Постанова від 19.08.2010 по справі 2а-3396/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-3396/10/2370

19.08.2010 р. м. Черкаси

08 год. 57 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кульчицького С.О.,

при секретарі - Руденко Ю.В.,

за участю:

представника позивача -Сноза О.А. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Тальнівському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Тальнівському районі Черкаської області звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 10105 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем було порушено Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95. Внаслідок цих порушень до відповідача було застосовано штрафні (фінансові) санкції, які ним сплачені не були.

Ухвалою суду від 12.07.2010 року відкрито провадження в даній справі, судове засідання призначено на 21.07.2010 року.

20.07.2010 року на адресу суду надійшла телеграма, згідно якої дружина відповідача ОСОБА_3 просить суд перенести розгляд справи та розглянути справу лише за участі відповідача ОСОБА_2

21.07.2010 року, у зв'язку із неявкою відповідача було відкладено розгляд справи та призначено судове засідання на 30.07.2010 року.

29.07.2010 року на адресу суду надійшла телефонограма від ОСОБА_3, відповідно до якої дружина відповідача повідомила, що її чоловік перебуває на відпочинку у санаторії до 17.08.2010 року і не зможе бути присутнім на судовому засіданні 30.07.2010 року. Доказів перебування відповідача на відпочинку в санаторії суду надано не було.

30.07.2010 року, у зв'язку з неявкою відповідача судовий розгляд справи відкладено до 19.08.2010 року.

18.08.2010 року на адресу суду надійшла телефонограма від ОСОБА_3, згідно якої дружина відповідача повідомила, що її чоловік ОСОБА_2 хворіє і не зможе бути присутнім при розгляді даної справи 19.08.2010 року. Доказів на підтвердження хвороби ОСОБА_2 суду надано не було.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, доказів поважності відсутності в судових засіданнях відповідача суду надано не було.

Таким чином, виходячи з положень ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України та принципу рівності сторін, враховуючи чергове неприбуття у судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень та належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, суд приходить до висновку, що справу може бути вирішено за його відсутності.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

26.02.2010 року на підставі ст.11 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»та Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про підприємництво», указів Президента України та інших нормативно-правовоих актів, які регулюють готівковий обіг в Україні згідно плану проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації та зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на лютий 2010 року, затвердженого головою ДПА в Черкаській області 26.01.2010 року та направлень №001339, №001311 від 25.02.2010 року державними податковими ревізорами-інспекторами Державної податкової адміністрації в Черкаській області була проведена перевірка за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій фізичною особою -підприємцем ОСОБА_2, а саме: магазину, що розташований за адресою: Черкаська область, Тальнівський район, с. Тальянки, вул. Комсомольська, 18, за результатами якої складено акт №2/23/22/23/НОМЕР_1 від 09.03.2010 року.

В ході перевірки 26.02.2010 року о 13 год. 34 хв. в магазині, за вказаною адресою, де здійснює діяльність ФОП ОСОБА_2, встановлено факт не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій, не роздрукування та не видачі відповідного розрахункового документу (чеку). Перевіркою встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (невідповідність складає 661 грн.).

Також перевіркою книги ОРО встановлено невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків за 20.02.2010 року, 22.02.2010 року, 14.02.2010 року, 06.02.2010 року, 03.01.2010 року, 25.12.2009 року, 26.12.2009 року, 21.12.2009 року, 22.11.2009 року, 19.11.2009 року, 04.11.2009 року, 28.10.2009 року, 21.10.2009 року, 15.10.2009 року, 07.10.2009 року, 05.10.2009 року, 01.10.2009 року, 29.09.2009 року, 10.09.2009 року, 29.08.2009 року, про що в книзі ОРО було зроблено відповідні записи.

Згідно опису наявних готівкових коштів, який є додатком до акту перевірки (а. с. 12), продавець на місці проведення розрахунків власних коштів не тримав, кошти знаходяться на місці проведення розрахунків та отримані за реалізовані товари відповідачем, сума готівкових коштів, що знаходилася на місці проведення розрахунків, становить 661 грн., повинно рахуватись 00 грн. 00 коп., невідповідність становить 661 грн.

Суд також бере до уваги постанову Тальнівського районного суду Черкаської області від 13 травня 2010 року по справі №3-198.2010р.

Відповідно до вказаної постанови, ОСОБА_4 працюючи продавцем магазину, розташованого в с. Тальянки по вул. Комсомольська, 18, Тальнівського району, де здійснює діяльність ПП ОСОБА_2, 26.02.02.2010 року, близько 13 год. 34 хв. при реалізації товару на загальну суму 6 грн. 50 коп., не розвела розрахункову операцію через РРО та не видала чек, чим порушила п. п. 1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95, внаслідок чого ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 1551 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосовано стягнення у вигляді штрафу в сумі 34 грн. (а. с. 30).

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, перевіркою було виявлено порушення п. п. 1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95 (далі -Закон № 265/95).

Цього ж дня працівник позивача була ознайомлена з актом перевірки, отримала другий примірник акту, проте від його підписання відмовилася, про що було складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки №002556 від 26.02.2010 року (а. с. 14).

За результатами проведеної перевірки на підставі акту №2/23/22/23/НОМЕР_1 від 09.03.2010 року державною податковою інспекцією у Тальнівському районі Черкаської області винесено рішення № 0000132301 від 17.03.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10105 грн.

Не погоджуючись із застосуванням штрафних (фінансових) санкцій згідно вказаного рішення відповідач звернувся із скаргою до Державної податкової адміністрації Черкаської області за наслідками розгляду якої ДПА в Черкаській області прийнято рішення № 7440/25-010 від 13.04.2010 року про залишення без змін рішення державної податкової інспекції у Тальнівському районі № 0000132301 від 17.03.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10105 грн. 25 коп., а скаргу без задоволення.

Рішенням про результати розгляду повторної скарги №12723/7/25-0315 від 29.06.2010 року ДПА в Черкаській області залишено без змін рішення ДПІ Тальнівському районі № 0000132301 від 17.03.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій та рішення ДПА в Черкаській області від 13.04.2010 року №7440/25-010, прийняте за розглядом первинної скарги ФОП ОСОБА_2, а скаргу -без задоволення.

Відповідно до ст. 1 Закону № 265/95 реєстратори розрахункових операцій застосовуються підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, а також фізичними особами (резидентами та нерезидентами) - суб'єктами підприємницької діяльності (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Згідно п. п. 1, 2 ст. 3 Закону № 265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

ѕ проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок,

ѕ видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Розрахунковим документом, відповідно до ст. 2 Закону №265/95-ВР, є документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Пунктом 3 статті 17 Закону № 265/95 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.

Пунктом 9 статті 3 Закону № 265/95 передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Суд зазначає, що ця норма враховує особливості роботи реєстраторів розрахункових операцій, які повинні забезпечувати друкування таких звітів за кожний робочий день.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування»№ 199 усі режими роботи реєстратора (крім тих, що забезпечують усунення причин блокування) повинні блокуватися, зокрема у разі перевищення максимальної тривалості зміни. Разом з тим підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 годин.

Лише у разі, якщо торгівельний об'єкт працює цілодобово, то фіскальний звітний чек роздруковується кожного дня по закінченні робочої зміни, але не пізніше ніж через 24 години після початку роботи.

У разі коли підприємство не здійснює діяльність у конкретні дні (вихідні, святкові), що підтверджується відповідним наказом по підприємству, та реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, то, відповідно, і фіскальні звітні чеки не друкуються.

У робочі дні підприємства реєстратор розрахункових операцій повинен бути в увімкненому стані, і роздрукування фіскального звітного чека є обов'язковим.

Враховуючи вищезазначене, обов'язкове роздрукування фіскального звітного чека щоденно є вимогою п. 9 ст. 3 Закону № 265/95, тому у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чека на підставі п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Доказів на підтвердження виконання щоденного друку фіскальних звітних чеків відповідачем за 20.02.2010 року, 22.02.2010 року, 14.02.2010 року, 06.02.2010 року, 03.01.2010 року, 25.12.2009 року, 26.12.2009 року, 21.12.2009 року, 22.11.2009 року, 19.11.2009 року, 04.11.2009 року, 28.10.2009 року, 21.10.2009 року, 15.10.2009 року, 07.10.2009 року, 05.10.2009 року, 01.10.2009 року, 29.09.2009 року, 10.09.2009 року, 29.08.2009 року, згідно ухвал від 12.07.2010 року та 21.07.2010 року, суду надано не було.

Відповідно до п. 4 ст. 17 Закону 265/95-ВР, у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, пунктом 13 статті 3 Закону № 265/95 передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно ст. 2 Закону № 265/95, місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), визначений у Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637.

Пунктом 1.2 Положення визначено, що каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; касовий ордер - первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси. Форму касових ордерів установлено наказом Міністерства статистики України від 15.02.96 N 51 "Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій"; касові документи - документи (касові ордери та платіжні чи розрахунково-платіжні відомості, розрахункові документи, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку; касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку; оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно з п. 3.2 Положення касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи під час перевірки на місці розрахунків знаходились готівкові кошти в сумі 661 грн., що підтверджується додатком до акту перевірки - описом наявних готівкових коштів (а. с. 12). Сума коштів згідно денного звіту РРО становила 00 грн. 00 коп.

Таким чином, сума невідповідності становить 661 грн.

Згідно з пп. 4.5 п. 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року N 614, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Норми закону (п. 13 ст. 3 Закону № 265/95) покладають на суб'єкта господарювання обов'язок забезпечити відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки така сума має відповідати загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно наведеного у Законі № 265/95 визначення (ст. 2) денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Таким чином, у денному звіті відображається повна інформація про денні підсумки розрахункових операцій. При цьому, сума коштів, зазначена у денному звіті РРО має відповідати сумі готівкових коштів на місці проведення розрахунків.

З аналізу наведених положень вбачається, що сума коштів з початку робочого дня, яка зазначена у денному звіті реєстратора має відповідати сумі коштів, що знаходиться в місці розрахунків.

Статтею 22 Закону № 265/95 визначено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби визначено Інструкцією про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України N 253 від 21.06.2001 року за N 268/5459.

Згідно з пп. 2.3 п. 2 Інструкції штрафна (фінансова) санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначеними відповідними законодавчими та іншими відповідними нормативно-правовими актами, на підставі рішення контролюючого органу.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР суми фінансових санкцій, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

З огляду на вимоги пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.

Беручи до уваги те, що сума несплачених штрафних (фінансових) санкцій відповідача до державної податкової інспекції у Драбівському районі становить 10105 грн., докази сплати їх відповідачем станом на день розгляду спору відсутні, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 79, 86, 94, 128, ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до бюджету через державну податкову інспекцію у Тальнівському районі Черкаської області (20400, Черкаська область, Тальнівський район, м. Тальне, вул. Соборна, 122, ідентифікаційний код 34446181) штрафні (фінансові) санкції в розмірі 10105 (десять тисяч сто п'ять) грн.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 19 серпня 2010 року.

Головуючий С.О. Кульчицький