Ухвала від 18.08.2010 по справі 2а-4039/10/2370

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

№ 2а-4039/10/2370

18.08.2010 р. м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до прокуратури Христинівського району Черкаської області, Христинівського районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою, в якій просить постановити рішення, яким зобов'язати прокуратуру Христинівського району Черкаської області, Христинівський районний відділ управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області припинити бездіяльність при розгляді матеріалів, зібраних по його заяві про заподіяння йому тілесних ушкоджень середнього ступеню важкості 9 січня 2009 року в с. Кузьмина Гребля Христинівського району Черкаської області, порушити по ним кримінальну справу та стягнути з прокуратури Христинівського району Черкаської області, Христинівського районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області солідарно на відшкодування заподіяної йому моральної шкоди в розмірі 5000 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно до п.6 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов -це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Зі змісту позову вбачається, що позивач оскаржує дії співробітників Христинівського районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, що полягають у винесенні постанови про відмову в порушенні кримінальної справи без проведення перевірки матеріалів та дії прокурора Христинівського району Черкаської області, що полягають у скасуванні зазначеної постанови про відмову в порушенні кримінальної справи та направлення матеріалів до Христинівського районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області для проведення додаткової перевірки та відсутності дієвого прокурорського реагування.

Позовні вимоги позивача стосуються дій та рішень відповідачів, які регламентуються нормами Кримінально-процесуального кодексу України.

Відповідно до вимог частини 3 статті 8, частини 2 статті 55, частини 1 статті 64 Конституції України кожному гарантується судовий захист прав і свобод, у тому числі право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною 2 статті 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Аналіз цього положення у взаємозв'язку з положеннями частини першої, другої статті 55 Конституції України дає підстави дійти висновку, що судам підвідомчі будь-які звернення фізичної особи щодо захисту своїх прав і свобод. Тому суд не може відмовити у правосудді, якщо зокрема громадянин України, вважає, що його права і свободи порушено чи порушуються, або створено чи створюються перешкоди для їх реалізації, або має місце інше ущемлення прав і свобод.

Конституція України, закріпивши право людини і громадянина на судовий захист своїх прав і свобод, гарантує кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з пунктом 14 частини першої статті 92 Конституції України судоустрій, судочинство, організація і діяльність прокуратури, органів дізнання і слідства визначається виключно законами. Правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України.

Відповідно до статті 1 Кримінально-процесуального кодексу України його призначенням є визначення порядку провадження у кримінальних справах. Таким чином, кримінальне судочинство -це врегульований нормами КПК України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.

Главою 8 (статті з 94 по 100) даного кодексу визначено порядок порушення кримінальної справи.

Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості оскаржити до суду у тому числі, бездіяльність органів прокуратури, але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому КПК України, не зважаючи на відсутність безпосередньої норми яка встановлює порядок такого оскарження. Сам факт не виконання обов'язку прокурора розглянути заяву і прийняти певне рішення є підставою для оскарження бездіяльності за нормами КПК України. Зазначений кодекс не містить виключного переліку рішень, дій, чи бездіяльності, які можуть бути оскаржені.

Таким чином, відновлення порушеного права при вирішені спірних правовідносин можливе тільки в процесі кримінального судочинства -виходячи з їх особливостей.

У зв'язку з цим слід зазначити, що захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому КПК України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості, не належить до сфери управлінської і не може бути предметом оскарження в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

За змістом статтей 2, 17 Кодексу адміністративного судочинства України спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності належать до компетенції адміністративних судів, крім випадків, коли такі справи підлягають розгляду в порядку кримінального судочинства.

Оскільки Кодекс адміністративного судочинства України не передбачає можливості розгляду спорів про оскарження дій чи бездіяльності учасників кримінального процесу в ході досудового слідства, то такі спори належить розглядати в порядку кримінального судочинства.

Щодо вимоги ОСОБА_1 стягнути з прокуратури Христинівського району Черкаської області, Христинівського районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області солідарно на відшкодування заподіяної йому моральної шкоди в розмірі 5000 грн., то, відповідно до ч. 2 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.

Оскільки в даному випадку відсутній публічно -правовий спір, дана позовна вимога повинна розглядатися цивільним судом, а тому за правилами частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України заява з таким предметом спору не відноситься до компетенції адміністративних судів.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ч. ч. 1, 2 ст.17, п.4 ч.1 ст. 107 та п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Христинівського району Черкаської області, Христинівського районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити ОСОБА_1, що розгляд даного спору віднесено до юрисдикції загального місцевого суду.

Повернути ОСОБА_1 позовну заяву із усіма доданими до неї матеріалами та направити копію даної ухвали.

Ухвала може бути оскаржена через Черкаський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.О.Кульчицький