Постанова від 28.07.2010 по справі 45107/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

28 липня 2010 р. № 2-а- 45107/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Перцової Т.С.

секретаря - Ульященко Л.М.,

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій,-

ВСТАНОВИВ :

Лозівська об'єднана державна податкова інспекція (надалі -Лозівська ОДПІ, позивач) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі -ФОП ОСОБА_1, відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі санкцій у сумі 14928,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовує з посиланням на матеріали перевірок господарських одиниць, що належать відповідачеві -магазину № 4, розташованого за адресою: Харківська областьё Лозівський район, с. Орілька, вул. Індустріальна, 5, та магазину № 5, розташованого за адресою: Харківська областьё Лозівський район, с. Орілька, вул. 50 років СРСР. Вказує, що перевірками встановлено аналогічні порушення в діяльності обох господарських одиниць -порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що полягало у веденні обліку товарів за місцем їх зберігання та реалізації з порушенням порядку, встановленого законодавством. У зв'язку з допущенням відповідачем вказаних порушень, Лозівською ОДПІ на підставі п.11 ст.11 Закону України «про державну податкову службу в Україні»було винесено рішення від 15.09.2009 року № 0003502303 та 0003492303 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій на суму 4714 грн. та 10214 грн. відповідно. Зазначає, що відповідачем вказані суми штрафних санкцій не сплачені. За таких обставин, просить суд задовольнити позовні вимоги та стягнути з відповідача штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 14928,00 грн.

Ухвалою суду від 04 лютого 2010 року за клопотанням відповідача провадження у справі було зупинено до розгляду справи та набрання чинності судовим рішенням в адміністративній справі № 2а-718/10/2070 за позовом ФОП ОСОБА_1 до Лозівської ОДПІ про визнання протиправними та скасування рішень від 15.09.2009 р. за № 00003492393 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10214 грн., та № 0003502303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10214 грн.

14 липня 2010 року ухвалою суду провадження по справі було поновлено у зв'язку з набранням чинності постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року по справі № 2а-718/10/2070 за позовом ФО-П ОСОБА_1 до Лозівської ОДПІ, якою у задоволенні позовних вимог ФО-П ОСОБА_1 було відмовлено.

В судове засідання представники позивача та відповідача не прибули, позивач та відповідач про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином згідно ст.35 КАС України.

Враховуючи, що позивач та відповідач є належно повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Лозівської міської ради Харківської області 17.07.2007 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців -2 476 000 0000 003670. Відповідача взято на облік у Лозівській ОДПІ 18 липня 2007 року за № 29153.

Матеріалами справи підтверджено, що 13.08.2009 року на підставі направлень від 10.08.2009 р. № 9307 та № 9310 фахівцями ДПА в Харківській області проведено перевірки господарських одиниць, що належить відповідачу - магазину № 4, розташованого за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Орілька, вул. Індустріальна, 5, та магазину, що знаходиться за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Орілька, вул. 50 років СРСР, 33.

Про результати перевірки складено акти від 14.08.2009 р. № 7322/20/40/23/НОМЕР_3 та № 7323/20/40/23/НОМЕР_3.

Перевіркою магазину № 4, розташованого за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Орілька, вул. Індустріальна, 5 виявлено порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (надалі -Закон про РРО) -ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарів за місцем їх реалізації на загальну суму 5107,00 грн. (на час перевірки не були подані накладні та інші документи, які свідчать про оприбуткування товарів, які знаходяться в реалізації).

На підставі висновків акту перевірки винесено рішення № 0003502303 від 15.09.2009 р. про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4714 грн.

Перевіркою магазину, розташованого за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Орілька, вул. 50 років СРСР, 33 виявлено порушення п.12 ст.3 Закону про РРО) -неведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання (в магазині на реалізації знаходився товар, на який відсутні накладні на суму 2357,00 грн.).

На підставі вказаного висновку акту перевірки винесено рішення № 0003492303 від 15.09.2009 р. про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 10214 грн.

ФО-П ОСОБА_1, не погодившись із вказаними рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій, оскаржив їх в апеляційному порядку шляхом направлення скарг до ДПА в Харківській області та ДПА України. За результатами апеляційного оскарження зазначені рішення були залишені без змін, а скарги ФОП ОСОБА_1 -без задоволення.

Як свідчать матеріали справи, відповідач оскаржив рішення від 15.09.2009 р. № 0003502303 та № 0003492303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у судовому порядку.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року по справі № 2а-718/10/2070 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Лозівської ОДПІ про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яка 15.05.2010 року набрала законної сили, у задоволенні адміністративного позову ФО-П ОСОБА_1 відмовлено.

Згідно з ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як вбачається з вищевказаної постанови Харківського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року по справі № 2а-718/10/2070, суд дійшов висновку про правомірність винесених рішень від 15.09.2009 р. № 0003502303 та № 0003492303, згідно з якими до ФОП ОСОБА_1 було застосовано штрафні (фінансові) санкції у загальній сумі 14928,00 грн., стягнення яких є предметом позову по справі № 2а-45107/09/2070 за позовом Лозівської ОДПІ до ФОП ОСОБА_1

Так, щодо проведених перевірок магазинів, які належать ФОП ОСОБА_1, та виявлених порушень судом у постанові по справі № 2а-718/10/2070 зазначено наступне.

Приписами ст.ст.8, 9, 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»визначені функції органів державної податкової служби, до яких належить, зокрема, здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку, організацією виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійснення систематичного контролю за їх реалізацією, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансової санкції до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства, у тому числі за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби, у випадках, в межах компетенції та порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати контроль: за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам видали ці документи, торгових патентів.

Відповідно до вимог ст. 15 Закону про РРО, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог зазначеного закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Згідно ст. 16 Закону про РРО, контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього закону.

Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюють порядку, передбаченому законодавством України.

Підстави та порядок проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, книги обліку розрахункових операцій, розрахункові книжки, визначаються Законом про РРО та Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.08року №355.

В ході судового розгляду підтверджено факт допущення ФОП ОСОБА_1 порушень п.12 ст.3 Закону про РРО, які виявились у веденні обліку товарів за місцем їх зберіганя та реалізації з порушенням встановленого законодавством порядку.

Так, у магазині № 4, розташованому за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Орілька, вул. Індустріальна, 5, виявлено зберігання товарів, що знаходились на реалізації, без накладних на суму 5107,00 грн.

Перевіркою магазину № 5, розташованому за адресою: Харківська область, Лозівський район, с. Орілька, вул. 50 років СРСР, 33, виявлено зберігання товарів, що знаходились на реалізації, без накладних на суму 2357,00 грн.

З пояснень присутніх при проведенні перевірок продавців ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які були допитані судом в якості свідків, та актів перевірок вбачається, що накладні на товари не були надані перевіряючим під час проведення перевірок, оскільки знаходились у підприємця ОСОБА_1

Слід відмітити, що вказана обставина відображена продавцями власноручно в актах перевірок, які ними підписані без зауважень до перевіряючих та ходу перевірки.

Статтею 6 Закону про РРО передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою -у порядку, визначеному відповідним національним положенням бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону про РРО, суб'єкти підприємницької діяльності, як здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням. платіжних карток, платіжних чеків, жетонів (тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Згідно із ст.21 Закону про РРО до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст.25 Закону суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

На час розгляду справи судом штрафні (фінансові) санкції у сумі 14928,00 грн. відповідачем -ФОП ОСОБА_1 не сплачені.

Враховуючи доведеність факту допущення ФОП ОСОБА_1 порушень п.12 ст.3 Закону про РРО та правомірність винесення Лозівською ОДПІ рішень від 15.09.209 р. № 0003492303 та 0003502303, що підтверджується постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.04.2010 р. по справі № 2а-718/10/2070, суд вважає позовні вимоги Лозівської ОДПІ про стягнення з ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14928,00 грн. документально та нормативно обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст.4, 8, 17, 50, 86, 94, 161-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_3, р/р 26004012671001 у ФВАТ “Надра”Харківського ГРУ, МФО 351834) заборгованість до бюджету по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі 14 928,00 грн. шляхом перерахування на розрахунковий рахунок № 31117104700015, одержувач -Лозівське ВДК у Харківській області, код -24134414, банк: ГУДКУ у Харківській області, МФО -851011.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова у повному обсязі виготовлена та підписана 30.07.2010 р.

Суддя Перцова Т.С.