Справа № 2а-256/10/1570
06 серпня 2010 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
при секретарі Паровенко І.П.
за участю сторін:
представника позивача (за довіреністю) Олефір О.О.
представник відповідача Панова В.С.
третіх осіб не з'явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом закритого акціонерного товариства «Тарутинський сирзавод»до Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області, третіх осіб ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 Зиновьєвича про визнання бездіяльності протиправною та скасування рішень про призначення пільгових пенсій,-
З позовом до суду звернулось закрите акціонерне товариство «Тарутинський сирзавод» про визнання бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області щодо скасування рішень про призначення пільгових пенсій громадянам ОСОБА_3 ,ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 протиправною та скасування рішень про призначення їм пенсій на пільгових умовах.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідач продовжуючи безпідставно нараховувати позивачу суми за плату та доставку пільгових пенсій порушує положення п.2 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», оскільки такі нарахування можуть мати місце тільки за наявності підстав визначених статтею, а саме за наявністю затвердженої атестації робочих місць, в даному випадку, наказ «Про затвердження результатів атестації робочих місць»скасований.
Позивач вважає, що відкликання та повідомлення про не чинність документів, на підставі яких були прийняті рішення про призначення пільгових пенсій, бездіяльність останнього щодо скасування рішень про призначення пільгових пенсій працівникам є протиправною, так як відсутні підстави для нарахування сум витрат на виплату та доставку пенсій.
Позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти заявленого позову, надавши до суду письмові заперечення в яких зазначив, що по кожній пенсійній справі додані всі необхідні первині документи, зокрема, висновок експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильності застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, згідно з якими призначається пенсія за віком на пільгових умовах, встановлюються другі пільги на компенсації за роботу в шкідливих та важких умовах праці в ЗАТ «Тарутинський сир завод», який винесено Державною експертизою умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації (додається). Відповідно до вказаного висновку посада машиніста холодильних установ, що обслуговує аміачно-холодильні установки відповідає критеріям Списку № 2, розділу XXXIII «Загальні професії».
УПФУ в Тарутинському районі Одеської області вважає, що пенсій на пільгових умовах ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 призначені в рамках чинного законодавства, а отже позов задоволенню не підлягає в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до пункту 1 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно до покладених на нього завдань управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
В судовому засіданні встановлено, що УПФУ в Тарутинському районі призначило пенсії на пільгових умовах ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) з 04.03.2009р., ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2) з 28.11.2008р., ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_3) з 16.08.2007р., ОСОБА_6 (ІНФОРМАЦІЯ_4) з 05.03.2007р., ОСОБА_7 (ІНФОРМАЦІЯ_5) з 10.02.2005р. з дотриманням норм чинного законодавства, Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05 листопада 1991 р. № 1788, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 р. № 1058, Постанови КМУ від 18.07.2007 р. № 937 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення пільгових пенсій та перерахування підприємствами та організаціями коштів на її виплату».
Відповідно до п. «б»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до пунктів «б»- «з»цієї статті до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, в розмірі 50 процентів по пенсіях, призначених у 1991 році, 60 процентів - у 1992 році, 70 процентів - у 1993 році, 80 процентів - у 1994 році, 90 процентів - у 1995 році і 100 процентів - з 1996 року.
Працівникам інших виробництв, професій та посад дострокові пенсії залежно від умов праці (але не раніш як після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками) можуть встановлюватися за результатами атестації робочих місць за рахунок коштів підприємств та організацій, призначених на оплату праці, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
З набуттям чинності Законом України «Про пенсійне забезпечення» (01.01.1992) робочі місця з потенційно шкідливими і особливо важкими умовами праці підлягали обов'язковій атестації.
Як вбачається з дослідженого в судовому засіданні висновку експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильності застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, згідно з якими призначаються пенсії за віком на пільгових умовах, встановлюються другі пільги та компенсації за роботу в шкідливих та важких умовах праці в ЗАТ «Тарутинський сирзавод», по матеріалах атестації визначено, що машиніст холодильних установок, обслуговуючий аміачно -холодильні установки відповідає, критеріям Списку № 2, розділ ХХХІІІ «Загальні професії»(а/с.23-24).
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, а за змістом пунктів 1,2 цього Порядку атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Частиною другою пункту 4 Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації, який зобов'язаний провести атестацію, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим забезпеченням та ознайомити з ним працюючих осіб.
ЗАТ «Тарутинський сирзавод»покладені на нього обов'язки виконав, тому доводи щодо бездіяльності відповідача не можуть бути прийняті судом, так як позивач виконав визначені Законом вимоги, передбачені для встановлення права на соціальний захист ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.
Також суд звертає увагу позивача на те, що чинним законодавством України не передбачено поняття «відкликання документів на підставі яких призначено пенсії на пільгових умовах», у зв'язку з чим, відповідачем надавались вмотивовані відповіді ЗАТ «Тарутинський сирзавод».
В підтвердження чого в судовому засіданні були дослідженні листи № 230 від 10 вересня 2009 р. та № 336 від 04 грудня 2009 року направлені на адресу позивача (а/с.25, 27) з вимогою про відкликання документів на підставі яких призначено пенсії на пільгових умовах. УПФУ в Тарутинському районі було надано відповідь в якій зазначено, що право для призначення пенсії на пільгових умовах передбачено ст.ст. 13, 14, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі на законних підставах на підставі уточнюючих довідок, які були видано ЗАТ «Тарутинський сирзавод»було призначено пенсію на пільгових умовах ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які набули пільговий стаж на цьому підприємстві.
Також в судовому засіданні встановлено, що згідно з «Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 № 8-2, не передбачено повноваження зі скасування рішення про призначення пільгової пенсії громадянам на підставі відклику та повідомлення про не чинність документів на підставі яких призначено пільгові пенсії.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»відповідачем правомірно призначено пенсії на пільгових умовах ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 а отже рішення про їх призначення скасуванню не підлягають.
Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи викладене, рішення про призначення пільгових пенсій громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 прийняті обґрунтовано, у відповідності до чинного законодавства, через що позовні вимоги про їх скасування задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 128, 158-163, 167 КАС України суд, -
Адміністративний позов залишити без задоволення в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, або в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею на протязі п'яти діб.
Суддя Потоцька Н.В.
11 серпня 2010 року