Постанова від 17.08.2010 по справі 2а-4193/10/1270

Категорія №6.19

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 серпня 2010 року Справа № 2а-4193/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Борзаниці С.В.,

при секретарі: Лемба А.В..,

в присутності сторін:

заявник-прокурор: не з'явився

представник позивача: Селезньова О.О. (довіреність від 19.04.2010р. № 174)

представник відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганська про стягнення штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

28 травня 2010 року прокурор міста Луганська в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до квартино-експлуатаційного відділу м. Луганська про стягнення штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн..

Позивач обґрунтував свої вимоги наступним. 14 липня 2008 року начальнику квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганська видано припис ЛЦ 173 № 277/2 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, яким його зобов'язано виконати заходи з усунення певних порушень, повідомити позивача про результати виконання припису відповідач мав до 01 жовтня 2008 року. 30 січня 2009 року позивачем, в присутності представника відповідача, було проведено перевірку виконання припису. Актом від 30 січня 2009 року ЛЦ 173 № 25 зафіксовано невиконання відповідачем п.1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 вказаного припису, на підставі якого 06 травня 2009 року позивачем прийнято постанову № 16/162/1-0952 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 1700,00 грн. Вказану постанову надіслано відповідачу листом № 16/162/1-0952 від 06.05.2009 року, яку останній отримав 15.05.2009 року.

Під час судового засідання представник позивача позов підтримала повністю.

Прокурор та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян і держави в судах. Підставою представництва прокуратурою інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор звертається до адміністративного суду із адміністративним позовом про захист прав, свобод та інших інтересів держави.

В судовому засіданні встановлено, що Відповідно до п. 1.2 Статуту ДП «НЕК „Укренерго» засновано на державній власності та підпорядковується Міністерству палива та енергетики України.

Головною метою діяльності ДП «НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій у країні (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), до основних напрямків діяльності віднесено здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" та Положення (пп. 2.2.16 п. 2.2. Статуту).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належить створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності електропостачальників та споживачів. Частина 1 ст. 9 цього ж Закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, а ч.5 ст. 9 зазначеного Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно - правових актів.

Пунктом 3 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження передбачено, що Державна інспекція з енергозбереження в межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження. Здійснює у межах своєї компетенції контроль за додержанням норм законодавства у сфері енергозбереження, узагальнює практику його застосування та розробляє пропозиції щодо вдосконалення цього законодавства, виконує інші регулятивні та дозвільно-реєстраційні функції щодо фізичних та юридичних осіб, що випливають з покладених на Інспекцію завдань.

Пунктом 4 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження встановлено, що Інспекція наділена правом складати протоколи, акти перевірок та видавати обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушення норм законодавства у сфері енергозбереження під час видобування, виробництва, транспортування, зберігання та споживання паливно-енергетичних ресурсів.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про енергозбереження» Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці.

Так, відповідно ч.3 ст. 27 Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензії штраф у розмірі до 5 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.

Судом встановлено, що 14 липня 2008 року начальнику квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганська видано припис ЛЦ 173 № 277/2 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, яким його зобов'язано виконати заходи з усунення певних порушень, повідомити позивача про результати виконання припису відповідач мав до 01 жовтня 2008 року. 30 січня 2009 року позивачем, в присутності представника відповідача, було проведено перевірку виконання припису.

Згідно акта від 30 січня 2009 року ЛЦ 173 № 25 зафіксовано невиконання відповідачем п.1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 вказаного припису, на підставі якого 06 травня 2009 року позивачем прийнято постанову № 16/162/1-0952 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 1700,00 грн. Вказану постанову надіслано відповідачу листом № 16/162/1-0952 від 06.05.2009 року, яку останній отримав 15.05.2009 року.

Відповідальність за вказане порушення визначена ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, п.10 якого передбачає, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про електроенергетику»,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганська про стягнення штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганська (91047, м. Луганськ, вул.. Оборонна, 32) до Державного бюджету України суму штрафу в розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень) за постановою Інспекції Держенергонагляду в Луганській області від 06.05.2009 року ЛЦ 173 № 25.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова в повному обсязі виготовлена 18 серпня 2010 року.

СуддяБорзаниця С.В.