Постанова від 16.08.2010 по справі 2а-5518/10/1270

Категорія №6.6.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 серпня 2010 року Справа № 2а-5518/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді: Смішливої Т.В.

при секретарі: Попові М.Г.

за участю:

представника позивача: Гарбуз К.А., дов. № 10/9/10 від 04.01.2010

представника відповідача № 1: не з'явився

представник відповідача № 2: Махортова Ю.В., дов. №01/13-23/0/39-10 від 13.01.2010

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська до Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой», Виконавчого комітету Луганської міської ради про визнання правочину недійсним, зобов'язання скасувати запис про державну реєстрацію першого відповідача та припинення юридичної особи,

ВСТАНОВИВ:

14 липня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська до Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой», Виконавчого комітету Луганської міської ради про визнання правочину недійсним, зобов'язання скасувати запис про державну реєстрацію першого відповідача та припинення юридичної особи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» проведено на підставі викрадених документів у ОСОБА_3, реєстрацію товариства здійснено невідомими особами, а так само невідомі особи здійснюють господарську діяльність від імені ТОВ «Реалстрой». Особа, зазначена у якості засновника товариства ОСОБА_3 пояснила, що вона особисто реєстрацією товариства не забмалась, нікому довіреності на проведення реєстраційних дій не видавала, наміру займатись господарською діяльністю не мала.

Позивач вважав, що у діях невідомих осіб, які здійснили державну реєстрацію ТОВ «Реалстрой» є ознаки фіктивного підприємництва, а правочин щодо створення та реєстрації ТОВ «Реалстрой» є недійсним через відсутність вільного волевиявлення його засновника на створення товариства.

У зв'язку з викладеним позивач просив суд визнати недійсність вчиненого правочину, зобов'язати державного реєстратора скасувати запис від 22.09.2006 № 12271070011007092 про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - Товариство з обмеженою відповідальністю «Реалстрой», ідентифікаційний код 34545750 як наслідок вчинення нікчемного правочину, припинити юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю «Реалстрой».

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник першого відповідача у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином за юридичною адресою підприємства. Відповідно до ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. За таких обставин суд вважає, що ОСОБА_4 про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник другого відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що первинну реєстрацію 22.09.2006 проведено Виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області. При цьому, реєстрацію проведено за заявою одного з засновників ТОВ «Реалстрой» ОСОБА_5 На час реєстрації ТОВ «Реалстрой» ні ОСОБА_6, ні ОСОБА_3 не були його засновниками. Вважав, що реєстрацію ТОВ «Реалстрой» проведено на законних підставах. Також зазначив, що на даний час ТОВ «Реалстрой» дійсно не знаходиться за юридичною адресою, про що 10.03.2010 внесено відповідний запис до держреєстра. У зв'язку з цим представник другого відповідача не заперечував лише проти позовної вимоги щодо припинення юридичної особи - ТОВ «Реалстрой».

Заслухавши пояснення представника позивача та представника другого відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість заявлених вимог з таких підстав.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року.

Згідно зі ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Судом встановлено, що юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Реалстрой», ідентифікаційний код 34545750, зареєстровано як суб'єкт господарювання виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 22 вересня 2006 року за № 12271020000007092, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. (а.с. 28 - 33)

Згідно протоколу № 1 загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» від 20.09.2006 та Статуту в редакції 2006 року засновниками товариства є ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9. (а.с. 43 - 59).

Як вбачається з реєстраційної картки реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» здійснено за заявою ОСОБА_7 та на підставі наданих документів, перелік яких на час здійснення реєстрації відповідав вимогам ст. 8, 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців». (а.с. 35-42)

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців на час розгляду справи засновником Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» є ОСОБА_3, товариство зареєстровано за адресою м.Луганськ, Артемівський район, кВ. Ленінського комсомолу, 7а. (а.с. 7 - 9)

10.03.2010 державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради внесено запис № 13821430014015817 про відсутність юридичної особи відповідача за юридичною адресою (а.с. 32).

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 8 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивачем у адміністративній справі також є суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу України» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Тобто, аналізуючи положення статей 11 Закону України «Про державну податкову службу України» та 38 Законом України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» суд приходить до висновку, що Державна податкова інспекція в Артемівському районі м.Луганська має право звертатись до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - є засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Як встановлено судом, юридичну особу відповідача зареєстровано 22.09.2006 за заявою одного з засновників товариством ОСОБА_7

Однак, позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська ґрунтуються на поясненнях ОСОБА_3, яка пояснила, що у 2003 році нею було втрачено паспорт, а також про те, що вона не є засновником Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» та не має відношення до його господарської діяльності. (а.с. 5-6)

Згідно довідки з ЄДР державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи проведено 28.11.2008 за номером 12271050010007092 (а.с. 31)

Доказів того, що державну реєстрацію новоутвореної, шляхом заснування, юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» проведено з порушенням чинного законодавства позивачем не надано та у ході розгляду справи не встановлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Враховуючи, що позивачем під час розгляду справи не доведено відсутності волевиявлення засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на створення та подальшої реєстрації виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 22 вересня 2006 року за № 12271020000007092 юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой», а обґрунтування щодо відсутності волевиявлення ОСОБА_3 стосуються внесення змін до установчих документів, зареєстрованих 28.11.2008 за номером 12271050010007092, позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська щодо визнання недійсним правочину зі створення та державної реєстрації ТОВ «Реалстрой» суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З підстав недоведеності суд вважає необґрунтованими також вимоги про зобов'язання державного реєстратора скасувати запис від 22 вересня 2006 року за № 12271020000007092 про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой».

Крім вищезазначених вимог позивач просив суд припинити юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю «Реалстрой».

Згідно заяви про уточнення позовних вимог у якості підстави для припинення Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» податковим органом визначено незнаходження ТОВ «Реалстрой» за юридичною адресою.

Згідно п. 2 ст. 38 Закону України від 15.05.2003р. № 755 - IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» , підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Тобто, наявність у Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаною адресою є підставою для припинення юридичної особи.

Матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» відсутнє за юридичною адресою, що підтверджено записом від 10.03.2010 в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. (а.с. 32)

Таким чином, вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська про припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішуються, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 87, 94, 98, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська задовольнити частково.

Припинити юридичну особу відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Реалстрой» - код ЄДРПОУ: 34545750, здійснену виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 22 вересня 2006 року за № 12271020000007092, взято на облік виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.12.2008, зареєстрованого за адресою: 91021, м. Луганськ, кв.Ленінського комсомолу, 7а.

В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Копію даної постанови направити Управлінню державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради (91055, м.Луганськ, вул.Коцюбинського,14), після набрання постановою законної сили.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

СуддяСмішлива Т.В.