10 березня 2023 року № 320/2776/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо хдійснення нарахування та виплати перерахованої на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.08.2022 у справі №640/35819/21 пенсії ОСОБА_1 виходячи з 70% грошового забезпечення без врахування вимог статті 64 Закону №2262-ХІІ та доплати до пенсії в розмірі 200,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити обчислення, перерахунок і виплату з 05.03.2019 перерахованої на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.08.2022 у справі №640/35819/21 пенсії ОСОБА_1 виходячи з 85% грошового забезпечення з врахуванням індексації до вимог статті 64 Закону №2262-ХІІ та доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713, без обмеження максимальним розміром.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262), однак відповідач при здійсненні перерахунку пенсії з 05.03.2019 на підставі довідки, наданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України безпідставно не застосував положення постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі-Постанова №713), якою встановлено доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн.
Крім того, позивач зазначила, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві безпідставно зменшило розмір її пенсії до 70% грошового забезпечення та обмежило розмір її пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач правом на подання відзиву до суду не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розмір якої на момент призначення дорівнював 85 % грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.08.2022 у справі №640/35819/21 позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення в від 26 листопада 2021 року №9/1-1399, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з 01 квітня 2019 року, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26 листопада 2021 року №9/1-1399, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, зазначених у ній та з урахуванням виплачених сум, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.08.2022 у справі №640/35819/21 було перераховано позивачу пенсію з 01.04.2019 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26 листопада 2021 року №9/1-1399, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, із встановленням основного розміру пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку становить 12439,46 грн.
Не погоджуючись з правомірністю таких дій відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду про визнання їх протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, з приводу чого суд зазначає таке.
Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон № 2262- ХІІ).
Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Матеріали справи та зміст рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.08.2022 у справі № 640/35819/211 підтверджують, що позивачу пенсію за вислугу років призначено у розмірі 85% від відповідних сум його грошового забезпечення.
Як було встановлено судом, при виконанні відповідачем рішення суду, що набрало законної сили, пенсію позивачу перераховано в розмірі 70% від сум його грошового забезпечення.
Для правильного вирішення оскаржуваних правовідносин слід встановити, чи відповідають вищевказані дії приписам чинного законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а частиною 2 цієї статті встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 100%, до категорії 2 - 95 %.
Норми пенсійного законодавства, які визначали розмір пенсійних виплат громадянам, державою неодноразово змінювались.
Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80". У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими цифри "80" (відсотків) замінено цифрами "70".
Саме така, змінена редакція ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній з 2004 року) підстави перерахунку раніше призначених пенсій. Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
На підставі ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначені умови, порядок та розміри вказаного перерахунку Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
Отже суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Тоді як, зміни до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились.
Положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку також не містять й Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.
За таких умов, суд дійшов висновку, що дії відповідача зі зміни відсоткового показника розміру пенсії до грошового забезпечення є протиправними, оскільки при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому, застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17, від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15-а та від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17, Верховного Суду України від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, що враховується судом відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
За таких умов, суд дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача при перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26 листопада 2021 року №9/1-1399, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, пов'язаних із встановленням основного розміру пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення, та наявності підстав для зобов'язання відповідача здійснити позивачу відповідний перерахунок його пенсії, виходячи з основного розміру 85% від суми грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення від 26 листопада 2021 року №9/1-1399, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.
Водночас, позовні вимоги в частині обмеження пенсії позивача максимальним розміром та виплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. задоволенню не підлягають, оскільки матеріали справи не містять доказів обмеження відповідачем пенсії позивача, а також отримання останньою надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 992,40 грн., що підтверджується квитанцією від 30.12.2022.
Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 992,40 грн., підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 85% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26 листопада 2021 року №9/1-1399, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, виходячи з 85% від суми грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення від 26 листопада 2021 року №9/1-1399, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві грн. 40 коп) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Василенко Г.Ю.