10 серпня 2010 року Справа №09/1430
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М., при секретарі -Лавріненко С.І., за участю представників сторін: Денжанська О.С. за довіреністю, відповідача -Сіренко В.М. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Черкаської обласної ради м. Черкаси до Черкаської міської ради м.Черкаси, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Черкаський обласний дитячий багатопрофільний санаторій "Сосновий Бір" м. Черкаси про визнання права спільної власності територіальних громад, -
Подано позовну заяву, у якій позивач, посилаючись на ст.ст.328, 392 Цивільного кодексу України, ст.60, п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» просить визнати право спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області, в особі Черкаської обласної ради на об'єкт нерухомості за адресою: м. Черкаси, вул. Мечнікова, 25, а саме: майстерню літ. Ф-І з прибудовами ф-ф', огорожею №1-2 (далі вживається -спірне майно).
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року зазначене майно, у складі Черкаського обласного дитячого багато профільного санаторію «Сосновий Бір», передано до комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області, однак на нього відсутні правовстановлюючі документи, що унеможливлює оформлення права власності з видачею свідоцтва, які необхідні для виконання рішення Черкаської обласної ради від 31.03.2010 року №32-9/У «Про програму приватизації об'єктів комунальної власності на 2010 рік», до якої ввійшов даний об'єкт.
Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву позов не визнав, посилаючись на те, що позивачем не надані правовстановлюючі документи, подання яких передбачено Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, тому позивачу правомірно було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на спірне майно.
Третя особа у листі від 03.08.2010 року повідомила, що повністю підтримує позовні вимоги та просить їх задовольнити.
Згідно ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 05 по 10 серпня 2010 року.
У судовому засіданні:
- представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просила їх задовольнити;
- представник відповідача позов не визнала та просила відмовити у його задоволенні.
Відповідно до ст.85 ГПК України у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.140 Конституції України Черкаська обласна ради (позивач) є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст області, її правовий статус, повноваження визначені спеціальним Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби.
Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Частиною 2 пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1991 року №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)»затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності).
Згідно розділу І Переліку у власність областей передаються, у тому числі, санаторії для лікування дорослих і підлітків, дитячі спеціалізовані санаторії.
Відповідно до постанов Верховної Ради УРСР від 08.12.1990 року «Про порядок введення в дію Закону Української РСР «Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування», від 26.03.1991 року «Про введення в дію Закону Української РСР «Про власність»та постанови КМУ від 05.11.1991 року №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю»рішенням виконавчого комітету Черкаської обласної ради від 26.02.92 №23 «Про комунальну власність області»був затверджений перелік підприємств, установ, організацій, майно яких відноситься до комунальної власності області, серед переліку зазначено санаторій «Сосновий Бір».
Рішенням Черкаської обласної ради від 19.02.1999р. №8-3 «Про управління об'єктами обласної комунальної власності»відкликані делеговані обласній державній адміністрації повноваження по управлінню майном області, затверджений Перелік об'єктів обласної комунальної власності та уповноважених органів, яким вони передані в управління, у розділі 6 «Охорона здоров'я, соціальне забезпечення»якого, у пункті 6.6.3 значиться, що дитячий санаторій «Сосновий Бір»переданий в управління Управлінню охорони здоров'я облдержадміністрації.
Відповідно до рішення Черкаської міської ради від 06 листопада 2003 року №5-123 обласному дитячому санаторію «Сосновий Бір»(м.Черкаси, вул.Мечнікова, 25) видано державний акт на право постійного користування землею площею 16,2380 гектарів. Землю надано у постійне користування під лікувальний комплекс, гуртожиток, механічну та столярні майстерні, склади, приймальне відділення, камеру схову, склади, гаражі та пральну.
19 квітня 2004 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради зареєстровано Статут Черкаського обласного дитячого багатопрофільного санторію «Сосновий Бір», згідно якого санаторій є самостійним лікувально-профілактичним закладом, заснованим на комунальній власності Черкаської обласної ради і підпорядкований Управлінню охорони здоров'я Черкаської облдержадміністрації. Санаторій створений згідно постанови Ради Міністрів УРСР від 21.11.1986 року №400 і наказу відділу охорони здоров'я Черкаського облвиконкому від 18.02.1987 року №66.
Відповідно до п.3.2 Статуту санаторію -майно санаторію є комунальною власністю Черкаської обласної ради і належить закладу на правах оперативного управління.
01 вересня 2006 року між Управлінням майном обласної комунальної власності виконавчого апарату обласної ради (Уповноважений орган) та Черкаським обласним дитячим багатопрофільним санаторієм «Сосновий Бір»(Користувач) укладено Договір на закріплення майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, та міст області на праві оперативного управління, яким Уповноважений орган передав Користувачеві в оперативне управління майно санаторію «Сосновий Бір», що оформлено актом приймання-передачі.
Рішенням Черкаської обласної ради від 31.03.2010 року №32-11/V «Про перелік суб'єктів (об'єктів) обласної комунальної власності»затверджено перелік об'єктів обласної комунальної власності, серед яких у п.14 міститься Черкаський обласний дитячий багатопрофільний санаторій «Сосновий Бір»по вул. Мечнікова, 25 у м. Черкаси.
Рішенням Черкаської обласної ради від 31.03.2010 року №32-9/V «Про програму приватизації об'єктів комунальної власності на 2010 рік»затверджено зазначену програму. У пункті 4 Переліку об'єктів обласної комунальної власності, які пропонуються до приватизації, серед інших зазначені: приміщення будівлі колишньої слюсарної майстерні (м. Черкаси, вул. Мечнікова, 25), що знаходиться на балансі Черкаського обласного дитячого багатопрофільного санаторію «Сосновий Бір», спосіб приватизації -викуп орендарем з виділенням приміщень в окремі об'єкти приватизації.
Комунальним підприємством «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»була виготовлена інвентаризаційна справа на зазначене майно майстерні з прибудовами.
Листом від 21 червня 2010 року №118д КП «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»повідомило Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Черкаській області про те, що виконавчим комітетом Черкаської міської ради повернуто матеріали по оформленню права власності на майстерню з прибудовами по вул. Мечнікова, 25 з посиланням на відсутність підстав для оформлення права власності, відповідно до розділу 6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Листом від 23 червня 2010 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Черкаській області повідомило позивачу, що для виконання програми приватизації на об'єкт необхідно оформити свідоцтво про право власності, а саме: на будівлю колишньої слюсарної майстерні з прибудовами (літ.Ф-І, ф, ф') по вул. Мечнікова, 25 у м. Черкаси.
Згідно довідки третьої особи від 13.07.2010 року №317 залишкова вартість будівлі колишньої слюсарної майстерні з прибудовами становить 0,00 грн.
Листом від 09.09.2008 року №402-р/05-08 Державний архів Черкаської області повідомив третій особі, що відомостей про акти вводу в експлуатацію об'єктів по санаторію «Сосновий Бір», у тому числі механічної майстерні 1954 року, за відповідний рік у документах виконавчого комітету Черкаської міської ради не виявлено.
Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Таким чином, з наведених доказів у справі вбачається, що спірне майно знаходиться у складі майнового комплексу санаторію «Сосновий Бір», який належить до комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Право власності на об'єкт позивач набув внаслідок передачі об'єкту до комунальної власності області згідно вищенаведених нормативних актів. Отже майно набуте на законних підставах.
Черкаською обласною радою в межах повноважень, наданих їй ст.43, п.4 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»стосовно спірного майна прийнято рішення про його приватизацію. Рішення Черкаської обласної ради ніким не оспорено, отже є обов'язковим для виконання.
Відповідно до ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, врегульовані спеціальним Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»від 01.07.2004 року №1952-ІУ, із змінами і доповненнями. Цей Закон визначає правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, обмежень цих прав. Закон спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових прав на нерухомість, створення сприятливих умов для забезпечення розвитку ринкових відносин, активізації інвестиційної діяльності, збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів.
Таким чином, державна реєстрація прав на нерухоме майно є обов'язковою, відсутність такої реєстрації обмежує здійснення права власності.
Згідно ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Відповідно до пункту 10 розділу V «Прикінцевих та перехідних положень»Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.
З огляду на вищевикладені обставини, норми законодавства, рішення про передачу майна, суд вважає, що на об'єкт, на який позивач просить визнати право власності, є об'єктом права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, позивач від імені територіальних громад відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»здійснює управління вказаним майном, та відповідно до ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»вправі звертатися до суду за захистом права власності в інтересах територіальних громад сіл, селищ, міст області.
З матеріалів справи вбачається, що проведена інвентаризація спірного майна, воно знаходиться в оперативному управлінні санаторію «Сосновий Бір». Однак свідоцтво про право власності на спірне майно не видано, оскільки правовстановлювальні документи на нього, зокрема, акт державної комісії про прийняття об'єкта в експлуатацію, втрачені. Втрата правовстановлювальних документів на майно унеможливлює його державну реєстрацію, відповідно, вільне володіння та розпорядження, у тому числі шляхом приватизації, комунальним майном в інтересах територіальних громад сіл, селищ, міст області.
Статтею 41 Конституції України кожному гарантовано право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Згідно ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів.
З огляду на викладене,суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та підлягаючими замовленню.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати право спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області, управління яким здійснює Черкаська обласна рада (м. Черкаси, бульвар Шевченка, 185, ідентифікаційний код 24411541) на об'єкт нерухомості за адресою: м. Черкаси, вул. Мечнікова, 25, а саме: майстерню літ.Ф-І з прибудовами ф-ф', огорожею №1-2, що знаходиться в оперативному управлінні Черкаського обласного дитячого багатопрофільного санаторію «Сосновий Бір»(м. Черкаси, вул. Мечнікова, 25, ідентифікаційний код 03077865).
Рішення може бути оскаржено до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.
СУДДЯ Н.М. Курченко
Повне рішення складено 16 серпня 2010 року