Рішення від 10.02.2023 по справі 596/3/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" лютого 2023 р. Справа № 596/3/23

Провадження № 2/596/125/2023

Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді Цвинтарної Т.М.

при секретарі судового засідання Рудніцькій О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятин в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, яка є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, звернулась до суду із позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди у розмірі 14 300,00 грн. заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства та судового збору в розмірі 2481,00 грн..

В обґрунтування позову зазначає, що 28 березня 2022 року на адресу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області з відділення поліції №3 (м.Гусятин) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області, надійшли матеріали, щодо фіксації факту незаконної порубки зелених насаджень (деревини) гр. ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на території с. Вільхівчик, Чоротківського району, Тернопільської області.

07.04.2022 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Дудою В.І., відносно гр. ОСОБА_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення №006567, за вчинене адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.153 КУпАП, а саме: 18.03.2022 року, самовільне, без належного на те дозволу (ордеру на видалення зелених насаджень) зрізання на землях загального користування біля земельної ділянки з кадастровим номером 6121685200:01:018:0008 в межах с. Вільхівчик, 4 (чотири) дерева породи «Клен», з діаметром пня біля шийки кореня 44 см., 52 см., 59 см., 75 см., що є порушенням п.3 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. № 1045.

За наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення, уповноваженою особою суб'єкта владних повноважень, відносно гр. ОСОБА_1 , винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №29 від 07.04.2022 року, якою останнього визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 153 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн..

З примірником постанови про накладення адміністративного стягнення, особу правопорушника ознайомлено, примірник отримав, у встановлений законом строк не оскаржував. Накладене стягнення у розмірі 170 грн. - сплачено в добровільному порядку.

Розмір шкоди, внаслідок незаконного видалення 4 (чотири) дерева породи з діаметром пня біля шийки кореня 44см., 52см., 59см„ 75 см„ становить 14 300 грн..

Відтак, в рамках досудового врегулювання спору. Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області, 12.04.2022 року на адресу ОСОБА_1 надіслано лист-вимогу №1-1-21-862, щодо добровільного відшкодування шкоди, проте така залишена без розгляду та реагування. Відтак, зазначена сума заподіяної шкоди залишається не відшкодованою.

У судове засідання представник позивача не з'явився, надіславши до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, однак, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Позов визнає у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області з відділення поліції №3 (м.Гусятин) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області надійшли матеріали стосовно повідомлення, щодо факту самовільного знесення дерев в с. Вільхівчик, що вбачається з листа від 21.03.2022 за № 1024/104/01-2022 з додатками. (а.с.5-15).

07.04.2022 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Дудою В.І., відносно гр. ОСОБА_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення №006567, за вчинене адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.153 КУпАП, а саме: 18.03.2022 року, самовільне, без належного на те дозволу (ордеру на видалення зелених насаджень) зрізання на землях загального користування біля земельної ділянки з кадастровим номером 6121685200:01:018:0008 в межах с. Вільхівчик, 4 (чотири) дерева породи «Клен», з діаметром пня біля шийки кореня 44 см., 52 см., 59 см., 75 см., що є порушенням п.3 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. № 1045. (а.с. 16).

За наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення, уповноваженою особою суб'єкта владних повноважень, відносно гр. ОСОБА_1 , винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №29 від 07.04.2022 року, якою останнього визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 153 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.. (а.с.17).

Накладене стягнення у розмірі 170 грн. - сплачено в добровільному порядку, що підтверджується копією квитанції №42316072-1 від 07 квітня 2022 року. (а.с.18).

Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, виконано згідно такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, затверджених постановою КМУ від 08.04.99р. № 559 (у редакції постанови КМУ від 01.02.12 р. № 111). Сума шкоди становить 14 300,00 грн. (а.с.19).

12 квітня 2022 року відповідачу було направлено листа про можливість добровільної сплати шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, який ОСОБА_1 отримав, що вбачається з трекінгу Укрпошти. А також роз'яснено, що у разі відмови від добровільного відшкодування шкоди або неповідомлення про результати розгляду даного листа Державна екологічна інспекція звернеться з позовною заявою до суду. (а.с.20).

При розгляді даної справи судом застосовуються положення законодавства, що регулюють правовідносини з приводу відшкодування шкоди, які закріплені в ЦК України та підзаконних нормативно-правових актах.

Ст.66 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Частиною 1 ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належать: складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом; пред'являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року №275 Державна екологічна інспекція України (далі Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Пунктом 7 вищевказаного Положення визначено, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи. Наказом Міністерства енергетики та захисту довікілля України від 07.04.2020 року №230 затверджено Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції. Відповідно до п.п.1,3 даного наказу Державна екологічна інспекція відповідної області є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Основними завданнями Держекоінспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.

Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі і щодо законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, зокрема: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення тощо (Розділ ІІ). Згідно з п.п.6-10 Розділу ІІ Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, для виконання покладених на неї завдань Держекоінспекція має право: розраховувати розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належить до її компетенції, пред'являти претензії, вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах. Таким чином, саме Державна екологічна інспекція є органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Тому суд приходить до висновку про наявність підстав звернення позивача до суду з метою застосування до ОСОБА_1 цивільно-правової відповідальності.

Відомості щодо добровільного відшкодування завданої шкоди відповідачем у матеріалах справи відсутні.

Відповідно до приписів ст.20-2 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» до компетенції державної екологічної інспекції належить організація і здійснення державного контролю за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень вимог законодавства про охорону, утримання і використання зелених насаджень.

Вказаним законом вищезазначений орган наділений повноваженнями виступати позивачем у судах.

Згідно зі ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст.41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно зі ст.10 Закону України «Про рослинний світ» спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

Ст.40 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.

Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Оскільки ОСОБА_1 добровільно не відшкодував завдану позивачеві шкоду, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Тернопільській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки в ході судового розгляду суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, то з відповідача на користь позивача підлягає до стягненню сума судового збору, сплачена позивачем при подачі позову до суду та документально підтверджена платіжним дорученням від 27.12.2022 на суму 2481 грн..

Керуючись ст.ст.2-5,12,13,23,76-81,89,141,147,259 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (адреса місцезнаходження: 46008, м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3, код ЄДРПОУ 37977693) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 ) про відшкодування фактичних витрат в порядку регресу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 ) на користь Держави 14 300 (чотирнадцять тисяч триста) гривень 00 копійок, з яких: (30%) в доход спеціального фонду Державного бюджету України, (20%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради, (50%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Гусятинської селищної ТГ на р/р UA318999980333159331000019661, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача (ЄДРПОУ) 37977599 в Казначейство України (ЕАП).

Стягнути з ОСОБА_1 в користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області сплачений судовий збір на рахунок НОМЕР_2 , ідентифікаційний код одержувача 37977693 в ДКСУ м. Київ, в розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) гривню 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Гусятинський районний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 27 лютого 2023 року.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області Т.М. Цвинтарна