20 лютого 2023 року Справа № 480/8617/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8617/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 просить суд:
- рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 10.08.2022 № 183450022350, рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 05.10.2022 № 183450022350 визнати протиправними, скасувати їх;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області зарахувати до пільгового стажу позивачки період роботи на посаді молодшої медичної сестри по догляду за хворими відділу променевої діагностики з 10.10.2002 по 25.12.2014 в Комунальній установі "Сумська міська клінічна лікарня № 5";
- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області призначити позивачці пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 02.08.2022, зарахувавши до пільгового стажу період роботи в Комунальній установі "Сумська міська клінічна лікарня № 5" на посаді молодшої медичної сестри по догляду за хворими відділу променевої діагностики з 10.10.2002 по 25.12.2014.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. До заяви було додано усі документи, які підтверджують її право на пенсію на пільгових умовах, однак рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 10.08.2022 № 183450022350 позивачці відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з тим, що до пільгового стажу не зараховано - період роботи від 01.04.2000 згідно довідки № 482 від 21.07.2022 з 17.09.2012-21.05.2014, оскільки відсутній підпис головного бухгалтера, що порушує вимоги Додатку 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.
28.09.2022 позивачка повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 05.10.2022 № 183450022350 їй відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та в зв'язку з відсутністю досягнення пенсійного віку, передбаченого п. 2 ст. 114 Закону № 1058. За підрахунками відповідача її страховий стаж складає 33 роки 04 місяці 02 дні, пільговий стаж - 09 років 09 місяців 09 дні. При цьому до пільгового стажу за Списком № 2 відповідачем не було зараховано період роботи на посаді молодшої медичної сестри по догляду за хворими відділу променевої діагностики з 10.10.2002 по 25.12.2014 в КУ "Сумська міська клінічна лікарня № 5". Вважає такі рішення протиправним та зазначає, що факт зайнятості на зазначеній роботі підтверджується даними трудової книжки та оригіналами відповідних письмових документів. У зв'язку з цим відмова відповідачів зарахувати до її страхового стажу період роботи на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та відмова призначити пенсію на пільгових умовах є протиправною та такою, що порушує її конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просить позов задовольнити.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, позов не визнав, у наданому відзиві на позовну заяву зазначив, що необхідною умовою призначення позивачці пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є досягнення віку 55 років та наявність страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Станом на день звернення з заявою про призначення пенсії у позивачки відсутній необхідний пільговий стаж роботи.
Пояснив, що за результатами перевірки про, що складено відповідний акт та наданих документів, встановлено, що періоди роботи та посада зазначені у довідці від 21.07.2022 № 482 відповідають інформації, що міститься в первинних документах, однак довідка від 21.07.2022 № 482, не відповідає встановленого зразку (додаток 5), відповідно до порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 та рекомендовано зазначену довідку привести у відповідність згідно додатку 5.
На підтвердження спеціального трудового стажу позивачкою було надано нову довідку від 20.09.2022 № 508 щодо зарахування до пільгового стажу період роботи з 10.10.2022 по 25.12.2014. Відповідно до наданої довідки для підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та акту перевірки від 02.09.2022 № 1800-0902-1/5672 встановлено, що позивачка з 10.10.2002 по 25.12.2014, працювала на посаді молодшої медичної сестри по догляду за хворими відділу променевої діагностики.
Однак, згідно Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.20203 № 36 у розділі XIX "Охорона здоров'я", вказана посада відсутня.
З урахуванням наведеного, у Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області були відсутні підстави для врахування до спеціального стажу спірні періоди роботи, тому було прийнято рішення від 10.08.2022 № 183450022350 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст.114 до Закону № 1058-ІV, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Вважає, що порушень чинного законодавства під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідачі, ГУ ПФУ в Сумській області та ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, ухвалу про відкриття отримали 29.12.2022, відзивів на позовну заяву суду не надали.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 02.08.2022 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, до якої було додано усі документи, які підтверджують її право на пенсію на пільгових умовах.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 10.08.2022 № 183450022350 позивачці відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з тим, що до пільгового стажу не зараховано - період роботи від 01.04.2000 згідно довідки № 482 від 21.07.2022 з 17.09.2012-21.05.2014, оскільки відсутній підпис головного бухгалтера, що порушує вимоги Додатку 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.
28.09.2022 позивачка повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 05.10.2022 № 183450022350 їй відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та в зв'язку з відсутністю досягнення пенсійного віку, передбаченого п. 2 ст. 114 Закону № 1058. За підрахунками відповідача її страховий стаж складає 33 роки 04 місяці 02 дні, пільговий стаж - 09 років 09 місяців 09 дні. При цьому до пільгового стажу за Списком № 2 відповідачем не було зараховано період роботи на посаді молодшої медичної сестри по догляду за хворими відділу променевої діагностики з 10.10.2002 по 25.12.2014 в КУ "Сумська міська клінічна лікарня № 5".
Суд не погоджується з такими рішеннями відповідачів та вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити позивачці пенсію за віком на пільгових умовах необґрунтованими з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Загальні засади державного пенсійне забезпечення визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон), який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Порядок та умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначено в статті 13 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року N 1-р/2020 зокрема визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року N 213-VIII, та вирішено, що застосуванню підлягає стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року N 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаній нормі.
Відповідно до п. "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
У редакції до внесення змін у статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на підставі Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII він був викладений в редакції: "На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам".
Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року N 1-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, та вирішено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах.
Таким чином, з 23.01.2020 при вирішенні питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи Пенсійного фонду України, зокрема і відповідач у справі, мають керуватися вказаною нормою в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.
У даному випадку станом на день звернення з заявою про призначення пенсії позивачка досягла 51 років, її загальний трудовий стаж становить більше 33 роки, з яких стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, складає понад 10 років.
Таким чином, на час звернення позивача до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах як загальний трудовий стаж позивача так і пільговий стаж на роботах за списком № 2 становить понад необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Як уже зазначалося, станом на день звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії позивач досягла 51 рік, її загальний трудовий стаж становить понад 33 роки, з яких стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, складає понад 10 років.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 10.08.2022 № 183450022350 позивачці відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з тим, що до пільгового стажу не зараховано - період роботи від 01.04.2000 згідно довідки № 482 від 21.07.2022 з 17.09.2012-21.05.2014, оскільки відсутній підпис головного бухгалтера, що порушує вимоги Додатку 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 та рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 05.10.2022 № 183450022350 їй відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та в зв'язку з відсутністю досягнення пенсійного віку, передбаченого п. 2 ст. 114 Закону № 1058. При цьому до пільгового стажу за Списком № 2 відповідачем не було зараховано період роботи на посаді молодшої медичної сестри по догляду за хворими відділу променевої діагностики з 10.10.2002 по 25.12.2014 в КУ "Сумська міська клінічна лікарня № 5".
Положеннями статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Зазначена правова норма кореспондується з пунктом 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція № 58).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту Порядок № 637).
Згідно пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
З правового аналізу наведених норм вбачається, що застосування правових норм Порядку № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності у трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.
Відповідно копії трудової книжки позивачки серії НОМЕР_1 остання 05.08.1996 прийнята на посаду санітарки кабінету УЗД 5 міської клінічної лікарні, 02.10.1998 посада перейменована, згідно штатного розпису на посаду молодшої медсестри рентгенвідділення, 01.12.1998 переведена молодшою прибиральницею УЗД, ,05.04.1999 переведена молодшою медсестрою прибиральницею УЗ та функціональної діагностики, 01.04.2000 переведена на посаду мол. медичної прибиральниці в рентгенвідділення. Наказом № 167 від 05.02.2000 посада молодшої медичної прибиральниці згідно штатного розпису перейменована на молодшу медсестру по догляду за хворими
10.10.2000 позивачка переведена у відділ променевої діагностики на посаду молодшої медичної сестри по догляду за хворими.
01.01.2007 відділ променевої діагностики перейменовано у відділення променевої діагностики.
Наказом № 324 від 25.09.2018 назву посади змінено на "молодша медсестра з догляду за хворими у рентгенівських кабінетах відділення променевої діагностики".
Як вбачається із записів вказаної трудової книжки, за період з 01.04.2000 по теперішній час позивачка виконує роботу з іонізуючим рентгенівським випромінюванням.
Відповідно до п.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердж. наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками , не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
При цьому, згідно із пунктом 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Отже, враховуючи, що в трудовій книжці позивачки не були зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу відповідачем має прийматись уточнююча довідка та інші документи установи та її правонаступника.
Розділом XXIV "Охорона здоров'я і соціальна допомога" списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 ( в редакції, діючій на період роботи позивачки в лікарні), передбачені працівники, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах: на таких посадах : молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині , молодші спеціалісти з медичною освітою.
Отже, твердження пенсійного органу про те, що у трудовій книжці позивачки, яка є основним документом, та в довідці про пільговий стаж, відсутні відомості, в якому відділені туберкульозної лікарні працювала позивачка, є необґрунтованими.
Також суд зазначає, що особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність та правильність проведення атестації робочих місць.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. В постанові 19 лютого 2020 року по справі № 520/15025/16-а (Провадження №11-1207апп19) Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
На підставі викладеного, суд вважає, що пенсійним органом протиправно не зараховано до пільгового стажу позивачки вказані періоди роботи. Належних підстав для такого не зарахування до пільгового стажу позивачки за Списком № 2 судовим розглядом не встановлено.
З огляду на вищевикладене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Днепропетровській області про відмову в призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).
Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких підстав, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Що стосується питання розподілу судових витрат то суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачці за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Днепропетровській області 992,40 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 07.06.2022 № 184250007456 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пп. 2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю пільгового стажу.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 05.10.2022 № 183450022350 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пп. 2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з недосягненням нею пенсійного віку та з відсутністю пільгового стажу.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи на посаді молодшої медичної сестри по догляду за хворими відділу променевої діагностики з 10.10.2002 по 25.12.2014 в Комунальній установі "Сумська міська клінічна лікарня № 5";
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 02.08.2022, зарахувавши до пільгового стажу період роботи в Комунальній установі "Сумська міська клінічна лікарня № 5" на посаді молодшої медичної сестри по догляду за хворими відділу променевої діагностики з 10.10.2002 по 25.12.2014.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Днепропетровській області на користь ОСОБА_1 992,40 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал