Рішення від 13.02.2023 по справі 620/8881/22

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2023 року м. Чернігів Справа № 620/8881/22

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Виноградової Д.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернігівській області» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернігівській області", в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не внесення зміни до довідки від 06.07.2021 №33/45-1230 про грошове забезпечення позивача щодо не зазначення в ній окремим рядком складову грошового забезпечення «надбавка за виконання особливо важких завдань - 40%» та «премія - 25%» та не надсилання її до ГУ ПФУ в Чернігівській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019;

- зобов'язати відповідача внести зміни до довідки від 06.07.2021 №33/45-1230 про грошове забезпечення позивача, вказавши в ній окремим рядком складову грошового забезпечення «надбавка за виконання особливо важких завдань - 40%» та «премія - 25%», виплаченої за прирівняною посадою поліцейського за листопад 2019 року та надіслати цю довідку до ГУ ПФУ в Чернігівській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем під час виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідки №33/45-1230 від 06.07.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року протиправно не включено до неї такі складові: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 40% та премії - 25%. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною звернувся до суду та просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідач надав відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, вказуючи на їх необґрунтованість, посилаючись на ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», заперечує проти позову та зазначає, що позивач, подаючи позов до суду не звернув увагу на обставини про те, що слід розрізняти спірні питання щодо грошового забезпечення особи при обчисленні пенсії та її подальшому перерахунку, оскільки методика розрахунку грошового забезпечення при призначенні пенсії після звільнення зі служби відрізняється від методики визначення грошового забезпечення, яке враховується при перерахунку пенсії та має певні особливості. При перерахунку пенсії до складу грошового забезпечення включаються посадовий оклад за прирівняною посадою, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, обчислені виходячи з матеріалів пенсійної справи, зафіксовані на день звільнення зі служби. Додаткові види грошового забезпечення та премія встановлюються у середніх розмірах, які виплачені за відповідними посадами, коли виникло право на перерахунок , а не за 24 місяці. При цьому додаткові види грошового забезпечення, які не відповідають останній займаній посаді не враховуються при перерахунку незалежно від того, чи отримувала їх особа за останні 24 місяці служби. Таким чином, підстав для задоволення позову немає.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

06.07.2021 Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області" була виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідка за № 33/45-1230 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за прирівняною посадою поліцейського дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення)поліції), який складає: посадовий оклад - 2400,00 грн., оклад за спеціальним званням (ст. лейтенант поліції) - 1600,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (20 %) - 800,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (39,96%) - 1918,08 грн., премія (115,54%) - 7762,07 грн., а всього 14480,15 грн. (а.с. 23).

Оскільки відповідач не включив у зазначену вище довідку спірні види грошового забезпечення у розмірі, необхідному позивачу, останній, вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

У силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У даних правовідносинах суд враховує ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262), якою встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - також Порядок №45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з частиною 2 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За визначенням абз.2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Дана норма застосовується у поєднанні з ст.102 Закону України «Про Національну поліцію», якою передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У даному випадку суд звертає увагу, що Законом України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: - «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (яка набрала чинності 02.12.2015), встановлено, що грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Тобто, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Розділу ІІ Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Розділу ІІ Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Розділу ІІ Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Розділу ІІ Порядку № 260).

У той же час, починаючи з 19.11.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами № 988, № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

З урахуванням наведеного, позивач має право на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і відповідно до вимог статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ станом на 19.11.2019.

Станом на листопад 2019 року, коли у позивача виникло право на перерахунок пенсії, виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань не була передбачена Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, чи іншими нормативно-правовими актами, надбавка за виконання особливо важливих завдань не виплачувалася на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у листопаді 2019 року, а тому не підлягала включенню до відповідної довідки для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019.

Судом встановлено, що Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» надала Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області підтверджуючу довідку від 06.07.2021 № 33/45-1230 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії встановленої форми.

Згідно з даною довідкою (яку складено враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 по справі №826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019) та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 ) розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського становить: посадовий оклад - 2400,00 грн., оклад за спеціальним званням (ст. лейтенант поліції) - 1600,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (20 %) - 800,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (39,96%) - 1918,08 грн., премія (115,54%) - 7762,07 грн., а всього 14480,15 грн.

Пунктом 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Отже, як уже встановлено судом, гарантоване статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право позивача на перерахунок пенсії виникло з листопада 2019, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015.

З наявного у матеріалах справи листа Національної поліції України від 24.02.2021 №2388/09/48-2021 «Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських» та інших документів вбачається, що середній розмір премій, що фактично виплачені поліцейським у листопаді 2019.

Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, що входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 115,54 % .

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 115,54 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом усіх зазначених вище норм, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 25%, яку отримував позивач, немає.

З огляду на це суд відхиляє усі доводи позивача щодо необхідності видання нової довідки, в якій зазначити розмір премії, що була визначена йому відповідним наказом при звільненні.

Також суд звертає увагу, на те, що здійснюючи судочинство Європейський суд з прав людини в рішенні від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України» зазначив, що за змістом пункту 1 статті 6 Конвенції суди зобов'язані обґрунтувати свої рішення, проте це не може сприйматись як вимога давати детальну відповідь на кожен довод. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру ухвалюваного рішення (CASE OF Svetlana Vladimirovna PRONINA against Ukraine (Application no. 63566/00)).

При розгляді даної справи судом враховано положення частин 1, 2 статті 77 КАС України.

Зважаючи на викладене вище, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги чинного законодавства України, суд вважає, що правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернігівській області» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області", просп. Миру, 217, м.Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 08734598.

Повний текст рішення виготовлено 13 лютого 2023 року.

Суддя Д.О. Виноградова