08 лютого 2023 року ЛуцькСправа № 140/8785/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Камінь-Каширська районна державна адміністрація Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася в суд із позовом до Волинської обласної адміністрації (далі - Волинська ОДА, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Камінь-Каширська районна державна адміністрація Волинської області (далі - Камінь-Каширська РДА, третя особа) про визнання протиправним та скасування рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян, оформлене 04.08.2022 №95, про відмову у видачі посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б; зобов'язання видати посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з народження проживає на території, на яку негативно вплинула Чорнобильська катастрофа, у зв'язку із цим позивачу було встановлено другу групу інвалідності, захворювання спричинене випливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач звернулася до Камінь-Каширська РДА (для направлення звернення до Волинської ОДА) із заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Проте, листом від 19.08.2022 позивача повідомлено про прийняте відповідачем рішення про відмову у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, серії Б, оскільки у дитячому віці позивачу не було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. Дана відмова була оформлена протоколом №95 від 04.08.2022 засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації (далі - Регіональна комісія).
Позивач не погоджується із таким рішенням Регіональної комісії та вказує, що експертним висновком №07 від 30.05.2022 встановлено, що захворювання позивача пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №046386 від 13.07.2022 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності, захворювання викликане впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Відтак, на думку позивача, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності, є вплив аварії на Чорнобильській АЕС, що встановлено медичною комісією, тому вона має право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, серії Б.
З наведених підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного від 03.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 17.01.2023 № 370/54/2-23 відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення, та оскільки на момент причинного зв'язку захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи позивач не мав статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи і йому в дитячому віці (до 18 років) не встановлено інвалідності, видача посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б синього кольору» ОСОБА_1 не передбачена чинним законодавством.
Інших заяв по суті справи від сторін та третьої особи до суду не надходило.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 18.07.2022 ОСОБА_1 звернулася до Камінь-Каширської РДА із заявою про видачу посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС категорії І на підставі, зокрема, таких документів: посвідчення серії НОМЕР_1 від 15.03.1995, експертного висновку № 27384 від 30.05.2022, довідки МСЕК серії 12ААГ № 046386 від 13.07.2022 (а. с. 6 зворот - 8, 33).
Відповідно до протоколу від 04.08.2022 №95 засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян вирішено, що не підлягає видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б» у зв'язку з тим, що у дитячому віці не був встановлений причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи по Камінь-Каширському району, громадянину ОСОБА_1 (а.с. 10).
Листом від 19.08.2022 №2332/01-13/05/2-22 Департамент соціального захисту населення Волинської ОДА повідомив Камінь-Каширську районну державну адміністрацію про результат розгляду на засіданні Комісії справи, надіславши Витяг з протоколу засідання Комісії від 04.08.2022 № 95(а.с.9).
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (зі змінами; далі - Закон №796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.
Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (частина друга статті 11 Закону №796-ХІІ).
Згідно із статтею 27 Закону №796-ХІІ до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які: 1) евакуйовані із зони відчуження, у тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутріутробного розвитку; 2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов'язкового) відселення; 3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше двох років у зоні гарантованого добровільного відселення; 4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю; 5) народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу; 7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
За приписами частини першої статті 12 Закону №796-ХІІ причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Згідно із пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551), особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.
Пунктом 8 Порядку №551 передбачено, що особам, зазначеним у статті 27 Закону, категорії встановлюються після досягнення повноліття (в разі одруження або укладення трудового договору в передбачених законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з дати реєстрації шлюбу або укладення трудового договору згідно із законодавством) відповідно до статті 14 Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.
За правилами пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Отже, аналіз вказаних вище нормативно-правових актів свідчить, що до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених в статті 27 Закону №796-ХІІ, яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17, від 30.10.2018 року у справі №826/13094/16 та від 28.01.2021 у справі № 826/14053/16 та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні даного спору.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 мала статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 15.03.1995 (а.с. 6 зворот).
Відповідно до експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №27384 від 30.05.2022 захворювання ОСОБА_1 пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи (а.с. 8), позивачу встановлена друга група інвалідності (причина - захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС) відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №046386 від 13.07.2022 (а.с.7).
Відтак, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на ЧАЕС, що встановлено медичною комісією, тому суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності у позивача права на встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, через не встановлення у дитячому віці причинного зв'язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, оскільки дана обставина не спростовує наявності причинного зв'язку між захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією. При цьому, суд враховує аналогічні висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17, від 30.10.2018 року у справі №826/13094/16 та від 28.01.2021 у справі № 826/14053/16.
Розпорядженням голови Волинської ОДА від 10.08.2018 №515 утворено Регіональну комісію та затверджено Положення про неї (а.с.28-32). Так, пунктом 3 Положення про Регіональну комісію визначено, що одним із основних завдань Регіональної комісії є прийняття з дотриманням вимог законодавства рішень щодо видачі (відмови у видачі, вилучення) відповідних посвідчень.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, а рішенням Регіональної комісії, оформленим протоколом від 04.08.2022 №95, було безпідставно відмовлено у видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Регіональної комісії, оформлене пунктом 1 протоколу від 04.08.2022 №95, не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та порушує права позивача, тому з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов'язані позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування вказаного рішення та зобов'язання видати позивачу посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи»(категорія 1) серії Б.
За правилами, визначеними статтею 139 КАС України, підстав для розподілу судових витрат у цій справі немає.
Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, оформлене пунктом 1 протоколу від 04 серпня 2022 року № 95, про відмову у видачі ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Зобов'язати регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворену Волинською обласною державною адміністрацією (43027, Волинська область, м. Луцьк, майдан Київський, 9, ідентифікаційний код 13366926) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк