Постанова від 08.02.2023 по справі 481/1296/22

08.02.23

22-ц/812/160/23

Справа №481/1296/22 Головуючий суду першої інстанції - Уманська О. В.

Провадження №22-ц/812/160/23 Доповідач суду апеляційної інстанції - Локтіонова О. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2023 року м.Миколаїв

Миколаївський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:

головуючого - Локтіонової О. В.,

суддів: Колосовського С. Ю., Ямкової О. О.,

із секретарем судового засідання - Біляєвою В. М.,

без участі учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на ухвалу Новобузького районного суду Миколаївської області від 05 грудня 2022 року, постановлену за позовом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України до ОСОБА_1 про повернення спеціальних засобів або відшкодування їх вартості,

УСТАНОВИВ:

30 листопада 2022 року Департамент патрульної поліції Національної поліції України (далі - Департамент патрульної поліції) подав до суду вищевказаний позов, який обґрунтовував наступним.

Позивач вказував, що ОСОБА_1 у період з 02 червня 2021 року по 22 лютого 2022 року проходив службу в Управлінні патрульної поліції в Миколаївській області.

Для виконання його службових обов'язків відповідачу було видано: кайданки із ключем до них вартістю 594 грн, виріб ПГ-М вартістю 192 грн, аерозольний балон «Терен-4М» вартістю 39,60 грн, бронежилет «Корсар М-1-2» вартістю 3730 грн.

Однак після звільнення зі служби ОСОБА_1 вищезазначені спеціальні засоби не повернув.

Посилаючись на те, що зазначеним Департаменту патрульної поліції завдано майнову шкоду, позивач просив зобов'язати ОСОБА_1 повернути вищезазначені спеціальні засоби, а у разі неможливості їх повернення відшкодувати їх вартість, яка становить 4555,60 грн.

Ухвалою Новобузького районного суду Миколаївської області від 05 грудня 2022 року Департаменту патрульної поліції відмовлено у відкритті провадження у справі.

Постановляючи ухвалу, суд першої інстанції із посиланням на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 15 вересня 2021 року у справі №235/8104/20-ц, виходив із того, що спір фактично виник між особою, яка проходила публічну службу у поліції, та суб'єктом владних повноважень, що вказує на його публічно-правовий характер.

Не погодившись із судовим рішенням, Департамент патрульної поліції подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права просив ухвалу суду скасувати.

Перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.

Поняття «суд, встановлений законом» зводиться не лише до правової основи самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

З метою якісної та чіткої роботи судової системи міжнародним і національним законодавством передбачено принцип спеціалізації судів.

Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних і юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.

Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства - цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб'єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.

За змістом статті 19 ЦПК України як цивільну юрисдикцію розуміють компетенцію загальних судів вирішувати з додержанням процесуальної форми цивільні справи у видах проваджень, передбачених цим Кодексом.

За загальним правилом у порядку цивільного судочинства загальні суди вирішують справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, зокрема спори, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також із інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Тобто в порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникають із приватноправових відносин.

Згідно із статтею 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Публічно-правовий характер спору визначається тим, що вказані суб'єкти наділені владно-управлінськими повноваженнями у сфері реалізації публічного інтересу.

Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.

Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Одним із критеріїв розмежування справ цивільної й адміністративної юрисдикції є суб'єктний критерій.

Відповідно до ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (стаття 4 КАС України).

Законодавець урегулював питання, пов'язані з прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням з публічної служби (припиненням), спеціальними нормативно-правовими актами.

Положеннями ч.1 ст.1 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Предметом судового розгляду у цій справі є вимога Департаменту патрульної поліції до особи, яка проходила публічну службу, про повернення спеціальних засобів або стягнення їх вартості.

За правилами адміністративного судочинства розглядаються спори, пов'язані з проходженням публічної служби, одним із різновидів якої є служба у Національній поліції України.

У випадку зобов'язання особи, яка перебуває на посаді публічної служби, відшкодувати шкоду або збитки, завдані внаслідок виконання нею службових/посадових обов'язків, перед судом обов'язково постане питання не лише встановлення обсягу завданої шкоди, а й оцінки правомірності дій такої особи.

Водночас у рамках цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу положень статті 19 КАС України, якою охоплюється питання прийняття громадян на публічну службу, її проходження та звільнення з публічної служби.

Позивач пред'явив вимоги, які стосуються правовідносин з відповідачем щодо переданих останньому безоплатно для належного виконання обов'язків на посаді публічної служби спеціальних засобів та з'ясування обставин неповернення цих предметів позивачу після звільнення. Тобто спірні правовідносини стосуються з'ясування правомірності дій відповідача щодо неповернення спеціальних засобів позивачу, пов'язаних з проходженням відповідачем публічної служби, та стягнення компенсації вартості цих засобів з відповідача в грошовому еквіваленті.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позовні вимоги, заявлені у цій справі, підлягають розгляду у порядку адміністративного, а не цивільного судочинства, оскільки безпосередньо пов'язані з закінченням проходження відповідачем публічної служби.

До подібних правових висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постановах від 05 грудня 2018 року у справі №818/1688/16, від 13 лютого 2019 року у справі №636/93/14, а також Верховний Суд у постановах від 29 липня 2021 року у справі №127/29/21, від 15 вересня 2021 року у справі №235/8104/20-ц.

Доводи апеляційної скарги про те, що спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та є приватноправовим, оскільки стосується лише поновлення порушеного права позивача щодо компенсації вартості матеріальних цінностей, переданих у користування відповідачу під час проходження ним публічної служби, висновків суду першої інстанцій не спростовують з вищевикладених мотивів.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що висновок районного суду щодо юрисдикційності спору є правильним. Суд обґрунтовано вважав, що заява Департаменту патрульної поліції не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

За такого колегія суддів не вбачає підстав для скасування оскаржуваної ухвали, оскільки вона є законною та обґрунтованою.

Керуючись ст. 374, 375, 382 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України залишити без задоволення, а ухвалу Новобузького районного суду Миколаївської області від 05 грудня 2022 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і у випадках, передбачених ст.389 ЦПК України, може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення її повного тексту.

Головуючий О. В. Локтіонова

Судді С. Ю. Колосовський

О. О. Ямкова

Повний текст постанови складено 08 лютого 2023 року.