Справа № 420/18780/22
26 січня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахування та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 р. у справі № 420/6279/22 без урахування її індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 01.03.2022 р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2022 р. виплату пенсії, перерахованої згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 р. у справі №420/6279/22 без урахування її індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Позовні вимоги мотивує тим, що є пенсіонером України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У січні 2023 року ГУ ПФУ в Одеській здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2022 р. та обмежено розмір пенсії позивача сумою, яка була нарахована під час виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 р. у справі № 420/6279/22. Вважає такі дії ГУ ПФУ в Одеській області протиправними, адже відповідач протиправно обмежив розмір пенсії, при цьому не виплативши нараховану індексацію.
Ухвалою від 27.12.2022 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
17.01.2023 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує на те, що згідно Постанови № 118 розміри пенсії підвищуються на коефіцієнт 1,14 у межах максимального розміру пенсії з 01.03.2022 р., а не з 01.12.2022 р. як просить позивач. Позивачу відповідно до зазначеної постанови була проведена індексація пенсії з 01.03.2022 р. Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 р. по справі № 420/6279/22 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 р. у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимального розміру. При здійсненні перерахунку розмір індексації склав 3121,70 грн. Як результат, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, а тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 22.03.2005 р. перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 р. у справі № 420/4244/20 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2016 року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 82 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 % від відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, та її виплату виходячи із 82 % від відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2016 року із врахування раніше виплачених сум.
На виконання зазначеного рішення позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 82 % грошового забезпечення, врахованого при обчисленні пенсії.
Згідно даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.09.2021 р. у справі № 420/13194/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки № 33/36-164 вiд 20.05.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.12.2019 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених довідцi № 33/36-164 від 20.05.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області", з урахуванням раніше проведених виплат.
Здійснюючи перерахунок пенсії на виконання вищезазначеного рішення та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 01.12.2019 р., відповідач розмір пенсії зменшив з 82 % грошового забезпечення на 70 %, а також обмежив виплату пенсії максимальним розміром, тому позивач звернувся до суду.
Згідно з даними КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 р. у справі № 420/6279/22, яке набрало законної сили 08.08.2022 р., визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження максимальним розміром та проведення перерахунку у розмірі 70 % пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 р.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати виплати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі 82 % грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром з 01.12.2019 р.
На виконання вказаного судового рішення, 09.09.2022 р. ГУ ПФУ в Одеській області здійснено відповідний перерахунок пенсії позивача, згідно якого основний розмір пенсії становить 25419,53 грн., з урахуванням індексації в розмірі 3121,70 грн. Водночас у розрахунку зазначено підсумок пенсії з урахуванням максимального розміру 23935,83 грн.
Із наведеного слідує, що відповідач здійснив перерахунок на виконання рішення суду без обмеження граничним розміром десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, визначив суму індексації належної позивачу та визначив суму до виплати, разом з тим обмежив виплату пенсії розміром, визначеним на дату, з якої судом у справі № 420/6279/22 зобов'язано здійснити перерахунок, а саме 23935,83 грн.
З метою з'ясування обставин перерахунку пенсії позивач 18.10.2022 р. звернувся із відповідною заявою до ГУ ПФУ в Одеській області.
Листами від 03.10.2022 р. № 16239-13930/Т-02/8-1500/22 та від 29.09.2022 р. № 16090-13730/Т-02/8-1500/22 відповідач повідомив, що оскільки ГУ ПФУ в Одеській області на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 р. у справі № 420/6279/22 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 р. у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимального розміру, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо виплати пенсії в обмеженому розмірі без врахування індексації, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 1 статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктами 7, 9, 10 Постанови № 118 установлено, що фінансування виплат, передбачених абзацом третім пункту 1, пунктами 2-6 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Пенсійному фонду доручено забезпечити перерахунок пенсій, передбачений пунктами 1-5, абзацами другим і третім пункту 6 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ.
Міністерству соціальної політики та Міністерству фінансів установлено забезпечити передбачення коштів, необхідних для проведення перерахунків, передбачених цією постановою.
Відтак, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 118 позивачу проведено перерахунок пенсії та визначено суму індексації у розмірі 3121,70 грн.
Разом з тим, відповідач необґрунтовано та протиправно обмежив виплату пенсії позивача на рівні 23935,83 грн.
Відповідач у відзиві таке обмеження жодним чином не обґрунтовує.
Суд звертає увагу, що право на соціальний захист є комплексним гарантованим Конституцією України невідчужуваним основоположним правом, яке, за загальним правилом, має абсолютний характер (не залежить від внесення змін до законів або фінансових можливостей держави) та за жодних умов не може бути скасоване, а його обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (постанова Верховного Суду від 16.03.2021 р. у справі № 640/9677/20).
При вирішенні справи суд вважає неприйнятними посилання відповідача на те, що на виконання рішення суду у справі № 420/6279/22 розмір пенсії позивача був зафіксований у сталому розмірі.
По-перше, цим судовим рішення пенсійний орган зобов'язано перерахувати та виплачувати позивачу пенсію без обмеження максимальним розміром з 01.12.2019 р., а не нарахувати та виплачувати позивачу пенсію у визначеному судом розмірі.
По-друге, вказане рішення суду не звільняє відповідача від обов'язку самостійно здійснювати перерахунок пенсії позивача за наявності для цього законних підстав та виплачувати її у новому розмірі у зв'язку з проведенням такого перерахунку.
Суд наголошує на тому, що право позивача на обчислення його пенсії без застосування обмеження максимальним розміром вже захищене судовим рішенням, а тому з аналогічних підстав пенсія позивача не може бути обмежена максимальним розміром.
Крім того, суд звертає увагу, що і на момент ухвалення рішення у справі № 420/6279/22, і на момент проведення індексації пенсії позивача на виконання вимог Постанови № 118, у чинному законодавстві України не відбулося таких змін, які б надавали відповідачу додаткові правові підстави для обмеження розміру пенсії позивача.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Отже, виконання вимог закону, в тому числі щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач допустив протиправні дії щодо невиплати позивачу пенсії з урахуванням нарахованої індексації, встановленої Постановою № 118, без обмеження пенсії максимальним розміром.
Суд зазначає, що правова визначеність, як спеціальна складова більш загального принципу верховенства права, передбачає правило остаточності рішень суду та гарантованість їх виконання. Остаточне рішення суду є обов'язковим до виконання до моменту зміни умов, за яких його ухвалено.
Тому зміна нормативно-правового регулювання окремого питання дійсно може мати наслідком втрати актуальності судового рішення, у якому суд розглянув питання застосування норми права, що у подальшому зазнала змін.
Водночас за обставин цієї справи відповідні зміни у законодавстві, зокрема положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-ХІІ та статті 2 Закону № 3668-VI не змінились.
Верховний Суд вже висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Водночас згідно з ч.5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Крім того, суд враховує, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим ч.3 ст.7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
У спірних правовідносинах наведене положення пункту 2 Постанови № 118 щодо підвищення пенсій з 01.03.2022 "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом" суперечить приписам Закону № 2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016, які є спеціальними (пріоритетними), а тому підлягають застосуванню відповідачем.
Окрім цього, Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 р. у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 р. у справі № 160/1088/19).
Аналогічна правова позиція була підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 р. у справі № 520/2098/19.
При цьому, на думку суду, обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України.
У постанові від 16.12.2021 р. у справі № 400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.
Наведені висновки Верховного Суду також мали б бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача з 01.03.2022 р.
Суд звертає увагу, що незважаючи на наявність у Постанові № 118 вимоги про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв'язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.
Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам ч.2 ст.19 Конституції України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 р. після нарахування індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача суд враховує, що відповідач з 01.03.2022 р. здійснив нарахування позивачу індексації, передбаченої постановою КМУ від 16.02.2022 р. № 118, однак обмежив розмір пенсії до виплати сумою, що була нарахована під час виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 р. у справі № 420/6279/22.
Положеннями ч.2 ст.9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.п.4, 10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Так, позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2022 р. виплату пенсії, перерахованої згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 р. у справі № 420/6279/22, з урахуванням індексації згідно з Постановою № 118.
Однак, судом встановлено, що ОСОБА_1 обмежено розмір пенсії під час проведення її перерахунку з 01.03.2022 р., тобто права позивача порушено саме з цього моменту.
Тож з'ясувавши спірні правовідносини, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд дійшов висновку, що для ефективного захисту прав позивача, з огляду на визнання протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 р. після нарахування індексації відповідно до Постанови № 118, необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2022 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження її максимальним розміром
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач від сплати судового збору звільнений, а відповідач доказів понесення судових витрат суду не надав, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 01.03.2022 р. після нарахування індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.03.2022 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 112010201