Єдиний унікальний номер судової справи: № 225/1697/22
Номер провадження: № 3/225/13/2023
Дзержинський міський суд Донецької області
Іменем України
26 січня 2023 року
Суддя Дзержинського міського суду Донецької області Мигалевич В.В., розглянув матеріали, які надійшли з ВП № 1 Бахмутського районного відділу поліції ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 28.10.2022 серії ААБ № 176961, 28.10.2022 о 12.18 год. біля будинку №1 по вул.Фестивальна м.Торецька Донецької області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом - автомобілем марки ВАЗ 2105, державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд водія проводився на місці зупинки транпортного засобу в присутності двох свідків за допомогою газоаналізатора Alcotest 6810, №ARBL 0611. Результат тесту №1937 від 28.10.2022 - 0,92 %, чим порушив п. 2.9 а) ПДР.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. У зв'язку з воєнним станом, просив справу розглянути без його участі. Крім того, надав письмові пояснення, в яких зазначив, що з протоколом про адміністративне правопорушення, який складено щодо нього, не згоден. Вказав, що при проходженні огляду на стан сп'яніння співробітниками поліції був використаний «вологий» газоаналізатор. При цьому свідки, як того вимагає законодавство, залучені не були. Зауважив, що алкоголь він не вживає, оскільки приймає ліки та є особою з інвалідністю ІІІ групи.
Дослідив матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до такого висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
За правилами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, у даному випадку, передбачені ч.1 ст. 130 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.9 а) ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями частин 1,2 статті 266КУпАП встановлено, що особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з п. 3, 4, 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року, огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальнихтехнічнихзасобів, дозволених до застосування МОЗ і держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Згідно з пунктом 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (даліполіцейського) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Пунктом 6 розділу І Інструкції передбачено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Пунктом 1 розділу ІІ цієї Інструкції передбачено, що за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Згідно з пунктом 6 розділу ІІ Інструкції огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 28.10.2022 серії ААБ № 176961, 28.10.2022 о 12.18 год. біля будинку №1 по вул.Фестивальна м.Торецька Донецької області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом - автомобілем марки ВАЗ 2105, державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд водія проводився на місці зупинки транпортного засобу в присутності двох свідків за допомогою газоаналізатора Alcotest 6810, №ARBL 0611. Результат тесту №1937 від 28.10.2022 - 0,92 %, чим порушив п. 2.9 а) ПДР.
Відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.
На обґрунтування вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, суду надано: протокол про адміністративне правопорушення від 28.10.2022 серії ААБ № 176961; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та результатом тесту №1937 від 28.10.2022, відеозапис подій.
В судовому засіданні переглянуто відеозапис, долучений до протоколу про адміністративне правопорушення, з якого вбачається факт зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 . Інспектор з'ясовує у ОСОБА_1 факт вживання алкоголю, на що той заперечує. Після пропозиції співробітника поліції ОСОБА_1 проходить медичний огляд на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора, зазначивши, «що він начебто мокрий».
Разом з тим, з відеозапису вбачається, що поліцейським було порушено процедуру проведення огляду водія ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, оскільки огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків, чого співробником поліції зроблено не було. Суд зауважує, що відеозапис проводився безперервно та з моменту зупинки транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 , та до завершення процедури огляду ОСОБА_1 , будь -яких дій щодо залучення поліцейським свідків, та присутності самих свідків не зафіксовано.
Зазначені обставини вказують на істотне порушення співробітником поліції процедури проведення огляду водія ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, передбаченої Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду.
Європейський суд з прав людини в рішеннях по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Лавенте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказував на те, що, оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Відтак, суд доходить висновку, що обставини, щодо залучення свідків до початку огляду ОСОБА_1 та під час цього огляду, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні, оскільки такі обставини не зафіксовано на відео, та заперечуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Отже, протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 176961 щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпА, що є одночасно і актом обвинувачення особи, не може бути покладений в основу винуватості ОСОБА_1 .
Відповідно до положень ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Згідно з п.1 ч. 1ст. 247 КУпАПпровадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з викладеним, оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, за наявності встановлених порушень, суд вважає необхідним провадження у справі за ч.1ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ст.247,283-285,294Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду в справах про адміністративні правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга через Дзержинський міський суд Донецької області протягом 10 (днів) з моменту винесення постанови.
Суддя: В.В. Мигалеви