Рішення від 23.12.2022 по справі 320/6181/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2022 року № 320/6181/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в місті Києві у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області до ФОП ОСОБА_1 про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області з позовом до ФОП ОСОБА_1 про стягнення штрафу у розмірі 35000, 00 грн.

Відповідачем відзиву на позовну заяву до суду не подано.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Судом встановлено, що позивачем виявлено розповсюдження зовнішньої реклами такого змісту: «МАГАЗИН ОПТИКИ «ТОЧКА ЗОРУ» ЗНИЖКА ДО -25% на нові окуляри ТЦ «ФОРУМ», вул. Короленка 60, 2 поверх, бутік №4 (068) 500-88-99 www.Tochka-zoru.com.ua», з ознаками порушення вимог Закону України «Про рекламу».

Головне управління в Київській області 31.08.2020 звернулось листом № вих-10-05.4/7135-20 до голови Броварської міської ради щодо надання інформації про власника рекламної конструкції (розповсюджувача реклами) та про надсилання належним чином завірених копій рішень про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, а також безпосередньо дозволу на розміщення зовнішньої реклами суб'єкту господарювання.

Виконавчим комітетом Броварської міської ради 09.09.2020 повідомлено, що власником зовнішньої реклами, розміщеної по АДРЕСА_1 , є ТОВ «ПРО МЕДІА».

Головним управлінням під час контролю щодо розповсюдження зовнішньої реклами встановлено в сюжеті реклами відсутність відомостей про дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, що є порушенням вимог ч.5 ст. 8 Закону України «Про рекламу».

Позивачем направлено до ТОВ «ПРО МЕДІА» вимогу від 18.09.2020 № 10-05.1/7662-20.

У вимозі зазначено про необхідність ТОВ «ПРО МЕДІА» надати до 16.10.2020 інформацію та письмові пояснення, копію свідоцтва про державну реєстрацію (витягу), інформацію про рекламодавця, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори з виробником реклами, рекламодавцем, акти виконаних робіт, квитанції про сплату тощо), а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення.

Вимога від 18.09.2020 № 10-05.1/7662-20 надіслана Укрпоштою та отримана ТОВ «ПРО МЕДІА» 05.10.2021.

ТОВ «ПРО МЕДІА» 16.10.2020 надано письмові пояснення, в яких товариство зазначає, що на підставі звернення ФОП ОСОБА_1 було укладено договір № 01/09 від 01 вересня 2020 між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «ПРО МЕДІА» щодо надання рекламної площини за адресою: АДРЕСА_1 . Сторона «Б», що належить ТОВ «ПРО МЕДІА» в користування ФОП ОСОБА_1 для розміщення власних рекламних матеріалів».

Позивачем 16.10.2020 складено протокол про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 за порушення вимог ч.5 ст. 8 Закону України «Про рекламу».

Головним управлінням в Київській області направлено ФОП ОСОБА_1 вимогу від 16.10.2020 № 10-05.4/8636-20 про надання інформації до 16.11.2020, а саме надати наступні документи: пояснення, копію свідоцтва про державну реєстрацію (витягу), інформацію про рекламодавця, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договір з рекламодавцем, акт виконаних робіт, квитанцію про сплату тощо), а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення по справі.

Вимога від 16.10.2020 № 10-05.1/8636-20 надіслана відповідачці Укрпоштою, рекомендованим листом за номером треку № 0813300366822. Однак, у зв'язку з закінченням терміну зберігання лист повернуся з відповідною відміткою Укрпошти.

Позивачем прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу за розміщення зовнішньої реклами з ознаками порушення вимог ч. 5 ст. 8 ЗУ «Про рекламу» від 16.11.2020 відносно ФОП ОСОБА_1 .

Головним управлінням направлено відповідачці повторну вимогу від 16.11.2020 № 10-05.4/9772-20, якою зобов'язано відповідача надати до 16.12.2020 наступні документи: пояснення, копію свідоцтва про державну реєстрацію (витягу), інформацію про рекламодавця, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договір з рекламодавцем, акт виконаних робіт, квитанцію про сплату тощо), а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення по справі.

Повторна вимога отримана відповідачем 01.12.2020.

Відповідачкою подано до Головного управління письмові пояснення, у якому вона пояснював, що макет був створений та розроблений власноруч з дотриманням вимог чинного законодавства, у макеті реклами був указаний строк проведення акції, дані написи розміщувалися на макеті знизу та праворуч від основної інформації. Проте, на рекламному сюжеті, зафіксованому фахівцем Головного управління, цей напис був відсутній. У подальшому рекламодавець виявила, що розмір макету не збігається з фактичним необхідним розміром. Саме тому строк дії акції був обрізаний при монтажі реклами на площину.

ФОП ОСОБА_1 також зауважує, що у наступному місяці рекламний сюжет був замінений та відповідає вимогам законодавства України про рекламу. Вартість розміщення реклами відповідно до договору № 01/09 про надання послуг у проведенні рекламної кампанії від 01 вересня 2020 року становить 7 000,00 грн. (без врахування ПДВ).

Позивачем прийнято рішення від 28.01.2020 № 0002 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким на рекламодавця - ФОП ОСОБА_1 , накладено штраф у розмірі 35 000,00 грн.

Відповідачкою штраф у добровільному порядку не сплачено.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України «Про рекламу» (далі - Закон № 270/96-ВР) встановлено, що реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону № 270/96-ВР реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару..

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі - Закон № 1023-XII), споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

Інформація про продукцію повинна містити: 1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються; 3) дані про основні властивості продукції, номінальну кількість (масу, об'єм тощо), умови використання; 4) відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами; 5) позначку про наявність у складі продукції генетично модифікованих організмів; 6) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції; 7) дату виготовлення; 8) відомості про умови зберігання; 9) гарантійні зобов'язання виробника (виконавця); 10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції; 11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій; 12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

Інформація, передбачена частиною першою статті 15 Закону № 1023-XII, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування. Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку (ч. 2 ст. 15 Закону № 1023-XII).

Згідно з частиною 2 статті 27 Закону № 270/96-ВР встановлено, що відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:

1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;

2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами;

3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Згідно до норм ч. 4 ст. 27 цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на:

рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами;

виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами;

розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ФОП ОСОБА_1 на користь Державного бюджету штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 35000 (тридцять п'ять тисяч ) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лапій С.М.