23 грудня 2022 року № 320/973/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Київській області до гр. ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
До Київського окружного адміністративного суду звернулося ГУ ДПС у Київській області з позовом, в якому просить стягнути з гр. ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 247 945, 10 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.04.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки при відчуженні у 2020 році об'єкта нерухомості він за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі - продажу квартири перерахував податок на доходи фізичних осіб у розмірі- 95 270, 00 грн та військовий збір у розмірі 28 581,00 грн до Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі міста Києва.
Також при відчуженні у 2020 році об'єкта нерухомості він за місцем нотаріального посвідчення договору купівлі - продажу квартири перерахував податок на доходи фізичних осіб у розмірі 95 457, 00 грн та військовий збір у розмірі 28 637,10 грн до Управління Державної казначейської служби України у Києво - Святошинському районі Київської області.
У подальшому ним подано до Васильківської ДПІ ГУ ДПС у Київській області податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік, якою він самостійно задекларував податок на доходи фізичних осіб - 190 727,00 грн та військовий збір у розмірі 57 218,10 грн (всього 2 470 945, 10 грн).
Позивачем 28 серпня 2021 року отримано податкову вимогу від 09 серпня 2021 року № 0040957-1310-1007 щодо сплати податкового боргу у розмірі 247 945,10 грн, у зв'язку з чим звернувся до Васильківської ДПІ ГУ ДПС у Київській області стосовно її обґрунтування. Васильківська ДПІ ГУ ДПС у Київській області пояснила, що кошти направлені не до бюджету Васильківського району Київської області, у зв'язку з чим і був нарахований податковий борг. Для вирішення даного питання необхідно з відповідними заявами звернутись до Києво-Святошинської ДПІ ГУ ДПС у Київській області та до ГУ ДПС у м. Києві (Шевченківському р-н м. Києва) з метою здійснення перерахування сплачених податкових зобов'язань до бюджету Васильківського району Київської області, що було ним здійснено.
Судом встановлено, що відповідачем під час укладення 16.04.2020 договору купівлі - продажу квартири сплачено податок на доходи фізичних осіб у розмірі 95270, 00 грн та військовий збір у розмірі 28581,00 грн (отримувач УК у Шевченківському районі), що підтверджується квитанціями від 16.04.2020 № 18 та № 19.
При укладанні 23.04.2020 договору купівлі-продажу квартири відповідачем сплачено податок на доходи фізичних осіб у розмірі 95457, 00 грн та військовий збір у розмірі 28637,10 грн (отримувач К-Свят УК/м. Вишневе), що підтверджується платіжними дорученнями від 27.05.2020 № 358563670 та № 358564051.
Відповідачем 30.04.2021 подано до Васильківської ДПІ ГУ ДПС у Київській області податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік, якою самостійно задекларовано податок на доходи фізичних осіб у розмірі 190 727,00 грн та військовий збір у розмірі 57 218,10 грн, а всього податкових зобов'язань на суму 247 945,10 грн.
Позивачем прийнято податкову вимогу від 09.08.2021 № 0040957-1310-1007 у розмірі 247 945,10 грн, яка отримана відповідачем 28.08.2021.
Відповідач звернувся до Васильківської ДПІ ГУ ДПС у Київській області з проханням роз'яснити підстави прийняття податкової вимоги.
Васильківська ДПІ ГУ ДПС у Київській області пояснила, що податковий борг був нарахований у зв'язку з тим, що кошти, сплачені відповідачем при укладенні договорів купівлі-продажу, направлені не до бюджету Васильківського району Київської області. Для вирішення даного питання необхідно з відповідними заявами звернутись до Києво-Святошинської ДПІ ГУ ДПС у Київській області та до ГУ ДПС у м. Києві (Шевченківському р-н м. Києва).
Позивачем подано до Києво-Святошинської ДПІ ГУ ДПС у Київській області та до ГУ ДПС у м. Києві (Шевченківському р-н м. Києва) заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, що підтверджується квитанціями № 2 від 12.10.2021 та від 12.09.2022.
Як слідує з інформації електронного кабінету відповідача, станом на 31.12.2021 борг відповідача складав 190 727, 00 грн.
Кошти у розмірі 95457, 00 грн 09.02.2022 перераховані з одного бюджетного рахунку на інший (платіжне доручення від 09.02.2022 № 95229565).
Заборгованість відповідача складає 95270, 00 грн.
Підпунктом 14.1.156. п. 14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п. 14.1.175. ПК України).
Умовою для повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань визначено у ст. 43 ПК України.
У разі наявності у платника податків податкового боргу або надміру сплачених грошових зобов'язань на поточний рахунок такого платника податків шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника подтків рахунку у банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Платник податків подає заяву на повернення на повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку у банку.
Згідно п.5 Порядку (перерахування ) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного або місцевих бюджетів, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 за №787 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 25.09.2013 №1650/24182 (далі - Порядок №787) повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування компенсації здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Відповідно до п. 43.3, ст. 43 ПК України обов'язковою умовою для повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково або надміру сплаченої суми або пені.
Судом встановлено, що відповідачем при укладенні договорів купівлі-продажу квартир сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, а отже, у нього відсутній податковий борг.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 КАС України, суд,-
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.