Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"18" січня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/1991/22
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Рильової В.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Харківського міського центру зайнятості (місцезнаходження: 61013, місто Харків, вулиця Шевченка, будинок 137-А; код ЄДРПОУ 36224721)
до Фізичної особи-підприємця Комара Михайла Володимировича (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення 21 183,33 грн.
без виклику учасників справи
Харківський міський центр зайнятості звернувся до Господарського суду Харківської області із позовною заявою про стягнення з Фізичної особи-підприємця Комар Михайла Володимировича суму коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 23.03.2020 по 30.11.2020 в розмірі 21 183,33 грн. Також позивач просить суд покласти на ФОП Комар М.В. витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 481,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 21 листопада 2022 року позовну заяву Харківського міського центру зайнятості прийнято до розгляду і відкрито спрощене провадження у справі № 922/1991/22. Розгляд справи призначено без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в порядку частини п'ятої статті 252 Господарського процесуального кодексу України.
Фізична особа-підприємець Комар Михайло Володимирович наданими відповідачу процесуальними правами не скористався; у встановлений статтею 251 ГПК України п'ятнадцятиденний строк відзив на позовну заяву до суду не подав. Однак, 28.10.2022 до суду надійшла заява-відповідь ФОП Комар М.В. на претензію Харківського міського центру зайнятості про повернення коштів № ХМЦЗ-02-4384, згідно якої відповідач підтвердив, що на підставі заяви від 19.06.2020 Харківським обласним центром зайнятості 24.06.2020 було прийнято рішення про надання йому допомоги по частковому безробіттю на період карантину (наказ від 24.06.2020 року № 902); кошти в сумі 23 183,33 грн. перераховано на його рахунок.
Разом з тим, Комар М.В. зазначив, що з грудня 2020 року він є інвалідом 3-ї групи, у лютому 2020 року переніс інсульт, після якого тривалий час лікувався, а з 03 березня 2020 року по листопад 2020 року був на самоізоляції, у зв'язку з чим і отримав державну допомогу, яку в повному обсязі витратив на лікування та на реабілітацію. Так, в червні 2020 року, при поданні документів, можливо ним дійсно було допущено помилку, яка могла трапиться з причини хвороби.
У зв'язку з викладеним, Комар М.В. просить надати йому можливість на даний час сплатити до державного бюджету ЄСВ за минулий період, та не застосовувати щодо нього штрафні санкції з зобов'язанням перерахувати в добровільному порядку кошти в сумі 23 183,33 грн. на рахунок Харківського міського центру зайнятості.
З матеріалів справи вбачається, що копію ухвали Господарського суду Харківської області від 21.11.2022 про відкриття провадження у справі № 922/1991/22 направлено в паперовій формі - рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою ФОП Комар М.В., вказаною у позовній заяві, яка також співпадає з юридичною адресою згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ). Однак, зазначене відправлення не вручено адресатові та повернуто до суду із позначкою "за закінченням терміну зберігання", згідно Довідки про причини повернення/досилання відділення поштового зв'язку Укрпошти від 01.12.2022.
У відповідності до частини шостої статті 120 Господарського процесуального кодексу України, суд також намагався повідомити відповідача про розгляд даної справи телефонограмою. Проте за номером, який вказано у позовній заяві, телефонограма не була прийнята (номер не відповідає). Відомостей щодо інших засобів зв'язку із ФОП Комар М.В. матеріали справи не містять.
Отже, суд належним чином виконав вимоги Господарського процесуального кодексу України щодо направлення процесуальних документів учасникам справи та здійснив всі необхідні дії з метою належного їх повідомлення про розгляд даного позову, а відповідач, у відповідності до пункту 5 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України визнається таким, що був належним чином повідомленим про розгляд даної справи.
Згідно статті 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини другої статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи № 922/1991/22, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги Харківського міського центру зайнятості та об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Харківський міський центр зайнятості (далі - позивач) є державною установою у централізованій системі державних установ державної служби зайнятості. Він виконує завдання та функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту населення від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, визначені законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про зайнятість населення".
19 червня 2020 року Фізична особа-підприємець Комар Михайло Володимирович звернувся до Харківського міського центру зайнятості із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, у зв'язку з зупиненням діяльності з 23 березня 2020 року, відповідно до стати 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306 (далі також - Порядок № 306).
На підставі поданої Фізичною особою-підприємцем Комар Михайлом Володимировичем заяви та доданих до неї документів: засвідченої копії наказу про зупинення діяльності з березня 2020 року; відомості про фізичну особу - підприємця, який с застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги частини третьої статті 47 Закону України "Про зайнятість населення" (далі - Відомості); довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2019 по 29.02.2020 у повному обсязі, Харківським обласним центром зайнятості червня 2020 року прийнято рішення про q1надання відповідачу допомоги по частковому безробіттю на період карантину (Наказ "Про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину відповідно до статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення"" від 24.06.2020 № 902).
Відповідно до пункту 15 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та наданих Фізичною особою-підприємцем Комар Михайлом Володимировичем Відомостей від 19.06.2020, 14.07.2020 та 04.11.2020, на рахунок фізичної особи-підприємця Комар Михайла Володимировича UA883518230000026206000955923 платіжними дорученнями від 29.07.2020 № 5780, від 31.07.2020 № 6233, від 25.11.2020 № 21297, від 17.12.2020 № 24811 перераховано допомогу по частковому безробіттю в сумі 23 183,33 грн.
З метою здійснення перевірки відомостей та документів, поданих відповідачем для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, керуючись пунктом 23 Порядку, позивачем направлено запит щодо сплати єдиного внеску платниками, які отримали допомогу по частковому безробіттю.
26 квітня 2021 року Центром зайнятості отримано лист Головного управління ДПС у Харківській області № 9266/5/20-40-24-03-07 від 22.04.2021, на підставі якого встановлено, що відповідачем на дату звернення до Харківського міського центру зайнятості 19.06.2020 для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину було надано недостовірні відомості щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме в доданій до заяви довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наданої на підставі звітних відомостей за період з 01.09.2019 по 29.02.2020, значиться інформація про сплату ЄСВ в повному обсязі, тоді як відповідно до листа ГУ ДПС у Харківській області за вказаний період ЄСВ станом на 19.06.2020 сплачено відповідачем не було.
На підставі Наказу Харківського міського центру зайнятості № 266 від 26.03.2020 та листа Головного управління ДПС у Харківській області № 9266/5/20-40-24-03-07 від 22.04.2021 суб'єктом владних повноважень 24 травня 2021 року проведено перевірку поданих Фізичною особою-підприємцем Комар Михайлом Володимировичем відомостей для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Результати перевірки оформлені Актом № 1239 від 24.05.2021, яким встановлено, що відповідачем на момент надання документів для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину було надано недостовірні дані щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2019 по 29.02.2020, що призвело до порушення вимог частини третьої статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та Порядку.
На підставі вищевказаних обставин, Харківським міським центром зайнятості прийнято Наказ № 408 від 24.05.2021 "Про повернення коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю на період карантину ФО-П Комар Михайло Володимирович" щодо вжиття заходів по поверненню коштів, виплачених відповідачу як допомога по частковому безробіттю на період карантину за період з 23.03.2020 по 30.11.2020 в сумі 23 183,33 грн.
Крім того, метою врегулювання спору в досудовому порядку, 26.05.2021 Харківським міським центром зайнятості направлено на адресу відповідача Претензію про повернення коштів № ХМЦЗ-02-5758 від 26.05.2021. Однак, за період з липня 2021 року по лютий 2022 року суму незаконно отриманої допомоги по частковому безробіттю па період карантину Фізичною особою-підприємцем Комар Михайлом Володимировичем було повернуто на рахунок позивача лише частково в розмірі 2 000,00 грн., чим завдано шкоду Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Обставини щодо стягнення з відповідача коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 23.03.2020 по 30.11.2020 в розмірі 21 183,33 грн. в примусовому порядку стали підставою для звернення Харківського міського центру зайнятості до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначає Закон України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 №5067-VI.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) № 540-ІХ від 30.03.2020 доповнено Закон України "Про зайнятість населення" статтею 47-1 "Допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Дана норма Закону набула чинності з 02.04.2020.
Відповідно до частини першої статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - допомога по частковому безробіттю на період карантину), надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою.
Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб'єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Згідно частини другої статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення", для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, звертається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:
1) заяву у довільній формі;
2) копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;
3) відомості про працівників та/або фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою (прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний державний орган і мають відмітку в паспорті), у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно з цією статтею;
4) довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Таким чином, статтею 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та Порядком № 306 було встановлено вичерпний перелік підстав для набуття права на допомогу по частковому безробіттю на період карантину, зокрема, надання звітності про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Відповідно до пункту 19 Порядку № 306, фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, несе відповідальність за достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, та цільове використання коштів Фонду відповідно до законодавства.
Пунктом 23 Порядку № 306, передбачено, що Центр зайнятості має право перевіряти відомості, подані роботодавцем/фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти перерахування роботодавцю коштів Фонду для виплати працівникам/фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, допомоги по частковому безробіттю на період карантину в разі відмови або перешкоджання роботодавцем/фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, у проведенні перевірки, виявлення фактів подання Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Центр зайнятості контролює цільове використання коштів, що перераховуються роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, шляхом проведення відповідної перевірки протягом 90 календарних днів після останньої виплати такої допомоги працівникам та має право отримувати від роботодавця необхідні пояснення з відповідних питань, у тому числі в письмовій формі.
Порядок № 306 необхідно застосовувати в системному зв'язку з нормами Закону України "Про зайнятість населення", який є нормативно-правовим актом вищої юридичної сили.
Відповідно до статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та пункту 21 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у разі виявлення факту подання фізичною особою - підприємцем, яка є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, кошти, отримані фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, повертаються до Фонду в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Відтак, системний аналіз наведених норм законодавства в контексті встановлених обставин справи, дає підстави вважати, що у відповідача, станом на дату звернення із заявою від 19.06.2020, було відсутнє право на отримання допомоги по частковою безробіттю на період карантину відповідно до статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення", оскільки останній надав недостовірні дані щодо відсутності сплати ЄСВ за шість місяців, що передують зупиненню господарської діяльності. Відповідно, внаслідок подання недостовірних відомостей Фізичною особою-підприємцем Комар Михайлом Володимировичем незаконно отримано допомогу по часткового безробіттю на період карантину в сумі 23 183,33 грн., чим завдано шкоду Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду встановлені статтею 1166 ЦК України, згідно якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Також статтею 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" визначено права, обов'язки та відповідальність роботодавця. Частиною третьою вказаної статті передбачено, що у разі подання недостовірних відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.
Згідно з частиною четвертою статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" із роботодавця утримуються, зокрема, незаконно отримана сума допомоги по частковому безробіттю.
Щодо поданої відповідачем заяви-відповіді на претензію Харківського міського центру зайнятості про повернення коштів № ХМЦЗ-02-4384 із клопотанням про надання йому можливості на даний час сплатити до державного бюджету ЄСВ за минулий період, слід зазначити, що господарський суд не наділений відповідними повноваженнями для вирішення даного питання.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог Харківського міського центру зайнятості щодо стягнення з Фізичної особи-підприємця Комар Михайла Володимировича коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 23.03.2020 по 30.11.2020 в розмірі 21 183,33 грн.
Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується частиною першою статті 129 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підставі, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Позовні вимоги Харківського міського центру зайнятості у даній справі задоволено в повному обсязі, а відтак витрати по сплаті судового збору в розмірі 2481,00 грн. покладаються на відповідача - ФОП Комар М.В. і також підлягають стягненню на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1, 2, 13, 15, 16, 73-80, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України -
Позовні вимоги Харківського міського центру зайнятості задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Комар Михайла Володимировича (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Харківського міського центру зайнятості (місцезнаходження: 61013, місто Харків, вулиця Шевченка, будинок 137-А; код ЄДРПОУ 36224721) суму коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю в розмірі 21 183,33 грн. та витрати зі сплати судового збору в розмірі 2481,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "18" січня 2023 р.
Суддя В.В. Рильова