16 січня 2023 року Справа № 160/11523/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 122950002274 від 10.06.2022, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 06.06.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу ОСОБА_1 , який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, період роботи у ДВАТ шахта «Радуга» ДП ДХК «Первомайськвугілля» (шахта «Радуга» ВО «Первомайськвугілля») з 05.05.1998 до 29.05.1998, з 22.06.1998 до 30.06.1998, з 02.02.1999 до 07.02.1999, з 17.02.1999 до 12.03.1999, з 09.04.1999 до 12.04.1999 та період роботи у структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 28.01.2004 до 19.10.2005, з 19.06.2006 до 31.03.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 20.10.2005 до 18.06.2006, з 01.10.2014 до 30.11.2014, з 01.02.2015 до 31.03.2015;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви про призначення пенсії від 06.06.2022.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 06.06.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 122950002274 від 10.06.2022 йому було відмовлено у призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. За змістом оскаржуваного рішення до пільгового стажу позивача не було зараховано періоди роботи у структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 28.01.2004 до 19.10.2005, з 19.06.2006 до 30.09.2014, з 01.12.2014 до 31.01.2015, з 01.04.2016 до 30.09.2021 у зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки про підтвердження спеціального трудового стажу. Відповідно до розрахунку стажу до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи у Шахті «Радуга» ВО «Первомайськвугілля» з 05.05.1998 до 29.05.1998, з 22.06.1998 до 30.06.1998, з 02.02.1999 до 07.02.1999, з 17.02.1999 до 12.03.1999, з 09.04.1999 до 12.04.1999, період роботи в структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 20.10.2005 до 18.06.2006, з 01.10.2014 до 30.11.2014, з 01.02.2015 до 31.03.2015, з 01.10.2021 до 31.03.2022, та не зараховано до страхового стажу період роботи в структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 20.10.2005 до 18.06.2006, з 01.10.2014 до 30.11.2014, з 01.02.2015 до 31.03.2015. Однак, в оскаржуваному рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не зазначено про незарахування вказаних періодів до страхового та пільгового стажу позивача. Позивач не погоджується з рішенням відповідача-2, оскільки вважає, що має достатній стаж роботи за Списком № 1 для призначення пенсії на пільгових умовах, що підтверджується належним чином оформленими записами у його трудовій книжці, індивідуальними відомостями про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку, поданими разом із заявою пільговими довідками про підтвердження трудового стажу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.08.2022 позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
23.08.2022 до суду надійшла заява позивача в порядку усунення недоліків позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвалою від 26.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи; витребувано докази від відповідачів.
Через систему «Електронний суд» надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому відповідач-1 просив відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що 06.06.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не розглядало заяву позивача про призначення пенсії по суті та не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії. Заява позивача про призначення пенсії та додані до неї документи розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області за принципом екстериторіальності. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 122950002274 від 10.06.2022 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії. Відповідач-1 направив на адресу позивача повідомлення про прийняте рішення від 13.06.2022 № 0400-010226-8/59522. Трудова книжка ОСОБА_1 не містить відомостей про розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається період роботи, та інших відомостей, що визначають пільговий характер роботи. На підставі наданих позивачем довідок ДП «Первомайськвугілля»» №№ 1126, 1127 від 25.08.2021 про підтвердження трудового стажу до пільгового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) зараховано всі зазначені у довідках періоди. Оскільки вказані довідки не містять відомостей про пільговий характер робіт за періоди з 05.05.1998 до 29.05.1998, з 22.06.1998 до 30.06.1998, з 02.02.1999 до 07.02.1999, з 17.02.1999 до 12.03.1999, з 09.04.1999 до 12.04.1999, відсутні підстави для їх зарахування до стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1. Періоди роботи у структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 28.01.2004 до 19.10.2005, з 19.06.2006 до 31.03.2022 не зараховано до пільгового стажу у зв'язку з тим, що позивач не надав уточнюючих довідок. Вказані періоди зараховано до страхового стажу на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 у системі персоніфікованого обліку (довідка ОК-5). За період з 20.10.2005 до 18.06.2006, з 01.10.2014 до 30.11.2014, з 01.02.2015 до 31.03.2015 в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 не містяться дані про заробітну плату (дохід), тому відсутні підстави для зарахування вказаних періодів до страхового стажу позивача. Пільгового стажу позивача за Списком № 1 (підземні роботи), обчисленого станом на 31.03.2022 з урахуванням навчання за фахом (усього 07 років 09 місяців 19 днів) недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Разом з відзивом відповідачем-1 надано копії документів з електронної пенсійної справи позивача.
У відзиві, який надійшов через систему «Електронний суд», Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненськй області (відповідач-2) також просив відмовити у задоволенні позову. Вказав, що за наслідками розгляду поданої позивачем заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 06.06.2022 та доданих до неї документів було прийнято рішення № 122950002274 від 10.06.2022 про відмову у призначенні пенсії. Необхідною умовою призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є зайнятість повний робочий день на зазначених у ній роботах не менше 25 років. Страховий стаж позивача (з урахуванням додаткових років за Списком № 1) становив 28 років 08 місяців 04 дні, пільговий стаж на піземних роботах, професії за постановою № 202 - 07 років 09 місяців 19 днів, у тому числі навчання за фахом 03 роки 08 місяців. До пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи у структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 28.01.2004 до 19.10.2005, з 19.06.2006 до 30.09.2014, з 01.12.2014 до 31.01.2015, з 01.04.2016 до 30.09.2021 у зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки про підтвердження спеціального трудового стажу в установленому порядку.
Відповіді на відзиви від позивача станом на час розгляду справи не надійшли. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 06.06.2022 про призначення пенсії за віком.
Заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії (№ 1425 від 06.06.2022) було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, визначеним засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 122950002274 від 10.06.2022 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком. Зазначено, що страховий стаж ОСОБА_1 з урахуванням додаткових років за Списком № 1, становить 28 років 08 місяців 04 дні. Пільговий стаж на підземних роботах, професії за Постановою № 202 - 07 років 09 місяців 19 днів, у тому числі навчання за фахом - 03 роки 08 місяців. За результатами розгляду доданих до заяви документів до страхового стажу зараховано всі періоди. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи в структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 28.01.2004 до 19.10.2005, з 19.06.2006 до 30.09.2014, з 01.12.2014 до 31.01.2015, з 01.04.2016 до 30.09.2021, оскільки відсутня уточнююча довідка про підтвердження спеціального трудового стажу в установленому порядку. У призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Копію оскаржуваного рішення було направлено позивачу відділом обслуговування громадян № 23 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із повідомленням вих. № 0400-010226-8/59522 від 13.06.2022.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою відповідача-2 у призначенні позивачу пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі також Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За змістом частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менш 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 202 від 31.03.1994 (далі також Постанова № 202).
Відповідно до розрахунку стажу ОСОБА_1 (форма РС-право), розрахованого станом на 06.06.2022, його страховий стаж становив 25 років 02 місяці 01 день, у тому числі стаж, що дає право на зниження пенсійного віку - роботи підземні, професії за Постановою № 202 07 років 09 місяців 19 днів:
01.09.1991-30.04.1995 (03 роки 08 місяців) - навчання за фахом;
29.05.1995-04.05.1998 (02 роки 11 місяців 06 днів);
30.05.1998-21.06.1998 (22 дні);
01.07.1998-01.02.1999 (07 місяців 01 день);
08.02.1999-16.02.1999 (09 днів);
13.03.1999-08.04.1999 (26 днів);
13.04.1999-25.09.1999 (05 місяців 13 днів).
Зазначені періоди роботи позивача у ДВАТ шахта «Радуга» ДП ДХК «Первомайськвугілля» (шахта «Радуга» ВО «Первомайськвугілля») зараховано відповідачем-2 до пільгового стажу ОСОБА_1 відповідно до довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №№ 1126, 1127 від 25.08.2021, виданих ДП «Первомайськвугілля».
До пільгового стажу правомірно не було враховано вказані у наданих довідках періоди страйку з 05.05.1998 до 29.05.1998, з 22.06.1998 до 30.06.1998, з 02.02.1999 до 07.02.1999, з 17.02.1999 до 12.03.1999, з 09.04.1999 до 12.04.1999. Тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання зарахувати такі періоди.
У рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 122950002274 від 10.06.2022 зазначено, що до пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи у структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 28.01.2004 до 19.10.2005, з 19.06.2006 до 30.09.2014, з 01.12.2014 до 31.01.2015, з 01.04.2016 до 30.09.2021 у зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки про підтвердження спеціального трудового стажу в установленому порядку.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 , заповнена вперше 29.05.1995, містить записи про роботу ОСОБА_1 у структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 28.01.2004 (наказ № 17к від 28.01.2004) до 19.10.2005 (наказ № 228к від 05.10.2005) та з 19.06.2006 (наказ № 166к від 19.06.2006) електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею. У трудовій книжці наявні записи про підтвердження атестацією робочих місць пільгового характеру роботи позивача за Списком № 1 (накази про атестацію робочих місць № 175к від 29.08.2000, № 292 від 04.09.2005, № 205 від 16.04.2010, № 74 від 16.04.2015, № 547 від 13.04.2020).
Згідно з розрахунком стажу ОСОБА_1 (форма РС-право) до його страхового стажу зараховано періоди роботи в структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 28.01.2004 до 19.10.2005, з 19.06.2006 до 30.09.2014, з 01.12.2014 до 31.01.2015, з 01.04.2015 до 31.03.2022.
В Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування містяться відомості про сплату шахтою «Карбоніт» відокремлений підрозділ ДП «Первомайськвугілля» (код ЄДРПОУ 26402983) страхових внесків за ОСОБА_1 за такі періоди: 2004 рік, січень-жовтень 2005 року, червень-грудень 2006 року, 2007-2013 роки, січень-вересень 2014 року, грудень 2014 року, січень 2015 року, квітень-грудень 2015 року, 2016-2020 роки, січень-вересень 2021 року.
Тобто, відсутні відомості про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків за позивача за листопад 2005 року - травень 2006 року, жовтень-листопад 2014 року, лютий-березень 2015 року.
Також за даними Індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) за жовтень 2021 року - березень 2022 року ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата, однак страхові внески шахтою «Карбоніт» відокремлений підрозділ ДП «Первомайськвугілля» (код ЄДРПОУ 26402983) не сплачувалися.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою цієї статті передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно зі статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати.
Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом вищезазначених норм, обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу періодів його роботи на такому підприємстві.
Відтак, фактично внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим і таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Такий висновок щодо застосування відповідних норм права викладено у постановах Верховного Суду від 17.07.2019 у справі №144/669/17 та від 20.03.2019 у справі № 688/947/17, від 27.05.2021 у справі № 343/659/17.
Відповідно до довідки форми ОК-5 трудовий стаж у шахті «Карбоніт» відокремлений підрозділ ДП «Первомайськвугілля» зараховано позивачеві як спеціальний стаж та позначено кодом ЗПЗ013А1 як працівнику за Списком № 1: 2004 рік - 11 місяців 09 днів, 2005 рік - 9 місяців 19 днів, 2006 рік - 6 місяців 12 днів, 2007-2014 роки, січень 2015 року, квітень 2015 року - грудень 2015 року, 2016-2021 роки, січень-березень 2022 року.
Як зазначив у відзиві відповідач-1, відсутні підстави для зарахування до страхового стажу позивача періодів з 20.10.2005 до 18.06.2006, з 01.10.2014 до 30.11.2014, з 01.02.2015 до 31.03.2015, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 не містяться дані про його заробітну плату (дохід).
Разом з тим, в оскаржуваному рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вказано про зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 всіх періодів, та не наведено підстав не зарахування до страхового стажу періодів з 20.10.2005 до 18.06.2006, з 01.10.2014 до 30.11.2014, з 01.02.2015 до 31.03.2015, та до пільгового стажу - періодів роботи у структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 28.01.2004 до 19.10.2005, з 19.06.2006 до 30.09.2014, з 01.12.2014 до 31.01.2015, з 01.04.2016 до 30.09.2021.
Отже, відмовляючи позивачу у призначенні пільгової пенсії, відповідач-2 діяв необґрунтовано.
У відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зазначено, що вказані вище періоди роботи у структурному підрозділі шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» не зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю уточнюючої довідки про підтвердження спеціального трудового стажу в установленому порядку.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявності трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі також Порядок № 637), передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до пункту 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі також Порядок № 383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Суд звертає увагу, що період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи із зазначенням відповідного Списку, до якого віднесено професію працівника, визначає саме підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.
При цьому, уточнююча довідка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Зазначена довідка необхідна для подальшого її надання відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.
У постановах від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі № 577/2688/17, від 31.03.2020 у справі № 446/656/17, від 21.05.2020 у справі № 550/927/17 Верховний Суд дійшов висновку про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: 1) за відсутності трудової книжки як такої або 2) необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого призначення пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
За змістом пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За змістом пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Пунктом 4.7 Порядку 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 122950002274 від 10.06.2022, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», було прийнято за результатами розгляду поданих позивачем документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу з підстави недостатності пільгового стажу позивача.
Для призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV необхідною умовою є підтвердження безпосередньої зайнятості на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, не менше 25 років, а для працівників провідних професій, зокрема прохідників, - зайнятості на таких роботах не менше 20 років.
Частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідач-2, у разі незгоди з відомостями, зазначеними в документах позивача, має право на реалізацію повноважень, наданих йому частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV, а саме: вимагати відповідні документи від підприємства, перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню тощо. Однак, в матеріалах справи відсутні відомості про те, що відповідач-2 як суб'єкт владних повноважень скористався таким правом.
У даному випадку позивач не може бути позбавлений права на пенсійне забезпечення через те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не отримало (не витребовувало) та не перевірило деякі підтверджуючі документи про пільгові умови роботи ОСОБА_1 за періоди з 28.01.2004 до 19.10.2005, з 19.06.2006 до 31.03.2022.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не доведено вжиття всіх передбачених законодавством заходів для повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача.
Наведені обставини свідчать про неналежну перевірку наданих позивачем документів, не забезпечення повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача, відсутність належного обґрунтування рішення суб'єкта владних повноважень та передчасні висновки про недостатність у позивача пільгового стажу для призначення йому пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», без належного дослідження документів та без врахування норм права, що регулюють спірні правовідносини.
За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність рішення № 122950002274 від 10.06.2022 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 та наявність підстав для визнання скасування оскаржуваного рішення.
Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.
З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та ухвалення рішення за заявою позивача від 06.06.2022 здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку.
З огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача-2, як визначеного суб'єкта призначення пенсії, повторно розглянути заяву позивача від 06.06.2022 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до норм чинного законодавства України, із урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
Суд звертає увагу, що відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, пред'явлених до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Беручи до уваги, що відповідача-1 не було визначено органом призначення пенсії позивачу, підстави для задоволення позовних вимог, пред'явлених ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відсутні.
Позивачем за подання до суду позовної заяви сплачено 992,40 грн судового збору, що підтверджується квитанцією № 0592-4801-8182-6693 від 07.07.2022.
З урахуванням положень ст. 139 КАС України підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 122950002274 від 10.06.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.06.2022 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до норм чинного законодавства України, із урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.
Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, місцезнаходження: 33004, м. Рівне, вул. Короленка, буд. 7, код ЄДРПОУ 21084076.
Повний текст рішення складено 16.01.2023.
Суддя В.В. Рянська