ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
11.10.2007 р. № 2/18
За позовом Прокурору Святошинського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва
До Приватного підприємства «ГВМ»
Про стягнення 512, 85 грн.
Суддя Келеберда В.І.
Секретар Мельникова Л.В.
Представники:
Від позивача: не з'явились
Від відповідача: не з'явились
Обставини справи:
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.08.07р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2/18 за позовом Прокурора Святошинського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління ПФУ в Святошинському районі м. Києва до ПП «ГВМ»про стягнення 512, 85 грн. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Указ Президента України від 01.03.01р. № 121/2001 «Про затвердження положення про Пенсійний фонд України»в частині виконання функцій щодо збирання та акумулювання зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, в доповненні до позовної заяви прокурор зазначає, що відповідач ухилився від своєчасної сплати такого збору, а тому на адресу відповідача була надіслана відповідна вимога Управління ПФУ в Святошинському районі м. Києва.
Відповідач відзиву на позов не надав, пояснень та будь-яких клопотань до суду не направив, в судові засідання не з'явився, хоча був повідомлений належним чином.
Неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи (ст. 128 КАС України).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Відповідно до Закону України від 09.07.03р. № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні є: застраховані особи; страхувальники; Пенсійний фонд; уповноважений банк; організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001 в редакції Указів Президента України від 12.01.2004 № 34/2004, від 31.08.2005 № 1224/2005 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
З огляду на викладене, Пенсійний фонд України, управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також управління та відділи Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах (міста з районним поділом) є суб'єктами владних повноважень.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Аналогічну норму містить і пункт 5 частини четвертої статті 50 КАС.
Визначення управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах як органів державної влади, що здійснюють владні управлінські функції, випливає з Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2.
Згідно з пунктом 2.1 зазначеного Положення основними завданнями управління є:
1) облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (далі -страхові внески), збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду;
2) забезпечення призначення і виплати пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат відповідно до чинного законодавства;
3) ефективне використання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, здійснення у межах своєї компетенції контрольних функцій;
4) забезпечення функціонування в районі (місті) автоматизованої загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до покладених на нього завдань управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Водночас, положенням статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” право приймати рішення про сплату недоїмки з страхових внесків надано саме територіальним органам Пенсійного фонду України.
На виконання покладених на нього завдань Управління ПФУ в Святошинському районі м. Києва направило на адресу позивача у м. Києві, по вул. Картвелішвілі, 5, кв. 145 вимогу про сплату боргу по страховим внескам у розмірі 512, 85 грн. Заборгованість нарахована за станом на 01.06.07р. До справи залучена довідка про взяття на облік платника податків № 1673/29-109 від 20.06.07р., згідно якої ПП «ГВМ»зареєстровано за вказаною адресою, керівник підприємства -Гаврилів В.М.
Відповідно до ст. 106 Закону № 1058-ІV на страхувальника покладено обов'язок сплатити суми недоїмки та фінансових санкцій на протязі десяти робочих днів із дня одержання вимоги.
З матеріалів справи вбачається, що вимогу управління ПФУ отримано Гаврилівим В.М. 09.06.07р.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку (ст. 106 Закону № 1058-ІV).
Як вбачається з позовної заяви, на день розгляду справи в суді відповідачем недоїмку по страховим внескам до Пенсійного фонду не сплачено. Проте, відповідачем також і не використано його право узгодити розмір заборгованості із відповідним управлінням ПФУ чи оскаржити вимогу до суду.
Поштові відправлення суду отримані відповідачем, що засвідчується повідомленнями про вручення. Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про наявність адміністративної справи, проте будь-яких пояснень до суду не надіслав, заявлений позов не оспорив.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст. 69 КАС України).
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Відповідачем не виконано ухвали суду щодо надання доказів та направлення повноважного представника, причини невиконання вимог суду відповідачем не зазначено.
Виходячи з матеріалів справи та доказів, наданих позивачем, суд приходить до висновку про обґрунтованість та доведеність вимог позивача.
За таких обставин, позов визнається таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 71, 128, 161-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «ГВМ»(03138, м. Київ, вул. Картвелішвілі, 5, кв. 145, код 24378565) на користь Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (03148, м. Київ, вул. Корольова, 5-а, р/р 256053012612 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 22869431) заборгованість у розмірі 512 (п'ятсот дванадцять) грн. 85 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження (ст.254 КАС України).
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.І. Келеберда