Справа №295/12428/22
Категорія 20
2-о/295/184/22
14.12.2022 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого - судді Полонця С.М.,
при секретарі с/з - Лукасевич А.Є.,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Житомирської міської ради, заінтересована особа - Виконавчий комітет Житомирської міської ради, про передачу безхазяйного нерухомого майна в комунальну власність Житомирської міської територіальної громади, -
Заявник звернувся до суду із заявою, в якій просить передати безхазяйне нерухоме майно, а саме незавершений будівництвом гараж з підвалом за адресою: АДРЕСА_1 , інвентаризаційна справа №2132, у комунальну власність Житомирської міської територіальної громади.
18.02.2021 року було зареєстровано та взято на облік як безхазяйне вище вказане нерухоме майно, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Оголошення про взяття на облік безхазяйного майна було розміщено у газеті «ТелеЕхо» 04.03.2021 року.
Будучи повноважним органом на звернення до суду, заявник просить суд задовольнити вимоги заяви.
Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира від 30.11.2022 року у цивільній справі відкрито спрощене провадження.
В судове засідання представники заявника та заінтересованої особи не з'явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі, в яких представник заявника підтримав свою заяву в повному обсязі, а представник заінтересованої особи не заперечував щодо її задоволення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що нерухома річ, яку заявник просить визнати безхазяйною, а саме незавершений будівництвом гараж з підвалом знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на території Житомирської міської територіальної громади.
18 лютого 2021 року державним реєстратором Департаменту державної реєстрації Житомирської міської ради прийнято рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна: незавершений будівництвом гараж з підвалом за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Також проведена технічна інвентаризація вищевказаного об'єкта, що підтверджується технічним паспортом.
З метою виявлення власника вищевказаного безхазяйного майна Житомирська міська рада 04.03.2021 року розмістила оголошення у газеті «ТелеЕхо» №9 та повідомила про взяття на облік безхазяйного майна, а саме: незавершений будівництвом гараж з підвалом за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 142 Конституції України та ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 329 ЦК України, заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених ЦК України, подається до суду за місцем знаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
У відповідності до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Частиною 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до ст. 33 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також те, що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про визнання нерухомого майна безхазяйним майном та передачу у комунальну власність відповідної територіальної громади.
Статтею 190 ЦК України визначено, що майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Майнові права є неспоживною річчю та визнаються речовими правами.
Враховуючи, що незавершений будівництвом гараж з підвалом за адресою: АДРЕСА_1 є безхазяйним нерухомим майном та взятий на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, суд приходить до висновку, що ця безхазяйна нерухома річ підлягає передачі у комунальну власність Житомирської міської територіальної громади, у зв'язку з чим заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, сплачений заявником судовий збір підлягає зарахуванню в прибуток держави.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 82, 259, 263, 265, 294, 333 ЦПК України, суд -
Заяву задовольнити.
Передати безхазяйне нерухоме майно, а саме незавершений будівництвом гараж з підвалом за адресою: АДРЕСА_1 , інвентаризаційна справа №2132, у комунальну власність Житомирської міської територіальної громади
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Заявник: Житомирська міська рада; місце знаходження: 10014, м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, 4/2; код ЄДРПОУ 13576954.
Заінтересована особа: Виконавчий комітет Житомирської міської ради; місце знаходження: 10014, м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, 4/2; код ЄДРПОУ 04053625.
Суддя: С.М. Полонець