П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
13 грудня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/9159/22
Категорія: 112010200 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К.С.
Місце ухвалення: м. Одеса
Дата складання повного тексту: 29.07.2022 р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ООТЦК та СП), третя особа Головне управління Пенсійного фонду (далі - ГУПФ) України в Одеській області, про:
- визнання протиправною бездіяльності ООТЦК та СП щодо неподання до ГУПФ України в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, у вiдповiдностi до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закону №2262-ХІІ), ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - №2011-ХІІ) та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), iз обов'язковим зазначенням відомостей про розмiр щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених станом на 05 березня 2019 року, для проведення ГУПФ України в Одеській області перерахунку розміру пенсії;
- зобов'язання ООТЦК та СП підготувати та подати до ГУПФ України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, у вiдповiдностi до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-XII, ст. 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень Постанови №704, iз обов'язковим зазначенням відомостей про розмiр щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених станом на 05 березня 2019 року, для проведення мені ГУПФ України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що звернувся в ООТЦК та СП з заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУПФ України в Одеській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог ст.ст. 43 i 63 Закону №2262-XII, ст. 9 Закону №2011-ХII та з врахуванням положень Постанови №704, iз обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 poкy пepeрахунку основного розмiру пенсії позивача. Але ООТЦК та СП відмовився підготувати та надати до ГУПФ України у Одеській області нову довідку про розмiр грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року iз обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою
Правом подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2022 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ООТЦК та СП, за участі третьої особи на стороні відповідача ГУПФ України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність ООТЦК та СП щодо неподання до ГУПФ України в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, у вiдповiдностi до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону №2011-ХІІ та з врахуванням положень Постанови №704, iз обов'язковим зазначенням відомостей про розмiри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених станом на 05 березня 2019 року, для проведення ГУПФ України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.
Зобов'язано ООТЦК та СП підготувати та подати до ГУПФ України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, у вiдповiдностi до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-XII, ст. 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень Постанови №704, iз обов'язковим зазначенням відомостей про розмiри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених станом на 05 березня 2019 року, для проведення ГУПФ України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.
В апеляційній скарзі ООТЦК та СП ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Доводи апеляційної скарги:
- судом першої інстанції не було враховано те. що Урядом не приймалось рішення про проведення перерахунку пенсій, які були призначені після 01 березня 2018 року, а тому, враховуючи вимоги Порядку №45, а також враховуючи вищенаведений висновок Верховного Суду стосовно застосування норм права, вбачається, що за умови ненадходження з ГУПФ України в Одеській області відповідного списку із включеним до нього позивача, відсутністю відповідних правових підстав, в ООТЦК та СП були відсутні правові підстави для оформлення та подачі до ГУПФ України в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача за станом на 05 березня 2019 року для проведення перерахунку призначеної позивачу пенсії;
- виплату пенсії позивачу було призначену у 2022 році з 04 жовтня 2021 року, а також враховуючи те, що позивач не отримував у 2018 році пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вбачається, що позивач не має права на перерахунок його пенсії згідно умов, визначених Постановою №103, а тому ООТЦК та СП не має правових підстав для складання щодо нього відповідної довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії за станом на 05 березня 2019 року, та як наслідок позивач не має права на проведення перерахунку його пенсії на підставі такої довідки. Судом першої інстанції також не було враховано, що проведення подібних перерахунків призначених пенсій, на підставі довідок ООТЦК та СП про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року проводиться виключно з метою усунення порушень, які були визначені у рішенні, ухваленому у зразковій справі №160/8324/19. які були пов'язані саме з реалізацією уповноваженим органом положень Постанови №103 у 2018 році, а тому, оскільки у 2018 році відповідна довідка про розмір грошового забезпечення щодо позивача не складалась, відповідно й не відбулось порушення прав позивача, у зв'язку з чим, у позивача не виникали законні підстави па очікування від ООТЦК га СП дій зі складання нової (оновленої) довідки про розмір його грошового забезпечення за станом на 05 березня 2019 року для перерахунку призначеної йому пенсії.
Відзиву на апеляційну скаргу на адресу суду апеляційної інстанції не надходило.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ООТЦК та СП, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ України в Одеській області та одержує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ.
У зв'язку з набранням 05 березня 2019 року законної сили рішенням у справі №826/3858/18 позивач звернувся до ООТЦК та СП із заявою, в якій просив надати ГУПФ України в Одеській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
За результатами розгляду заяви ООТЦК та СП на адресу позивача надіслано лист від 16 червня 2022 року №943/4351, яким адресата повідомлено, що Урядом України рішення щодо перерахунку пенсій особам звiльненим з військової служби, пенсії яким призначено після 01 березня 2018 року не приймалось.
Крім того, розпорядженням ТВО Начальника штабу-заступником командира в/ч НОМЕР_1 01 липня 2021 року №2/3555 (вхід. від 02 липня 2021 року №1585) до ООТЦК та СП доведено для врахування в роботі лист Департаменту юридичного забезпечення МОУ вiд 24 червня 2021 року №248/ПУ 1780 та ТЛГ ТВО Начальника ФЕУ КСВ ЗСУ вiд 29 червня 2021 року №116/14/2/614, щодо видавання довідок про розмір грошового забезпечення військовим пенсіонерам для перерахунку пенсій згідно затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України вiд 13 лютого 2018 року №45, за зверненнями пенсіонерів в добровільному порядку без судових рішень з урахуванням правових висновків Верховного Суду у справі №160/8324/19. Зазначене рішення по справі №160/8324/19 на осіб звільнених з військової служби, пенсії яким призначено після 01 березня 2018 року не поширюється.
Також зазначено, що у ООТЦК та СП відсутні підстави для складання та направлення до ГУПФ України в Одеській області запитуваної у вашому зверненні довідки.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що починаючи з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності рішенням суду у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з означеної дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, та ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Суд першої інстанції зазначив, що рішення судів першої, та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін Постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, наголосив на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Означена правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, та зважаючи, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними, п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатка 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), з 05 березня 2019 року є діючою попередня редакція додатку 2 до Порядку, що встановлює форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій окрім окладу за посадою, окладу за військовим званням, та надбавки за вислугу років, передбачено зазначення й інших додаткових видів грошового забезпечення, котрі виплачуються відповідній категорії військовослужбовців.
Колегія суддів не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ч.4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, п.2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, п.п.1, 2 якої встановлено: перерахувати з 01 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.
На виконання п.п.1, 2 Постанови №103 органи Пенсійного фонду України здійснили військовим пенсіонерам, пенсії яким призначені до 01 березня 2018 року, перерахунок пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 призначено пенсію 04 жовтня 2021 року, що було зазначено у листі ООТЦК та СП від 16 червня 2022 року №943/4351 та не заперечувалось позивачем.
Колегія суддів звертає увагу на те, що ОСОБА_1 пенсію призначено після 01 березня 2018 року та, відповідно, перерахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії відповідно до Постанови №103 йому не проводився.
Таким чином, пенсія позивача обчислена з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, встановлених Постановою №704, що відповідає вимогам ст. 43 Закону №2262-ХІІ в частині врахування цих складових у розмірах, установлених законодавством, а тому право позивача на отримання пенсії, обчисленої з урахуванням передбачених вище нормативно-правових актів не порушене.
Щодо посилань суду першої інстанції на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 та рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, колегія суддів зазначає наступне.
05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.
Зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Вказаний висновок відповідає висновкам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі №160/8324/19.
Колегія суддів зазначає, що за висновками Верховного Суду, викладеними у рішенні від 17 грудня 2019 року у справі №160/8324/19, військовий пенсіонер має право на отримання пенсії відповідно до ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704.
Таким чином, вказане рішення захищає права колишніх військовослужбовців на обчислення пенсійної виплати на підставі ст.ст. 43 та 63 Закону №2262-ХІІ з урахуванням додаткових складових, розрахованих згідно з Постановою №704, які були обмеженні положеннями Постанови №103 та в подальшому скасовані в судовому порядку.
Колегія суддів зазначає, що у даній справі відповідачем враховано визначені Постановою №704 додаткові види грошового забезпечення до складу грошового забезпечення позивача, з якого й обчислено розмір його пенсії.
Згідно з абз.абз.2, 4, 5 п.2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Враховуючи, що позивачу не перераховувалась пенсія на підставі Постанови №103, скасування пунктів цієї постанови не впливає на розмір його пенсію, яка розрахована, з урахуванням усіх складових Постанови №704.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 не вплинули на права позивача та не стали підставою для зміни його грошового забезпечення, оскільки пенсія йому призначена після 01 березня 2018 року відповідно до Закону №2262-ХІІ, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 317 КАС України вважає необхідним, скасовуючи рішення суду першої інстанції, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Враховуючи, що рішення суду приймається на користь суб'єкта владних повноважень, підстави для розподілу судових витрат, відповідно до ст.139 КАС України, відсутні.
Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст. 315, п.п.3, 4 ч.1 ст. 317, ст.ст. 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2022 року скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 13 грудня 2022 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г