Справа № 243/3244/22
Провадження № 3/243/1487/2022
09 грудня 2022 року суддя Слов' янського міськрайонного суду Донецької області Мірошниченко Л.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліції №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ізюмське Боровського району Харківської області, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, -
З протоколу про адміністративне правопорушення від 19.11.2022 року серії ВАВ № 111744 видно, що від 19.11.2022 року о 10 годині 55 хвилин біля будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_1 здійснив продаж бензину А-95 у кількості 10 л, за 550 грн. громадянину ОСОБА_2 , тобто проводив господарську діяльність без державної реєстрації як суб'єкта господарювання.
Так, відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 КУпАП провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Таким чином, суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, може бути особа, яка не має державної реєстрації як
суб'єкта господарювання, або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.1 ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Дослідивши надані матеріали, суд встановив, що в порушення вищевказаних вимог в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не зазначено відомостей про віднесення ОСОБА_1 до суб'єкта господарювання, як суб'єкта вказаного правопорушення, що не відповідає диспозиції ч.1 ст.164 КУпАП.
Жодні докази, з яких можливо було б встановити ці обставини, зокрема, документи, що підтверджують реєстрацію ОСОБА_1 , як суб'єкта господарювання, із зазначенням видів господарської діяльності, які він має право здійснювати, в матеріалах справи відсутні.
Крім того до протоколу не додано жодного належного доказу на підтвердження факту здійснення ОСОБА_1 систематичної господарської (підприємницької) діяльності та одержання прибутку та будь-які докази, які б підтверджували факти неодноразового продажу ОСОБА_1 товарів, діяльність з продажу яких підлягає ліцензуванню.
Таким чином, з огляду на вказані недоліки в матеріалах справи, суд позбавлений можливості постановити обґрунтоване та законне рішення, а тому зазначені матеріали слід повернути до відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області, для усунення виявлених недоліків.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 р. (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні
правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки із врахуванням ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.164, 251, 280 КУпАП, постановою Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 р., суд -
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 111744 від 19.11.2022 року, складений у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст. 164 КУпАП, повернути до відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду Мірошниченко Л.Є.