Рішення від 12.12.2022 по справі 580/5386/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2022 року справа № 580/5386/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - відповідач), у якому просив:

- визнати протиправними дії житлової комісії Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал - майора Ігоря Момота (в/ч НОМЕР_1 ) щодо не прийняття за заявою позивача від 22.02.2022 року вх. Щ-27-22 рішення, передбаченого Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2015 року №728;

- зобов'язати Головний центр підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал - майора Ігоря Момота (в/ч НОМЕР_1 ) повторно розглянути заяву позивача від 22.02.2022, вх. Щ-27-22, щодо надання згоди на отримання грошової компенсації за належне йому та членам його сім'ї для отримання жиле приміщення та прийняти рішення про надання грошової компенсації за належне йому та членам його сім'ї для отримання жиле приміщення у відповідності до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2015 року №728.

В обґрунтування позовних вимог, викладених у позовній заяві, зазначено, що за наслідками його звернення щодо отримання компенсації, відповідач повідомив про передчасність звернення позивача, зазначивши про не настання його черги. Позивач зазначив, що в подальшому, на адвокатський запит щодо неповідомлення про настання його черги, відповідачем повідомлено, що позивач права на спірну компенсацію не набув, оскільки звільнений з військової служби в запас у зв'язку із закінченням строку контракту, крім того вказано про відсутність підстав для забезпечення житлом позивача, як військовослужбовця запасу ДПСУ, оскільки він є діючим військовослужбовцем Міністерства оборони України. Позивач вважає вказану відмову протиправною та зазначає, що категорії військовослужбовців зазначені у ч.9 ст. 12 Закону залишаються на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації. Позивач вказав, що має вислугу років на військовій службі більше 25 років, перебуває на квартирному обліку, як особа, яка потребує поліпшення житлових умов, є діючим військовослужбовцем, житлом за рахунок держави не забезпечувався, відтак, як зазначає позивач, він набув право на отримання грошової компенсації за належне йому та членам його сім'ї для отримання жиле приміщення, однак житловою комісією відповідача всупереч п.12 Порядку №728, не було прийнято рішення а ні про надання а ні про відмову в наданні грошової компенсації.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.11.2022р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.

25.11.2022р., до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши що позивач є військовослужбовцем Міністерства оборони України, то відповідно саме Міністерства оборони України повинно забезпечити позивача грошовою компенсацією. Крім того, зазначено, що позивач звільнений з військової служби в запас у зв'язку із закінченням строку контракту, а тому не набув права на спірну компенсацію. Також вказано, що позивач до заяви від 22.02.2022р. не додав обов'язковий перелік документів, передбачений п.11 Порядку №728, подана заява не містить додатків, в свою чергу особова справа позивача, у зв'язку із звільненням з військової служби була направлена до Черкаського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у відповідача - відсутня.

06.12.2022р. представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив, в якому вказано, зокрема, що позивач не позбавлений права стати на квартирний облік за місцем проходження військової служби для отримання спірної компенсації.

Крім того, відповідачем подано заяву про залишення позову без розгляду, в обгрунтування якої зазначено, що перебіг строку звернення із даним позовом розпочав перебіг- 05.05.2022р. - дати листа відповідача яким направлено витяг з протоколу засідання житлової комісії за наслідками розгляду заяви позивача, однак з позовом позивач звернувся - 10.11.2022р., тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду на 5 днів.

За наслідками розгляду заявлено клопотання суд зазначає, що відповідач листом від 05.05.2022р. повідомив позивача про розгляд заяви позивача, результати якого зазначені у протоколі №1 засідання житлової комісії від 28.04.2022р. 10.11.2022р. до суду надійшов позов позивача, натомість суд встановив, що позов був направлений позивачем засобами поштового зв'язку (згідно відтиску поштового штемпеля Укрпошти на конверті) - 03.11.2022р. Таким чином, даний позов подано позивачем у межах строку звернення встановленого ст. 122 КАС України, у зв'язку із чим підстави для залишення його без розгляду з підстав зазначених відповідачем - відсутні.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до витягу з наказу начальника Головного центру підготовки особового складу ДПСУ імені генерал-майора І. Момота від 31.07.2019р. №341-ос ОСОБА_1 , заступника начальника центру підготовки молодших інспекторів з особового складу, звільненого з військової служби наказом Голови Державної прикордонної служби України від 26.07.2019р. №776-ос за підпунктом «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в запас Збройних Сил України, з правом носіння військової форми одягу.

Вислуга років станом на 01.08.2019р. становить: календарна 25 років 00 місяців 04 дні; пільгова 00 років 03 місяці 18 днів; всього 25 років 03 місяці 22 дні.

Згідно витягу зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку Головного центру підготовки особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) станом на 31.12.2021р. Судом встановлено, що позивач, згідно рапорту від 11.09.1998р., позивач зарахований на квартирний облік.

22.02.2022р. позивач звернувся із заявою до голови житлової комісії, де повідомив, що надає згоду на отримання грошової компенсації за належне йому житло відповідно до Порядку №728.

28.04.2022р. на засіданні житлової комісії Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота за наслідками розгляду заяви позивача щодо надання грошової компенсації, прийнято рішення - проінформувати заявника, що його заява є передчасною, так як на даний час кошти для виплати компенсації для осіб, які перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов до Головного центру не надходили, рішення щодо виплати чи невиплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення не приймалось. Вказане рішення оформлене протоколом №1 від 28.04.2022р.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не прийняття за заявою позивача рішення, передбаченого Порядком №728, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно статті 19 Конституції України та статті 4 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» посадові особи Державної прикордонної служби України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991р. №2011-XII, в редакції чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин (далі Закон - №2011-XII), Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною 9 статті 12 Закону №2011-XII передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартиро-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Порядок визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №728 «Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян» (далі Порядок №728) установлює механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах, а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення.

Відповідно до пункту 2 Порядку №728 дія його поширюється на:

- військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 і більше років, та членів їх сімей;

- осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей;

- сім'ї військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;

- сім'ї померлих осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів.

Пунктом 3 Порядку №728 передбачено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Відповідно до п. 10 Порядку №728, житлові комісії військових частин, військових комісаріатів та квартирно-експлуатаційних установ (організацій) письмово інформують військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір.

Згідно з п. 11 Порядку №728, для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються такі документи:

- рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім'ї, зазначеної в абзацах четвертому і п'ятому пункту 2 цього Порядку) та нотаріально посвідчена згода членів його сім'ї на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення;

- довідка про склад сім'ї та реєстрацію місця проживання (перебування);

- копії паспорта військовослужбовця і повнолітніх членів сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

- копія свідоцтва про шлюб (за наявності);

- копія свідоцтва про народження дитини (за наявності);

- копія облікової картки фізичної особи - платника податків (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов);

- копія свідоцтва про право власності на житло за його наявності (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов);

- довідка про отримання (неотримання) житла військовослужбовцем з колишнього місця перебування його на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

- документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухоме майно;

- дозвіл органу опіки і піклування на отримання неповнолітнім членом сім'ї компенсації у випадках, визначених законодавством.

Пунктом 12 Порядку №728 встановлено, що житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.

Рішення житлової комісії затверджується, зокрема, начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному, в тому числі, Адміністрацією Держприкордонслужби, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно, серед іншого, Голові Держприкордонслужби.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що Порядком №728 визначено, що за результатами розгляду заяви особи, звільненої з військової служби в запас, про надання згоди на отримання компенсації за належне їй для отримання жиле приміщення, житлова комісія повинна прийняти рішення про задоволення такої заяви або про відмову у її задоволенні.

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що 28.04.2022р. на засіданні житлової комісії Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота за наслідками розгляду заяви позивача щодо надання грошової компенсації, прийнято рішення - проінформувати заявника, що його заява є передчасною, так як на даний час кошти для виплати компенсації для осіб, які перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов до Головного центру не надходили, рішення щодо виплати чи невиплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення не приймалось. Вказане рішення оформлене протоколом №1 від 28.04.2022р.

Таким чином, відповідач не прийняв рішення ані про задоволення заяви позивача про надання компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення, ані про відмову у задоволенні вказаної заяви, як передбачено приписами п.12 Порядку №728.

Однак, як вже було зазначено вище, можливість інформування заявника про передчасність поданої ним заяви не передбачена приписами Порядку, оскільки останні чітко визначають обов'язок прийняття або рішення про задоволення заяви про надання згоди на отримання компенсації за належне їй для отримання жиле приміщення, або про відмову у її задоволенні.

Доводи відповідача викладені у відзиві на позов, що позивач є військовослужбовцем Міністерства оборони України, в зв'язку із чим саме Міністерство оборони України повинно забезпечити позивача грошовою компенсацією, а також щодо відсутності у позивача права на спірну компенсацію, оскільки він звільнений з військової служби в запас у зв'язку із закінченням строку контракту, а заява позивача не містить обов'язкового переліку документів, передбаченого п.11 Порядку №728, суд вважає необгрунтованими, та не надає їм оцінку, оскільки жодна із вказаних підстав не була зазначена у протокольному рішенні житлової комісії №1 від 28.04.2022р. за наслідками розгляду заяви позивача. Суд зазначає, що обставини вказані відповідачем у відзиві могли б бути предметом перевірки в разі їх зазначення в якості підстав для відмови у виплаті спірної компенсації у рішенні, прийнятому у відповідності до п.12 Порядку №728.

Як було встановлено судом вище, оформлене протоколом №1 від 28.04.2022р. рішення відповідача, не є відмовою позивачу у нарахуванні та виплаті грошової компенсації за належне йому та членам його сім'ї для отримання жиле приміщення, оформлене відповідно до Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №728.

Відтак, оскільки у межах спірних правовідносин відповідачем, в порушення приписів Порядку №728, не було прийнято жодного з нормативно передбачених рішень, суд, з метою відновлення порушеного права позивача, доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій житлової комісії відповідача щодо неприйняття за заявою позивача від 22.02.2022р. рішення, передбаченого Порядком №728, про надання спірної компенсації або відмову в її наданні.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, з метою відновлення порушеного права позивача, з огляду на встановлену протиправність дій відповідача щодо неприйняття жодного з рішень, передбаченого Порядком № 728, суд вважає, що здійснення належного захисту прав позивача можливе шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 22.02.2022р. щодо надання згоди на отримання грошової компенсації за належне йому та членам його сім'ї для отримання жиле приміщення, та прийняти рішення про надання грошової компенсації за належне для отримання жилого приміщення або про відмову в її наданні, відповідно до Порядку №728.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить висновку про часткову обгрунтованість позовних вимог, у зв'язку із чим адміністративний позов належить задовольнити частково.

Згідно положень статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до положень ст. 5 Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 241-246, 255, 263, 295, КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії житлової комісії Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) щодо неприйняття за заявою ОСОБА_1 вх. №Щ-27-22 від 22.02.2022р. рішення, передбаченого Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2015 №728.

Зобов'язати Головний центр підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) (19601, Черкаська область, м. Черкаси, селище Оршанець, вул. Підполковника Красніка, буд.1, код ЄДРПОУ - 14321512) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) вх. №Щ-27-22 від 22.02.2022р. щодо надання згоди на отримання грошової компенсації за належне йому та членам його сім'ї для отримання жиле приміщення, та прийняти рішення, у відповідності до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2015 №728, про надання грошової компенсації за належне для отримання жилого приміщення або про відмову в її наданні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.

Суддя Марина БІЛОНОЖЕНКО