Ухвала від 12.12.2022 по справі 814/2913/13-а

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

12 грудня 2022 р. № 814/2913/13-а

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Біоносенко В. В., за участю секретаря судового засідання Куца О.С., в режимі відеоконфереції розглянувши заяву про примирення сторін у процесі виконання судового рішення, -

за позовом:Державне агенство з енергоефективності та енергозбереження України, пров. Музейний, 12(в.Краківська,17,02094,Київ),Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601,

до відповідача:АТ "Миколаївобленерго", вул. Громадянська, 40,Миколаїв,54017,

треті особи:Фонд державного майна України, вул. Ген Алмазова, 18/9,м.Київ,01601, вул. Кутузова, 18/9,м.Київ,01133

про:заява про примирення сторін у процессі виконання,

за участю представників:

від стягувача: Демченко В.В.

від боржника: Котенко О.О.

ВСТАНОВИВ:

31.05.2007 за результатами перевірки в.о. начальника Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Миколаївській області прийнято постанову №18-14/03.100.23-119П/1 про застосування подвійної плати за перевитрати 1,5 тис.куб.м. природного газу до ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» у розмірі 2500,77 гривень, а також постанову №18-14/03.100.23-119П/2 про застосування подвійної плати за перевитрату 227007,0 тис.кВт год електричної енергії до ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» у розмірі 75684133,8 гривень.

В подальшому Державна інспекція з енергозбереження звернулась до суду Миколаївської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» з позовом про стягнення 75686634,57 гривень підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в дохід Державного бюджету України.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 у справі №814/2913/13-а, позов Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України до ПАТ Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» задоволено частково.

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» в дохід Державного бюджету України 75684133,80 (сімдесят п'ять мільйонів шістсот вісімдесят чотири тисячі сто тридцять три грн. вісімдесят коп.) підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.

В задоволенні позову в частині стягнення з Публічного акціонерного товариства Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» в дохід Державного бюджету України 2500,77 гривень (дві тисячі п'ятсот грн. сімдесят сім коп.) підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів відмовлено.

27.01.2020 Миколаївським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по цій справі про стягнення з Публічного акціонерного товариства Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго») в дохід Державного бюджету України (код класифікації 23030300) 75684133,80 (сімдесят п'ять мільйонів шістсот вісімдесят чотири тисячі сто тридцять три грн. вісімдесят коп.) підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.

06.03.2020 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 06.03.2020 відкрито виконавче провадження ВП №61491473.

21.09.2022 позивач Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України та відповідача Акціонерне товариство «Миколаївобленерго» звернулись до державного виконавця з заявою про примирення у процесі виконання судового рішення.

02.12.2022 заява про примирення сторін виконавчого провадження ВП №61491473 надійшла від державного виконавця до Миколаївського окружного адміністративного суду.

Відповідно до Заяви про примирення від 21.09.2022 за №01.01.01/22-3275, яка підписана від позивача (стягувача) головою Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Безус В., а від відповідача (боржника) в.о. генерального директора Данилків В., сторони досягли згоди про реструктуризацію (погашення) заборгованості протягом десяти календарних років, з моменту початку оплати. Перший платіж із погашення заборгованості, що підлягає реструктуризації, повинен бути здійснений боржником до 31.12.2022. В подальшому погашення відбувається за графіком узгодженим сторонами.

У Заяві зазначено, що примирення відбудеться на наступних умовах:

«…1. В порядку та на умовах, визначених у цій Заяві, Сторони дійшли згоди, що сплата заборгованості АТ «Миколаївобленерго» в сумі 75684133,80 гривень, що виникла у Боржника на підставі Постанови про застосування підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів від 31.05.2007 №18-14/03.100.23-119 П/2 за перевитрату 227007,0 тис.кВт/год електричної енергії буде сплачена згідно умов цієї Заяви.

2. Загальна сума заборгованості підтверджується Постановою Верховного суду України у складі суддів Касаційного адміністративного суду від 10.02.2022 по справі №814/2913/13-а, Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2020 по справі №814/2913/13-а та рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 по справі №814/2913/13-а за позовом Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України до АТ «Миколаївобленерго» про стягнення коштів в сумі 75686634,57 гривень.

3. Загальна сума грошового боргу (заборгованості), що підлягає сплаті за цією Заявою, складає 75684133,80 (сімдесят п'ять мільйонів шістсот вісімдесят чотири тисячі сто тридцять три грн. 80 копійок).

4. Загальний строк реструктуризації (погашення) заборгованості Боржника перед Кредитором, за цією Заявою встановлюється протягом десяти календарних років, з моменту початку оплати.

5. Перший платіж із погашення заборгованості, що підлягає реструктуризації за цією Заявою, повинен бути здійснений Боржником до 31.12.2022.

6. Кожний черговий платіж (річний платіж) має бути здійснений Боржником, згідно з наведеним графіком:

ПлатіжСума (грн.)Строк платежу

1.100000,00 (сто тисяч грн.00 коп)до 31.12.2022

2.500000,00 (п'ятсот тисяч грн. 00 коп.)до 31.12.2023

3.1000000,00 (один мільйон грн. 00 коп.)до 31.12.2024

4.1500000,00 (один мільйон п'ятсот тисяч грн. 00 коп)до 31.12.2025

5.2000000,00 (два мільйона грн. 00 коп.)до 31.12.2026

6.2500000,00 (два мільйон п'ятсот тисяч грн. 00 коп.)до 31.12.2027

7.3000000,00 (три мільйона грн. 00 коп.)до 31.12.2028

8.3500000,00 (три мільйона п'ятсот тисяч грн. 00 коп.)до 31.12.2029

9.4000000,00 (чотири мільйона грн. 00 коп.)до 31.12.2030

10.57584133,80 (п'ятдесят сім мільйонів п'ятсот вісімдесят чотири тисячі сто тридцять три грн. 80 коп.)до 31.12.2031

7. Погашення суми заборгованості здійснюється щорічно до останнього дня календарного року, згідно з встановленим цієї Заявою графіком.

8. Щорічне погашення суми заборгованості здійснюється після надання Держенергоефективності реквізитів саме перед здійсненням платежу.

9. Боржник має право на дострокове здійснення платежу в погашення наступних річних платежів, але лише за умови повної сплати поточного річного платежу, термін сплати яких вже настав з обов'язкових зазначенням про такий платіж у документах на переказ коштів (платіжних документах).

10. За умови дострокового часткового погашення заборгованості розмір одного чи декількох наступних платежів зменшується на розмір дострокового сплачених сум.

11. У випадку, якщо у Боржника існує прострочення оплата річних платежів за попередні періоди, він має права здійснювати платіж з метою дострокового погашення наступних річних платежів.

12. Якщо від початку дії розстрочення заборгованості Боржник тричі поспіль та/або нарізно протягом строку дії розстрочення заборгованості допускає порушення та/або неналежне виконання умов, визначених цієї Заявою - дія цього терміну розстрочення в частині надання Боржнику розстрочки погашення заборгованості, може бути припинена Кредитором в односторонньому порядку, з першого числа року наступного за роком, в якому відбулось останнє порушення. У разі якщо Боржник сплатив прострочену заборгованість до першого числа року за роком, в якому відбулось третє порушення, розстрочення продовжує діяти на тих же умовах.

13. Сторони визначили, що у разі недотримання строків погашення заборгованості згідно з графіком, визначеним у п.6 цієї Заяви та припинення розстрочення заборгованості за п.11 цієї Заяви. Кредитор має право звернутися до органів державної виконавчої служби з заявою про примусове виконання ухвали Миколаївського окружного адміністративного суду, якою буде затверджено ця Заява.

14. З моменту ухвалення судом рішення щодо затвердження цієї Заяви Сторони погодились, що взаємовідносини по стягненню Кредитором з Боржника заборгованості у сумі 75684133,80 грн (сімдесят п'ять мільйонів шістсот вісімдесят чотири тисячі сто тридцять три грн. 80 копійок) врегулювались і Кредитор (як Стягувач) протягом тижня з моменту затвердження судом умов примирення повинен, відповідно до ст.37 Закону України «Про виконавче провадження», подати до Державної виконавчої служби України письмову заяву про повернення виконавчого документа щодо стягнення 75684133,80 грн.

15. Сторони заявляють, що цією Заявою не порушують права будь-яких відомих третіх осіб.

16. Наслідки закінчення виконавчого провадження, у зв'язку з укладенням цієї Заяви, передбачені ст.ст.39,40 ЗУ «Про виконавче провадження», сторонам роз'яснені та зрозуміли.

17. Сторони підтверджують, що всі викладені умови цієї Заяви відповідають їх реальному волевиявленню та інтересам і породжують настання наслідків, зазначених у тексті цієї Заяви.

18. Дія цієї Заяви припиняється після повного остаточного виконання сторонами своїх зобов'язань, передбачених цією Заявою….»

В судовому засіданні в режимі відеоконференції 12.12.2022, представники стягувача та боржника підтвердили свої позиції про досягнення примирення та просили затвердити Заяву. На запит суду, представник стягувачу пояснив, що у разі не затвердження умов примирення, боржник буде не в змозі виконати зобов'язання зі сплати штрафу, що може призвести до його банкрутства. З метою недопущення таких негативних наслідків, в умовах війни та енергетичної кризи, стягувач досяг такого компромісу з боржником.

Відповідно до ст.377 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про примирення, укладена між сторонами виконавчого провадження, або заява стягувача про відмову від примусового виконання в процесі виконання рішення подається в письмовій формі державному виконавцеві, який не пізніше триденного строку передає її для затвердження до суду, який видав виконавчий документ. Сторони можуть примиритися на умовах, що виходять за межі предмета спору, якщо такі умови примирення не порушують прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб. Умови примирення не можуть суперечити закону або виходити за межі компетенції суб'єкта владних повноважень.

Суд розглядає заяву про примирення або заяву стягувача про відмову від примусового виконання в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача і боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

За результатами розгляду заяви про примирення або заяви стягувача про відмову від примусового виконання суд може постановити ухвалу про затвердження умов примирення сторін виконавчого провадження або про прийняття відмови стягувача від примусового виконання і про закінчення виконавчого провадження.

Суд не затверджує умови примирення сторін виконавчого провадження або не приймає відмову стягувача від примусового виконання, якщо це суперечить закону або порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Ухвалу суду за результатами розгляду заяви про примирення або заяви стягувача про відмову від примусового виконання може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку про можливість затвердження умов примирення сторін виконавчого провадження, виходячи з наступного.

По-перше, відповідно до принципу диспозитивності, кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Позивач має на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог. Сторони можуть досягнути примирення, у тому числі шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу.

Тобто, право на укладання примирення, є однієї з основних прав сторін.

По-друге, суд не вбачає в умовах примирення сторін виконавчого провадження викладених у Заяві, обставин, які свідчать що ці умови суперечать закону, порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси або виходити за межі компетенції суб'єкта владних повноважень.

По-трете, обмеження викладенні в ст.378 КАС України, не застосовуються, оскільки в цьому випадку йде мова про досягнення примирення між сторонами на стадії виконання рішення, а не розстрочення виконання судового рішення. Головна відмінність в тому, що повноваження передбачені ст.378 КАС України суд використовує без згоди позивача (стягувача), а на умови примирення погоджується сам позивач (стягувач).

По-четверте, суд враховує, що з моменту винесення постанови №18-14/03.100.23-119П/2 про застосування подвійної плати за перевитрату 227007,0 тис.кВт год електричної енергії до ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» у розмірі 75684133,8 гривень, пройшло вже більше 15 років, і до цього часу вона так і не була виконана.

По-п'яте, в 2012 році Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів» скасована норма на підставі якої в 2007 році, ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» було притягнуто до відповідальності за марнотратне витрачення енергії.

В теперішній час законодавством України не передбачені економічні санкції за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.

По-шосте, 70 відсотків статутного капіталу АТ «Миколаївобленерго» належить Державі. Державний пакет акції передано в управління від Фонду державного майна України до Міністерства енергетики України.

Таким чином, з грудня 2021 року, сторони виконавчого провадження боржник - АТ «Миколаївобленерго» та стягувач - Держенергоефективності безпосередньо підпорядковуються одному органу управління - Міністерству енергетики України.

По-сьоме, заборгованість АТ «Миколаївобленерго» перед Держенергоефективності в розмірі 75684133,8 гривень, є за своїм змістом штрафною, а не відновлюючою.

По-восьме, в умовах енергетичної кризи, яка викликана терористичними атаками Російської Федерації на об'єкти енергетики, основним завданням АТ «Миколаївобленерго» є ліквідація наслідків пошкодження розподільчих мереж. Сторони досягли примирення, у тому числі з мотивів, необхідності підтримання стабільної роботи АТ «Миколаївобленерго» для забезпечення високого рівня виконання аварійно-відновлюваних робіт, недопущення залишення без електропостачання території Миколаївської області.

По-дев'яте, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.01.2019 №36-р «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності», АТ «Миколаївобленерго» (23399393) включені до Переліку об'єктів великої приватизації державної власності.

Відповідно до п.12 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» включення єдиного майнового комплексу боржника - державного або комунального підприємства, пакета акцій (часток) у розмірі більше 50 відсотків статутного капіталу боржника - господарського товариства до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації, є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій.

06.03.2022 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесена постанову про зупинення вчинення виконавчих дій (ВП №61491473) на підставі п.12 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження».

На підставі викладеного, керуючись ст.377 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Затвердити умови примирення сторін виконавчого провадження ВП №61491473 по стягненню з АТ «Миколаївобленерго» в дохід Державного бюджету України 75684133,80 гривень підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, стягувач Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, які викладені у Заяві від 21.09.2022 за №01.01.01/22-3275 та процитовані у мотивувальній частині цієї ухвали.

2. Відповідно до ст.256 КАС України, ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Відповідно до ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Відповідно до ч.5 ст.377 КАС України, ухвалу суду за результатами розгляду заяви про примирення або заяви стягувача про відмову від примусового виконання може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Суддя В. В. Біоносенко