36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
м. Полтава Справа № 17/230
Дата прийняття постанови: 27.11.2006
Час прийняття постанови: 14 год 30 хв
Суддя Ю.О.Коршенко
Секретар судового засідання Пістряк М.
за позовом Закритого акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", м. Кременчук
до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції
третя особа без самостійних вимог - Кременчуцьке міське управління земельних ресурсів
за участю прокуратури Полтавської області
про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень Кременчуцької ОДПІ № 0000162602/0/650 від 18.03.2005р., № 0000162602/1/1527 від 20.05.2005р., № 0000162602/2/2352 від 08.08.2005р., № 0000162602/3/4057 від 21.10.2005р.
Представники :
від позивача: Дмитренко А.М., Толкачов С.А. дов-ті згідно протоколу
від відповідача: Тур Н.І., Міщенко А.І., Бороздіна Н.М., Брижко Е.О. - дов-ті згідно протоколу
від третьої особи : не прибули
від прокуратури : Харенко В.М. , прокурор відділу
СУТЬ СПРАВИ: Розглядається позовна заява ЗАТ«Укртатнафта», м. Кременчук до Кременчуцької ОДПІ про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000162602/0/650 від 18 березня 2005 року, винесеного на підставі акту перевірки КОДПІ від 17 березня 2005 року №168/23-120/00152307 «Про результати позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства закритим акціонерним товариством транснаціональної фінансово-промислової нафтової компанії «Укртатнафта» код за ЄДРПОУ - 00152307 за період з 01.10.2003р. по 30.09.2004р. згідно Постанови старшого слідчого ОВС СВПМ ДПА у Полтавській області капітана податкової міліції С.В. Джуяна від 09.11.2004р. та правильності ведення збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 01.01.2002р. по 31.12.2004р. згідно Доручення слідчого СОГ СВ ПМ Кременчуцької ОДПІ капітана податкової міліції Гусача О.М. від 04.02.2005р. №44/26-09».
За клопотанням Кременчуцької ОДПІ, 19 січня 2006 року до участі у справі було залучено Кременчуцьке міське управління земельних ресурсів в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
14 лютого 2006 року АТ «Укртатнафта» подало до суду заяву про зміну ( уточнення ) позовних вимог, в якій просить суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ №0000162602/0/650 від 18 березня 2005 року, №0000162602/1/1527 від 20 травня 2005 року, №0000162602/2/2352 від 08 серпня 2005 року, №0000162602/3/4057 від 21 жовтня 2005 року, якими підприємству було визначено податкове зобов'язання за платежем «земельний податок з юридичних осіб» на суму 42 262,38 грн.
Подана позивачем заява про зміну позовних вимог не суперечить вимогам статті 137 Кодексу адміністративного судочинства України і приймається судом.
По справі в судових засіданнях 20.12.2005 р., 21.03.2006 р. для подання сторонами додаткових доказів об"являлись перерви до 26.01.2006 р.,06.04.2006 р. відповідно .
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на ті обставини, що внаслідок неправильного застосування Кременчуцькою ОДПІ норм Закону України «Про плату за землю» від 03 липня 1992 року, Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року, підприємству необґрунтовано визначено податковими повідомленнями - рішеннями зобов'язання зі сплати земельного податку.
На думку представників АТ «Укртатнафта», при проведенні перевірки представниками Кременчуцької ОДПІ не були враховані умови і порядок використання орендаторами земельних ділянок, що знаходяться у постійному землекористуванні АТ “Укртатнафта», оскільки орендні відносини не змінюють цільового призначення земельних ділянок.
Відповідач позовні вимоги відхилив з тих підстав, що при проведенні перевірки було виявлено використання ( оренда ) іншими підприємствами земельних ділянок, які знаходяться у постійному землекористуванні АТ “Укртатнафта», що в свою чергу , на думку відповідача , достовірно свідчить про зміну відповідачем цільового використання вказаних земельних ділянок.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Кременчуцьке міське управління земельних ресурсів позицію Кременчуцької ОДПІ підтримало, свої пояснення виклало письмово (вих. № -01-4/592 від 05.04.2006р.).
Представник прокуратури позицію Кременчуцької ОДПІ підтримав, просить позовну заяву АТ «Укртатнафта» залишити без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, третьої особи, прокурора , суд встановив :
Кременчуцькою ОДПІ була проведена позапланова документальна перевірка АТ «Укртатнафта» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01 жовтня 2003 року по 30 вересня 2004 року і правильності ведення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища. За результатами перевірки Кременчуцькою ОДПІ був складений Акт №168/23-120/00152307 від 17 березня 2005 року.
Як вбачається з наданих сторонами матеріалів, на підставі Акту перевірки АТ «Укртатнафта» було визначено податкове зобов'язання за платежем “земельний податок з юридичних осіб».
ЗАТ «Укртатнафта» оскаржило податкові повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ в адміністративному порядку на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 . За результатами розгляду скарг підприємства в Кременчуцькій ОДПІ, ДПА у Полтавській області, ДПА України, сума податкових зобов'язань не змінилась, скарги були залишені без задоволення і видані нові податкові повідомлення - рішення, якими було встановлено інший строк сплати .
На підставі матеріалів справи суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог виходячи з наступного:
Плата за землю, відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю», справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Грошова оцінка земельної ділянки, відповідно до ст.23 Закону України «Про плату за землю», проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Згідно ч.2 ст.18 Закону України “Про плату за землю», грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше, ніж один раз у 7 - 10 років.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про плату за землю», ставки земельного податку, порядок нарахування і сплати земельного податку не можуть встановлюватися чи змінюватися іншими законодавчими актами, крім даного Закону.
Під час складання розрахунків та обчисленні розміру податку за землю повинні використовуватися відомості управління земельних ресурсів, зазначені у відповідних довідках. Вказані довідки повинні містити грошову оцінку земельної ділянки та відомості про коефіцієнт функціонального використання землі. Застосування інших, ніж наведені у вказаних довідках, відомостей про грошову оцінку землі для обчислення податку, є безпідставним.
Згідно ч.1 ст.19 Земельного кодексу України, землі в Україні за цільовим призначенням поділяються на наступні категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісового фонду;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно вимог ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України, встановлення та зміна цільового призначення земель здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Рішенням виконкому Кременчуцької міської ради від 06.02.1997р. № 104 земельна ділянка площею 17 138,00 м2, що розташована за адресою м. Кременчук, вул. Ватутіна, 3 (складські приміщення овочевої бази), надана у постійне користування АТ «Укртатнафта» для експлуатації і обслуговування складських і інших приміщень овочевої бази. Згідно Довідки Кременчуцького міського управління земельних ресурсів, функціональне використання даної земельної ділянки - «земля комерційного використання».
Рішенням виконкому Кременчуцької міської ради від 26.06.1998р. № 991 земельна ділянка площею 9 372,00 м2, що розташована за адресою м. Кременчук, вул. Халаменюка, 10а (Кременчуцька загальноосвітня приватна школа І-ІІІ ступенів «АДА») надана АТ «Укртатнафта» для експлуатації і обслуговування будівель та споруд. Згідно Довідки Кременчуцького міського управління земельних ресурсів, функціональне використання даної земельної ділянки - «земля громадського призначення (земля освіти)».
Рішеннями виконкому Кременчуцької міської ради від 22.06.1998р. № 992, від 30.10.1998р. № 1758 земельні ділянки площею 3 691,00 м2 (м. Кременчук, вул. 50 років Жовтня, 29, 29а), площею 2 211,00 м2 (м. Кременчук, вул. 50 років Жовтня, 76), площею 5 211,00 м2 (м. Кременчук, вул. Карнаухова, 13) надані АТ “Укртатнафта» для обслуговування і експлуатації будівель гуртожитків. Згідно Довідок Кременчуцького міського управління земельних ресурсів, функціональне використання вказаних земельних ділянок - «землі житлової забудови (землі багатоповерхової житлової забудови)».
Як вбачається з наданих сторонами документів, АТ “Укртатнафта» не передавало вказаних земельних ділянок в оренду іншим підприємствам, оскільки передача землі в оренду є виключною прерогативою її власника, яким АТ “Укртатнафта» не являється. В оренду надавались частини будівель, які використовувалися у відповідності з цільовим призначенням будівлі в цілому. Орендні відносини та користування майном з метою здійснення встановлених чинним законодавством функцій не змінили як статусу земельної ділянки, так і не потягли зміни призначення використання земельної ділянки та нерухомого майна, що розташоване на ній.
Матеріали справи свідчать про те, що позивач для розрахунку земельного податку використовував дані довідок про грошову оцінку земель від 30 січня 2003 року, наданих Кременчуцьким міським управлінням земельних ресурсів, так як підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру надані землекористувачу. Вказані довідки містять грошову оцінку земельних ділянок та відомості про коефіцієнти функціонального використання землі.
Суд не приймає до уваги твердження Кременчуцької ОДПІ про необхідність здійснення розрахунку земельного податку АТ «Укртатнафта» на підставі самостійно розрахованої грошової оцінки. Згідно вимог ст. 23 Закону України «Про плату за землю», здійснення грошової оцінки належить до виключної компетенції Державного комітету України по земельних ресурсах. АТ «Укртатнафта» вказаними повноваженнями не наділене.
Застосування інших, ніж наведені у вказаних довідках, відомостей про грошову оцінку землі для обчислення податку було б порушенням ст. 2 Закону України «Про плату за землю», який є спеціальним при визначенні розміру та порядку сплати земельного податку.
Згідно вимог ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України від 6 липня 2005 року №2747-IV, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Кременчуцькою ОДПІ не підтверджено документально і не доведено, що АТ «Укртатнафта» розраховувало і сплачувало земельний податок всупереч цільовому призначенню земельних ділянок, наданих підприємству у постійне землекористування Кременчуцькою міською радою.
На підставі викладеного суд дійшов висновку щодо відсутності порушень з боку АТ «Укртатнафта» порядку розрахунку і сплати земельного податку.
Виходячи з вимог пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 6 липня 2005 року №2747-IV, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області, якими АТ «Укртатнафта» визначено податкове зобов'язання за платежем «земельний податок з юридичних осіб» на суму 42 262,38 грн., №0000162602/0/650 від 18 березня 2005 року, №0000162602/1/1527 від 20 травня 2005 року, №0000162602/2/2352 від 08 серпня 2005 року, №0000162602/3/4057 від 21 жовтня 2005 року.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» (39609, м. Кременчук, вул. Свіштовська, 3, код ЄДРПОУ 00152307 р/р 260090138302 у ВАТ “Інпромбанк», МФО 351878) - 3,40 грн. витрат по сплаті держмита.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ю.О.Коршенко