Копія
Іменем України
30.07.10Справа №2а-1739/10/2770
м. Севастополь
09 год. 34 хв.
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Мінько О.В.;
при секретарі - Сігнаєвськом І.О.,
з участю: представника позивача ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2, довіреність б/н від 05.05.2009р.;
представник відповідача УМВС України в м. Севастополі в особі Сектору громадянства імміграції та реєстрації фізичних осіб Ленінського РВ УМВС України в. Севастополі - не з'явився;
третя особа ОСОБА_3 - не з'явилась;
третя особа ОСОБА_4 - не з'явилась;
третя особа ОСОБА_5 - не з'явилась
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах особи ОСОБА_6 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі в особі сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Ленінського РВ УМВС України в. Севастополі про визнання дій протиправними,
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_6 звернулася до суду з адміністративним позовом до Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Ленінського РВ УМВС України в м. Севастополі, 3-і особи ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Вимоги обґрунтуванні тим, що відповідач, як орган спеціально уповноважений центральним органом виконавчої влади з питань реєстрації фізичних осіб протиправно здійснена реєстрація по місцю реєстрації неповнолітнього ОСОБА_6, який також є співвласником квартири осіб, яки не проживали у житлі з порушенням порядку реєстрації місця проживання, чим порушені були права та інтереси неповнолітнього ОСОБА_6
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 09.06.2010р. відкрито провадження в адміністративній справі, призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 13.07.2010р. закінчено підготовче провадження, залучено у якості належного відповідача УМВС України в м. Севастополі в особі Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Ленінського РВ УМВС України в м. Севастополі, справа призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав суду у обґрунтовування позову пояснення, просив позовні вимоги задовольнити.
Відповідач УМВС України в м. Севастополі в особі Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Ленінського РВ УМВС України в м. Севастополі в судове засідання повноважного представника не направив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заперечень на позов не надано. Про причини неприбуття або про поважність причин не прибуття суд не повідомив.
3-і особи ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлялися згідно вимог глави 3 Кодексу адміністративного судочинства України, за місцем реєстрації фізичної особи.
В порядку статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухав пояснення представника позивача, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно частини 2 статті 14 Сімейного кодексу України, якщо дитина або особа, дієздатність якої обмежена, не може самостійно здійснювати свої права, ці права здійснюють батьки, опікун або самі ці особи за допомогою батьків чи піклувальника.
ОСОБА_6, в інтересах якого звернулася ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 8).
Відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільного вибору місця проживання в України» № 1382-1У від 11.12.2003р. (надалі Закон № 1382), Постанови КМ України «Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні» № 985 від 28.07.2004р., здійснюється реєстрація місця проживання фізичних осіб.
Закон № 1382, відповідно до Конституції України регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними актами, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.
Відповідно статті 2 Закону № 1382, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно статті 11 Закону № 1382, реєстрація місця проживання та місця перебування особи здійснюється відповідним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації (далі - орган реєстрації) в Автономній Республіці Крим, областях, містах, районах, районах у містах, а також у містах Києві та Севастополі.
Таким органом є сектор громадянства імміграції реєстрації фізичних осіб Ленінського РВ УМВС України в м. Севастополі.
В судовому засіданні встановлено, що квартира АДРЕСА_1 належить на праві власності ОСОБА_8 та ОСОБА_6 на підставі розпорядження № 795/43 від 31.10.2006р. відповідно до Закону України «Про приватизацію державного жилого фонду» та знаходиться у спільної часткової власності (а.с. 6).
У відповідність частки 1 статті 358 Цивільного кодексу України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
У вказаної квартирі, відповідно довідки із домовій книги про склад сім'ї та прописку, були зареєстровані ОСОБА_8, ОСОБА_6 - співвласники та другій син ОСОБА_8 - ОСОБА_9, але у лютому 2010р. на вказаної жилої площі були зареєстровані ОСОБА_3 - дружина ОСОБА_8 та донька дружини - ОСОБА_4, а у березні 2010р. - ОСОБА_5 - донька ОСОБА_8 (а.с. 10).
Згідно частини 2 статті 156 Житлового кодексу України, виключно зі згоди власника будинку (квартири) член сім'ї має право вселяти у зайняте ним жиле приміщення інших членів сім'ї.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2004 р. № 985 затвердженні зразки документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні, у тому числі зразок заяви про реєстрацію місця проживання. Відповідно до змісту цього зразка підставами для реєстрації місця проживання заявника за зазначеною адресою є півні документи, а саме: ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності документів, зазначених як підстава для реєстрації, повинна бути згода власника/співвласників житла або їх уповноважених органів, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання заявника.
Як встановлено з наданих відповідачем суду доказів, а саме матеріалів, що стали підставою реєстрації вказаних осіб в квартирі АДРЕСА_1, згода співвласників житла або їх уповноважених органів, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання вказаних осіб, відсутня (а.с. 94 102).
Законом України «Про свободу пересування та вільного вибору місця проживання в України» та іншими законодавчими актами передбачені підстави для реєстрації місця проживання фізичний осіб.
Відповідно пункту 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи реєстрації зобов'язано діяти на підставі та межах повноважень та у способі, що передбачені Конституцією та Законами України, застосовує інші нормативно-правові акти, прийняти відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідним органом який здійснює реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання за адресою вул. Леніна в м. Севастополі, відповідно Закону України «Про свободу пересування та вільного вибору місця проживання в України» є сектор громадянства імміграції реєстрації фізичних осіб Ленінського РВ УМВС України в м. Севастополі.
Відповідно частини 1 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Часткою 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням зазначеного, аналізу діючого законодавства України, суд дійшов висновку, що наявність зазначених позивачем обставин доведена, позовні вимоги обґрунтовані тому, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова складена у повному обсязі та підписана 03.08.2010р.
Керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_6, задовольнити.
Визнати дії Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Ленінського РВ УМВС України в. Севастополі по реєстрації ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в квартирі АДРЕСА_1, протиправними.
Зобов'язати Сектор громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Ленінського РВ УМВС України в. Севастополі скасувати реєстрацію міста проживання ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в квартирі АДРЕСА_1
Стягнути з Державного бюджету України (31113095700007, ГУДК в м. Севастополі, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 3(три) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адмінцістративного судочинства України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя підпис О.В. Мінько
< Суддя >: < підпис > < Суддя >
З оригіналом згідно
Суддя < підпис > О.В. Мінько
< Суддя >: < підпис > < Суддя >