ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
07 червня 2010 року 14:37 № 2а-5357/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шейко Т.І. при секретарі судового засідання Деруга Н.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Виконавча дирекція Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
до Товариство з обмеженою відповідальністю "БМС-ЮГ"
про стягнення коштів у розмірі 49 213,84грн.
за участю представників сторін:
від позивача -Кирпенко В.О.
від відповідача - не з'явився
третя особа - не з'явивилася
встановив:
Позивач, Виконавча дирекція Київського міського відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «БМС-ЮГ»про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «БМС-ЮГ»коштів у розмірі 49 213,84 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що Відповідач порушив свій обов'язок, передбачений ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням», не забезпечивши надходження страхових коштів на розрахунковий рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Позивач в судовому засіданні виклав зміст позовних вимог та просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БМС-ЮГ»заборгованість, яка обліковується за ним на момент розгляду справи.
Відповідач позов визнав частково, а саме погодився з висновками, викладеними в другому акті перевірки від 23.04.2009 року. Щодо першої перевірки, не визначився, оскільки кошти перераховувались третій особі по даній справі і Відповідач не був обізнаний з тим, що третя особа позбулась своїх повноважень по збору внесків з набуттям чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»
Третя особа в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином попереджалась про дату, час та місце судового засідання.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення Позивача вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «БМС-ЮГ»взято на облік як страхувальника з 08.01.2004 року за реєстраційним номером 31751 у Голосіївській міжрайонній виконавчій дирекції Київського міського відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності.
Згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»та постанови Кабінету міністрів України «Про заходи щодо запровадження загальноообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням»від 16.05.2001 року № 498 була проведена реорганізація Фонду соціального страхування України та створений Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»визначено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, проводить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Інших органів, які проводять збір та акумуляцію страхових внесків вищевказаним Законом не передбачено.
З набранням чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»норма ч. 5 ст. 244 Кодексу Законів про Працю України про те, що профспілки управляють соціальним страхуванням, втратила чинність.
Статтею 24 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»від 15.09.2009 року № 1045 передбачено, що профспілки є лише представниками застрахованих осіб в управлінні державним соціальним страхуванням.
Професійна спілка «Злагода», відповідно до ч. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»мала право здійснювати збір та акумуляцію страхових внесків лише до 01.07.2001 року.
Таким чином, Відповідач з моменту набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»не мав законних підстав щодо перерахування страхових внесків до профспілкової організації. А Професійна спілка «Злагода»в свою чергу не мала права здійснювати акумуляцію страхових коштів і діяла в порушення чинного законодавства, чим порушила законні інтереси страхувальників та застрахованих осіб.
Голосіївською міжрайонною виконавчою дирекцією Київського міського відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності у відповідності до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»та п. 15.2 Інструкції про проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою постановою правління ФСС з ТВП від 19.09.2001 року № 38 проведено дві документальних ревізії Товариства з обмеженою відповідальністю «БМС-ЮГ» по коштах Фонду, пов'язану з неподанням в установлений строк документів обов'язкової звітності, за період з 01.01.2004 року по 30.03.2009 року.
Першою документальною ревізією, яка проводилась на підставі наказу № 196-Р від 23.03.2009 року встановлено, що Відповідачем за період з 01.01.2004 року по 31.12.2008 року звітність по коштах Фонду не подавалась, заробітна плата нараховувалась та виплачувалась, страхові внески нараховувались та утримувались, але їх перерахування до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не проводились, чим відповідно до Акту ревізії № 376 від 30.03.2009 допущено порушення ч. 1 ст. 23 та п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням».
Судом встановлено, що письмового пояснення чи заперечення до Даного акту Відповідачем у п'ятиденний термін подано не було так, як це визначено пп. 15.14.4 Інструкції про проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Другою документальною ревізією, яка проводилась на підставі наказу № 252-Р від 23.04.2009 року встановлено, що Відповідачем за січень та лютий місяць 2009 року була виплачена заробітна плата, на неї нараховані та відображені в звіті внески, але не сплачені до Фонду у встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»строки, чим допущено порушення ч. 1ст. 23 та п. 2. ст. 27 вищевказаного Закону України. Допущене Відповідачем правопорушення відображається у Акті ревізії № 505 від 23.04.2009 року. Письмових пояснень чи заперечень до Акту ревізії подано не було.
Статтею 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»передбачено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
У зв'язку з допущенням Відповідачем порушень положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням», на підставі результатів зроблених ревізій виконавчою дирекцією Київського міського відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності і у відповідності з п. 6 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням»винесені Рішення «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової страти працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»№ 68 від 07.04.2009 року та № 78 від 27.04.2009 року, відповідно до яких загальна сума належних до сплати сум фінансових та штрафних санкцій становить 49 213,84 грн.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пп. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, якщо контролюючим органом визначено податкове зобов'язання, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Як встановлено судом та вбачається з Рішень виконавчої дирекції Київського міського відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової страти працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»№ 68 від 07.04.2009 року та № 78 від 27.04.2009 року, що вони були отриманні головним бухгалтером Товариства з обмеженою відповідальністю «БМС-ЮГ»16.04.2009 року перше та відповідно 29.04.2009 року друге.
Проте, у визначені законодавством строки сума, яка підлягає сплаті у розмірі 49 213,84 грн. Відповідачем на користь Голосіївської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності сплачена не була, скарги на рішення відповідно до п. 1 розділу 16 Інструкції про проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Відповідачем не подавались.
Таким чином, заборгованість Відповідача, яка несплачена згідно Рішень № 68 від 07.04.2009 року та № 78 від 27.04.2009 року станом на час розгляду спору складає 49 213, 84 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги те, що сума фінансових та штрафних санкцій до Голосіївською міжрайонною виконавчою дирекцією Київського міського відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності у розмірі 49 213,84 грн. Відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується, Рішеннями № 68 від 07.04.2009 року та № 78 від 27.04.2009 року та довідками суми штрафу за несвоєчасну сплату страхових внесків ТОВ «БМС-ЮГ», доказів погашення Відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких Позивачем є суб'єкт владних повноважень, а Відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені Позивачем, з Відповідача не стягуються.
Враховуючи наведене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
постановив:
Позов Виконавчої дирекції Київського міського відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БМС-ЮГ»кошти у сумі 49 213 (сорок дев'ять тисяч двісті тринадцять грн.) 84 коп. (ЄДРПОУ 30966711 р/р 26002000885001 в Київській філії АТ «Укрінбанк»м. Київ, МФО 300250) на користь отримувача платежу Голосіївської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності (р/р 25607512023397 в КРД «Райфайзенбанк Аваль», МФО 322904, ЄДРПОУ 26080410, код платежу 50030400).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т.І. Шейко