Справа № 638/287/20 Номер провадження 22-ц/814/2586/22Головуючий у 1-й інстанції Цвірюк Д.В. Доповідач ап. інст. Хіль Л. М.
15 листопада 2022 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд в складі:
головуючого судді: Хіль Л.М.,
суддів: Дряниці Ю.В. , Пилипчук Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтава провадження за апеляційною скаргою Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради на рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 22 листопада 2021 року по справі за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_1 , за участю третьої особи Харківської міської ради, про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача,-
У січні 2020 року представник Департамента економіки та комунального майна Харківської міської ради звернувся до суду з вказаним позовом в якому просив визнати укладеним між ним та відповідачем договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова в редакції, що міститься в уточненій позовній заяві від 14.01.2021 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованого Інспекцією ДАБК Департаменту територіального контролю Харківської міської ради від 29.05.2019 № ХК141191490583 ОСОБА_1 є замовником щодо об'єкту «Реконструкція нежитлових приміщень» підвалу №ІІІ, ІІІа, ІІІб у літ.«А» під приміщення торговельного призначення з облаштуванням окремого входу в житловому будинку по АДРЕСА_1 введеного в експлуатацію декларацією про готовність до експлуатації об'єкта.
Дані роботи є такими,за якими існує обов'язок з укладення відповідного договору.
З урахуванням наведених положень Закону №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідач є замовником реконструкції об'єкта будівництва, а тому на їх думку, на нього поширюється дія Закону №3038-VI.
Вказував, що проведені відповідачем роботи з реконструкції підвалу під приміщення торговельного призначення з облаштуванням окремого входу у житловому будинку по АДРЕСА_1 , є такими будівельними роботами, за якими існує обов'язок з укладення відповідного договору.
На дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництва зазначеного об'єкта ОСОБА_1 не виконав покладеного на нього обов'язку, щодо укладення договору про пайову участь і не звернувся до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради із заявою з приводу укладення такого договору. Листом-повідомленням Департаменту економіки та комунального майна ХМР від 28.08.2019 року №369/0/114-19 проінформовано відповідача про необхідність звернення до Департаменту економіки та комунального майна ХМР для укладення відповідного договору. Листом управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна ХМР від 04.11.2019 року № 452/0/114-19 направлено до відповідача для розгляду та підписання два оригінали договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова. Відповіді на зазначені листи, підписаного договору або протоколу розбіжностей до нього від ОСОБА_1 , а ні до Департаменту економіки та комунального майна, а ні до Харківської міської ради не надходило. Такою відмовою відповідач порушує права та інтереси територіальної громади міста Харкова на отримання коштів пайової участі на розвиток створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова. У зв'язку з чим вбачає достатність правових підстав для визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова між позивачем та відповідачем.
Рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова від 22 листопада 2021 року в задоволенні позовних вимог Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа Харківська міська рада про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Харкова відмовлено.
На вказане рішення суду Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради подав апеляційну скаргу та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права просить рішення місцевого суду скасувати таухвалити нове рішення про задоволення позову.
Апеляційна скарга мотивована тим, що місцевим судом не взято до уваги те, що до даних правовідносин слід застосовувати ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності».
Вказують, що укладення замовником будівництва договору пайової участі є обов'язковим на підставі ЗУ « Про регулювання містобудівної діяльності».
Сторони будучи належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи до суду не з'явились.
Ухвалою Полтавського апеляційного суду від 28.09.2022 року задоволено клопотання Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради про проведення судового засідання в режимі відеоконференції. Надано можливість учаснику справи брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Проте, з технічних причин відеоконференція не відбулася.
Так відповідно до ч. 5 ст. 212 ЦПК України ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв'язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Оскільки Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради не забезпечив явку свого представника, колегія суддів вважає за можливе проводити розгляд справи без участі сторін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Відповідно до п. п. 3, 4 ч.1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Місцевим судом встановлено, що відповідач є замовником об'єкту «реконструкція нежитлових приміщень підвалу № ІІІ, ІІІа, ІІІб у літ. «А-4» під приміщення торговельного призначення з облаштуванням окремого входу в житловому будинку по АДРЕСА_1 , введеного в експлуатацію декларацією про готовність до експлуатації об'єкта від 29.05.2019 року №ХК 141191490583. Однак, на дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництва зазначеного об'єкта відповідач не уклав договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Згідно листа від 04 листопада 2019 року заступник директора Департаменту начальник Управління соціально-економічного розвиту, планування та обліку з посиланням на ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 26.12.2018 № 983 звертався до відповідача з пропозицією про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень підвалу та надіслав у 2-х примірниках для розгляду та підписання договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень підвалу. У разі не врегулювання питання у визначений термін, матеріали будуть направлені для вирішення питання в судовому порядку.
Як встановлено судом, відповідач відповіді на пропозицію позивача (оферту) укласти договір про пайову участь, передбаченого згаданим Порядком № 983 не надав, внаслідок чого між сторонами виник переддоговірний спір щодо спонукання до укладання такого договору.
Відмовляючи в задоволенні позову місцевий суд виходив з того, що оскільки з 01.01.2020 набули чинності норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", якими скасовано ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тому з 01.01.2020 у замовників відсутній обов'язок перераховувати до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту, як і відсутній обов'язок укладати з органом місцевого самоврядування відповідний договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Таким чином, місцевий суд дійшов висновку, що станом на момент розгляду цієї справи, відсутнє положення закону, яке б зобов'язувало відповідача укласти з позивачем відповідний договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова. Відтак суд не наділений повноваженнями визнати укладеним договір, обов'язковість якого для відповідача законом не передбачена.
Проте, апеляційний суд не може погодитись з таким висновком місцевого суду з огляду на наступне.
Згідно ст. 638 ЦК України визначено загальний порядок укладання договорів, який передбачає, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Згідно статті 648 ЦК України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.
Згідно ст. 649 ЦК України, розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
Як встановлено судом, та не заперечується сторонами, відповідач відповіді на пропозицію позивача (оферту) укласти договір про пайову участь, передбаченого згаданим Порядком № 983 не надав, внаслідок чого між сторонами виник переддоговірний спір щодо спонукання до укладання такого договору.
Таким чином, необхідною умовою для укладення договору за рішенням суду є наявність відповідної вказівки закону на обов'язковість укладення певного договору, а застосуванню до таких спорів підлягає законодавство, яке є чинним на момент виникнення переддоговірного спору та його вирішення в судовому порядку.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва) замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч. 3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін (ч. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованого Інспецією ДАБК Департаменту територіального контролюХарківської міської ради від 29.05.2019 року «№ ХК 141191490583, при рекнструкції нежитлових приіщень підвалу № ІІІ, ІІІа, ІІІб у літ. «А-4» під приміщення торговельного призначення з облаштуванням окремого входу в житловому будинку по АДРЕСА_1 ».
Таки чином правовідносини, а саме обов'язки щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова виникли з моменту прийняття об'єкту до експлуатації тобто з 29.05.2019 року.
Таким чином на момент виникнення спірних правовідносин діяла норма ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до статті 40 Закону № 3038-VI у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) шляхом звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування до прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію.
Поняття замовника будівництва визначено у статті першійЗакону № 3038-VI, а саме: замовником будівництва є фізична або юридична особа, що має намір забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому порядку відповідну заяву.
Відповідно до положень статті 2 Закону № 3038-VIпід забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво об'єктів, реконструкцію існуючої забудови та територій.
Законом № 3038-VI встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Згідно з частиною першою статті 40 цього Закону № 3038-VI порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Також відповідно до пункту 1 Порядку розроблення проектної документаціїна будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16 травня 2011 року № 45, будівництво - нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва; об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Відповідно до Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.
Будівельні роботи можуть виконуватися замовником, зокрема, після подання ним повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державної архітектурної будівельної інспекції або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва за формою згідно з додатком 1 до Порядку повідомлення про початок виконання будівельних робіт або реєстрації відповідною Інспекцією декларації щодо об'єктів будівництва, які належать до І-ІІІ категорії складності.
Реконструкція або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані вмежах земель їх розміщення може проводитися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 26.12.2018 № 983 затверджено Порядок, який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та порядок розрахунку розміру величини пайового внеску.
Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись з відповідною заявою до Департаменту не пізніше ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Отже Закон № 3038-VI у розумінні статті 4 Цивільного кодексу України(далі - ЦК України) є законом (актом цивільного законодавства), яким встановлено обов'язок певного кола суб'єктів - замовників будівництва, які мають намір щодо реконструкції існуючої забудови та територій, звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі, а Департамент як відповідний орган місцевого самоврядування вправі вимагати від замовника будівництва належного виконання вимог закону, зокрема щодо належного виконання пайової участі.
Відповідно до частини першої статті 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договоруз урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї (частини 2 статті 14 ЦК України).
Таким чином, щодо певних договорів, обов'язковість укладення яких передбачена законом, законодавчо встановлена можливість вимагати укладення договорів у судовому порядку.
Установивши, що ОСОБА_1 не виконав визначений Законом № 3038-VI і Порядком обов'язок з укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію і тривалий час ухиляється від його укладення, апеляційний суд приходить до висновку про те, що Департамент обрав належний спосіб захисту прав у вигляді подання позову про визнання договору укладеним.
Вказаного висновку дійшов і Верховний Суд у постанові від 17.02.021 року у справі № 641/15/16-ц.
За таких обставин уточнені позовні вимоги Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова слід задовольнити та визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_1 та Департаментом економіки та комунального майна Харківської області в наступній редакції:
«ДОГОВІР №
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
м. Харків "15листопада 2022 р."
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 року № 07/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» з однієї сторони, з іншої сторони ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 ), іменованим далі «Замовник», на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 26.12.18 № 804 (зі змінами), уклали цей договір про наступне.
1. Предмет договору
1.1. Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень підвалу № ІІІ,ІІІа,ІІІб у літ.» А-4» під приміщення торгівельного призначення з облаштуванням окремого входу в житловому будинку по АДРЕСА_1 .
2. Обов'язки сторін
2.1. «Замовник»:
2.1.1. Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок (IBAN)UA428999980000031518921020002 код ЄДРПОУ - 37999649, банк- Казначейство України(ЕАП), одержувач - УК у м. Харкові) коштів в розмірі 13506,60 грн (тринадцять тисяч п'ятсот шість гривень 60 коп.) згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова, який додається.
2.1.2. Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладання даного договору.
2.2. «Департамент»:
2.2.1. На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку відповідно до укладеного договору про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.
3. Відповідальність сторін
3.1. У разі невиконання або неналежного виконання «Замовником» обов'язків, передбачених пунктом 2.1. цього договору, «Замовник» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 0,2 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
3.2.2.Розмір неплачених коштів пайової участі «Замовника» також коригується відповідно до умов Договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова на величину інших штрафних санкцій, пені тощо.
4. Час та дія договору
4.1. Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
5. Зміна та розірвання договору
5.1. Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
5.2. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
5.3. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
5.4. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
5.5. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
6. Особливі умови
6.1. 3 питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.
6.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.
6.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.
6.4. У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
6.5. Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.
6.6. Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
6.7. Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.
7. Адреса та реквізити сторін
Від «Департаменту»
Заступник міського голови -
директор Департаменту економіки та комунального майна
(підпис) М. І. Фатєєв
61003, м. Харків, м-н Конституції, 7
Від «Замовника»
(підпис) К.Б. Кавтарідзе
вул. Ньютона,160, м. Харків, 61162 ,
ідентифікаційний номер НОМЕР_1 паспорт НОМЕР_2 .
Враховуючи, що судом першої інстанції було невірно застосовані положення норм матеріально та процесуального права, не дана належна оцінка матеріалам справи, судова колегія вважає за необхідне скасувати рішення суду, та постановити нове про задоволення позовних вимог.
Керуючись положеннями ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Так, за подання позовної заяви з ОСОБА_1 на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради підлягає стягненню 1921 грн. та 2881,50 грн. - за подання апеляційної скарги, а всього 4802,50 грн.
Керуючись ст.ст. 367, 374 ч.1 п.2, 376 ч.1 п.п.3,4, 382, 383, 384 ЦПК України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради задовольнити.
Рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 22 листопада 2021 року скасувати.
Позовній вимоги Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_1 , за участю третьої особи Харківської міської ради, про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова задовольнити.
Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції,7, код ЄДРПОУ 25610834) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в редації у мотивувальній частині постанови.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий-суддя Л.М. Хіль
Судді Ю.В. Дряниця
Л.І. Пилипчук
Повний текст постанови складено 25.11.2022 року