Постанова від 20.07.2010 по справі 2а-7188/10/7/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 липня 2010 р.Справа №2а-7188/10/7/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді Маргарітова М.В. , при секретарі Силантьєвої О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Капітал-інвест-Груп"

до Республіканського комітета по земельних ресурсах АРК

про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій

за участю:

від позивача - представник за довіреністю Логазова М.В.

від відповідача - представник за довіреністю Петрова О.Ф.

Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Груп» звернувся до суду з адміністративним позовом та, з урахуванням письмових уточнень (а.с.73- 74), просить визнати протиправними дії Республіканського комітету по земельних ресурсах Автоном ної Республіки Крим щодо відмови у погодженні Проекту землеустрою з відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Груп» для будівництва громадського центру водного спорту та атракціонів за адресою: смт. Микола ївка, вул. Морська, Миколаївської селищної ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим (Висновок № 5403-з/12 від 10 грудня 2009 р.), а також зобов'язати від повідача розглянути питання відносно надання позивачу висновку щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Груп» для будівництва громадського центру водного спорту та атракціонів за адресою: смт. Микола ївка, вул. Морська, Миколаївської селищної ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим - без вимоги про проведення земельного аукціону.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про оренду землі», а також п. 3 розділу II «Прикінцеві положенні» Закону України від 16 вересня 2008 р. № 509-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спри яння будівництву», на підставі яких вважає, що відповідач необґрунтовано, у порушення вищезазначених норм права відмовив йому у погодженні проекту землеустрою з причин непроведення земельних торгів (аукціону).

Відповідач проти позовних вимог заперечує, просить у задоволенні позову відмовити, вважає що відмова у погоджені проекту землеустрою з підстав непроведення земельних торгів (аукціону) не суперечить вимогам чинного законодавства.

Правова позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.78-79).

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, дослідивши на явні докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням 21 сесії 5 скликання Миколаївської селищної ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим б/н від 27 грудня 2007р. (а.с.21) «Про затвердження результату конкурсу продажу права оренди земельної ділянки та дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення та передачі в оренду земельної ділянки в смт.Миколаївка по вул. Морській Миколаївської селищної ради Сімферопольського району» було затвер джено результати конкурсної комісії щодо продажу права оренди земельної ділянки (про токол конкурсної комісії від 21 жовтня 2007 р. № 6), а також договор на набуття права оренди земельної ділянки.

Пунктом 3 вказаного рішення позивачу до зволено розроблення проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,232 га в смт. Миколаївка по вул. Морській з земель запасу жилої та громадської забудо ви для будівництва громадського центру водного спорту та атракціонів в межах смт. Ми колаївка з подальшої передачею в оренду строком на 5 років.

Розроблений Проект землеустрою з відведення земельної ділянки ТОВ «Капі тал-Інвест-Груп» для будівництва громадського центру водного спорту та атракціонів, було погоджено з санітарно-епідеміологічною службою (Висновок Сімферопольської рай СЕС № 300 від 07 жовтня 2009р.), природоохоронним органом (висновок Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції № 11/2926 від 28 жовтня 2009р.) та органом охорони культурної спадщини (Висновок Республікансько го комітету з охорони культурної спадщини № 9704 від 01 жовтня 2009р.).

Відповідачем був розглянутий проект землеустрою з відведення земельної ділянки.

Згідно висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим №5403-з/12 від 10.12.09р. (а.с.10-11) позивачу було відмовлено в узгодженні проекту землеустрою з відведення вказаної земельної ділянки з тих причин, що проектом, в порушення вимог ст. 124, 134 Земельного кодексу України, ст. 6 Закону України «Про оренду землі», передбачений відвід в оренду земельної ділянки державної власності, без проведення торгів (аукціону).

Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Згідно до положень ч. 1,2 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного Кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Право оренди земельної ділянки - це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

Відповідно до положень абз. 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Право оренди земельної ділянки - це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

Відповідно до положень абз. 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до положень частин 1, 2, 3 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

З положень частин 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10 ст. 123 ЗК України (в редакції, що діяла на час надання відповідачем висновку №5403-з/12 від 10.12.09р.) вбачається, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

зміни цільового призначення земельних ділянок;

надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу.

Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.

Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розробку проекту відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється:

затвердження проекту відведення земельної ділянки;

вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності);

надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки.

Статтями 135,136 ЗК України встановлені положення щодо земельних торгів та підготовки лотів для продажу на земельних торгах.

Відповідно до положень ч. 1,2 ст. 136 ЗК України, органи державної влади або органи місцевого самоврядування, уповноважені приймати рішення про відчуження земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної або комунальної власності, або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису), визначають перелік таких земельних ділянок для продажу на земельних торгах окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення містобудівного обґрунтування розміщення об'єкта.

Добір земельних ділянок державної або комунальної власності для формування переліку, зазначеного в частині першій цієї статті, здійснюється на підставі затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, регіональних або місцевих правил забудови. При доборі земельних ділянок враховуються маркетингові дослідження, інвестиційна привабливість, звернення громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Як було вказано вище відповідно до положень ч. 2 ст. 6 Закону України «Про оренду землі», у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

З аналізу вказаних норм вбачається, що вирішення питання про надання в оренду земельної ділянки законодавець пов'язує з прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення про надання земельної ділянки в оренду конкретній особі та укладенні на його підставі договору оренди.

Як вбачається з положень ч.2 ст. 124 ЗК України таке рішення має прийматися уповноваженим органом за результатом проведення земельних торгів.

При цьому, з положень ЗК України, якими встановлений порядок проведення земельних торгів вбачається, що таки торги проводяться, у тому числі, на підставі документації із землеустрою.

Земельний кодекс України взагалі не містить положень щодо проведення земельних торгів при вирішенні повноважним органом питання про надання згоди на складання проекту відводу земельної ділянки.

Надання повноважним органом дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки не надає особі права на оренду такої ділянки, а є лише дозволом для виготовлення документації, на підставі якої орган приймає рішення про надання земельної ділянки в оренду.

Таким чином, прийняття повноважним органом рішення про надання особі, яка зацікавлена в отриманні в оренду земельної ділянки, дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки неможна розуміти, як рішення про надання такої ділянки в оренду.

За таких підстав суд приходить до висновку, що для прийняття рішення про надання особі дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки, проведення земельних торгів не потрібно.

Враховуючи викладене, відмова відповідача в узгодженні позивачу проекту землеустрою, з підстав надання дозволу на його виготовлення без проведення земельних торгів, не ґрунтується на вимогах діючого законодавства.

За таких підстав, відмова відповідача в непогодженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею позивачу для будівництва громадського центру водного спорту та атракціонів за адресою: смт. Микола ївка, вул. Морська, Миколаївської селищної ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим, що викладена у розділі «V» Висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим від № 5403-з/12 від 10 грудня 2009р. є протиправною, в зв'язку з чим позовні вимоги у частині визнання протиправними дій підлягають задоволенню.

Позовні вимоги щодо зобов'язання від повідача розглянути питання відносно надання позивачу висновку щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Груп» для будівництва громадського центру водного спорту та атракціонів за адресою: смт. Микола ївка, вул. Морська, Миколаївської селищної ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим - без вимоги про проведення земельного аукціону, не підлягають задоволенню з наступних підстав.

10.12.09р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю" від 05.11.2009, № 1702-VI.

Відповідно до положень п. 4 ст. 123 ЗК України (із змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю» від 05.11.2009, № 1702-VI), розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Дана норма чинна на час розгляду справи.

Виходячи з положень зазначених норм вбачається, що погодження документації з землеустрою віднесено до компетенції Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

Вказане свідчить, що з 10.12.09р. встановлений іншій порядок узгодження проектів землеустрою та відповідач з даного часу не має повноважень щодо погодження документації із землеустрою, а отже не може бути зобов'язаний до вчинення дій що, відповідно до закону, не відносяться до його компетенції.

Таким чином, відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії з розгляду питання відносно надання позивачу висновку щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без вимоги про проведення земельного аукціону.

На підставі викладеного позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Під час судового засідання оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанову складено 26.06.2010р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим у погодженні Проекту землеустрою з відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Груп» для будівництва громадського центру водного спорту та атракціонів за адресою: смт. Миколаївка, вул. Морська, Миколаївської селищної ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим (Висновок № 5403-з/12 від 10 грудня 2009р.) з підстав необхідності проведення аукціону.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-Інвест-Груп» (ЄДРПОУ 35458601, місцезнаходження: 95018, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Салгирна, б. 18) 3,40 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана,постанова набуває законної сили через 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може буті подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Маргарітов М.В.