іменем України
Справа №377/541/22
Провадження №3/377/239/22
11 листопада 2022 року суддя Славутицького міського суду Київської області Бабич Н.С., за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 184 КУпАП, що надійшла з Відділення поліції № 2 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої вчителем фізкультури в гімназії «Київська Русь» у м. Києві, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 01.11.2022 серії АПР18 № 634756 від 31 жовтня 2022 року о 17 годині 52 хвилин в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 неналежним чином виконувала свої батьківські обов'язки по відношенню до дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушила статтю 150 СК України, а саме не забезпечила необхідних умов життя, не було продуктів харчування, неналежне виховання.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані як правопорушення, передбачене частиною 1 статті 184 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином. Подала до суду заяву, в якій просила розглядати справу без її участі.
Враховуючи, що присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою для розгляду даної справи за правилами статті 268 КУпАП, то справа розглянута за відсутності ОСОБА_1 .
Перевіривши матеріали справи, вважаю необхідними зробити такий висновок.
Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно зі статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до статті 1 КУпАП завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з частиною 1 статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу ( частина 2 статті 251 КУпАП)
Частиною 1 статті 184 КУпАП встановлено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, проявляється в ухиленні батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Диспозиція частини 1 статті 184 КУпАП є бланкетною нормою, тобто такою нормою права, яка відсилає до норм іншого законодавчого акта.
Статтею 150 Сімейного кодексу України передбачено, що батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини (ч.1). Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток (ч.2). Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя (ч.3). Батьки зобов'язані поважати дитину (ч.4). Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї (ч.5). Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини (ч.6). Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини (ч.7).
Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Отже, ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про здоров'я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, не створюють належні умови для розвитку природних здібностей дитини, не готують її до самостійного життя та праці.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, надано такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 634756 від 01.11.2022 року;
- рапорт старшого інспектора - чергового ВП № 2 (м. Славутич) Вишгородського РУП ГУНП в Київській області Шаніна М.С. від 31.10.2022, згідно з яким 31.10.2022 о 17:52 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 31.10.2022 о 17:52 за адресою: АДРЕСА_1 , сестра заявниці ОСОБА_3 не відкриває двері та не відповідає на дзвінки, в квартирі дитина, просить перевірити чи все добре. По прибуттю на місце події за адресою: АДРЕСА_1 двері відчинила господарка квартири, яка пояснила, що відпочивала та не чула дзвінок;
- письмова заява ОСОБА_4 від 31.10.2022, в якій вона повідомляє, що її сестра не виходить на зв'язок та в квартирі з останньою знаходиться дитина;
- письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 31.10.2022, відповідно до яких він проживає за адресою: АДРЕСА_2 , поряд з його квартирою знаходиться квартира АДРЕСА_3 , в якій з минулого дня проживає невідома йому жінка з дитиною. 31.10.2022 з 13:00 з квартири АДРЕСА_3 було чутно як плакала дитина, протягом дня жінка з квартири не виходила;
- тестування на алкоголь із застосуванням приладу «Drager Alcotest № 6810», прилад №ARFA-0637, принтер ARED-5354, тест № 6994, проведене 31.10.2022 о 20:01 лікарем КНП «Славутицька міська лікарня», з результатом 2,03%о;
- протокол № 543 медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння від 31.10.2022, складений лікарем КНП «Славутицька міська лікарня» Славутицької міської ради, відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 31.10.2022 о 20: 01 перебувала в стані алкогольного сп'яніння;
- копія постанови серії ГАБІ № 607273 від 31.10.2022 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 178 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 01.11.2022, з яких вбачається, що 30 жовтня 2022 року вона з дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , приїхала до м.Славутича та знаходилась за адресою: АДРЕСА_1 . Раніше вона лікувалася від алкогольної залежності. Що відбувалося 31 жовтня 2022 року не пам'ятає;
- письмові пояснення ОСОБА_6 від 01.11.2022, з яких вбачається, що він є батьком малолітньої ОСОБА_2 . З ОСОБА_1 вони проживали однією сім'єю близько 5 років. ОСОБА_1 декілька разів лікувалася від алкогольної залежності. 30 жовтня 2022 року він привіз її з дитиною до м.Славутича. 31 жовтня 2022 року близько 18 години йому зателефонувала мати ОСОБА_1 та повідомила, що дитина кричить і двері ніхто не відчиняє. Як мати ОСОБА_1 дуже хороша, завжди займається з дитиною, годує, одягає.
- письмові пояснення ОСОБА_3 від 01.11.2022, з яких вбачається, що ОСОБА_1 являється її двоюрідною сестрою, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше остання проживала у м. Києві. 30 жовтня 2022 року ОСОБА_1 разом з дочкою ОСОБА_2 приїхала до міста Славутича. ОСОБА_1 зателефонувала їй та повідомила, що прийде до неї в гості. Оскільки ОСОБА_1 не прийшла та не відповідала на телефонні дзвінки, вона прийшла до її квартири та стукала у двері, але двері ніхто не відчинив. Через двері вона чула, що у квартирі грає музика та плаче дитина і кличе маму, при цьому каже: «Мама, вставай». У подальшому, коли вона зайшла з поліцейськими у квартиру, то побачила, що ОСОБА_1 лежала у спальні в стані алкогольного сп'яніння;
- копія свідоцтва про народження, видане 05 липня 2019 року Деснянським районним у місті Києві відділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві, відповідно до якого ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьком є ОСОБА_6 , матір'ю - ОСОБА_1 ;
- копія паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 від 16.05.2014 на ім'я ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 280 КУпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із статтею 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
У пункті 9 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України за № 1376 від 06.11.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за № 1496/27941, зазначено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених частиною 1 статті 184 КУпАП.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, 31 жовтня 2022 року о 17 годині 52 хвилин в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 неналежним чином виконувала свої батьківські обов'язки по відношенню до дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушила статтю 150 СК України, а саме не забезпечила необхідних умов життя, не було продуктів харчування, неналежне виховання.
З аналізу вказаного протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що суть адміністративного правопорушення викладена в загальних рисах без конкретизації об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 184 КУпАП, зокрема, в протоколі не зазначено у чому саме полягало ухилення ОСОБА_1 від виконання обов'язків щодо забезпечення виховання малолітньої дитини ОСОБА_2 та забезпечення необхідних умов її життя, не конкретизовано які саме ОСОБА_1 вчинялися дії, які свідчили б про ухилення від виконання обов'язків щодо забезпечення виховання малолітньої дитини та забезпечення необхідних умов її життя.
Таким чином, викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, щодо ОСОБА_1 не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення.
Виходячи з конституційного принципу поділу влади, завдань та функцій судочинства, будь-яка зміна формулювання суті правопорушення, викладена у протоколі про адміністративне правопорушення, не допустима і є порушенням встановленого у державі правового порядку, а також порушення права на захист особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia» заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Таким чином, складений протокол про адміністративне правопорушення не можна визнати належним та допустимим доказом вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП.
При цьому додані до протоколу про адміністративне правопорушення пояснення свідків не є достатніми для висновку про те, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання батьківських обов'язків відносно малолітньої ОСОБА_2 , оскільки не містять конкретних відомостей про те, що внаслідок своєї поведінки ОСОБА_1 не забезпечила необхідних умов життя та виховання малолітньої дитини.
Оцінюючи надані докази в їх сукупності та взаємозв'язку, приходжу до висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, а тому, беручи до уваги загальний правовий принцип, закріплений в статті 62 Конституції України, який передбачає, що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, необхідно закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 184 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення
Керуючись статтями 247, 283-284 КУпАП,
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. С. Бабич