Ухвала від 09.11.2022 по справі 400/468/22

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

09 листопада 2022 р. справа № 400/468/22

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

до відповідачаУправління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі Кривоозерського сектору Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області, вул. Центральна, 72, смт. Криве Озеро, Первомайський район, Миколаївська область, 55104,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОИВ:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 року частково задоволено позов ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі Кривоозерського сектору Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області, в якому суд вирішив:

- визнати протиправною відмову Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі Кривоозерського сектору Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в оформленні та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ;

- зобов'язати Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі Кривоозерського сектору Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ;

- у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання оформити та видати паспорт громадянина України з проставленою відміткою місця проживання без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних - відмовити;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у виді судового збору в розмірі 908,0 грн. (дев'ятсот вісім гривень).

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 року набрало законної сили 16.09.2022 року.

13.10.2022 року судом видані виконавчі листи у справі.

24.10.2022 року Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області подало заяву про відстрочення виконання судового рішення від 16.08.2022 року у справі № 400/468/22 до завершення воєнного стану в Україні. В обґрунтування заяви відповідач зазначив, що бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області вилучені в цілях безпеки в зв'язку з можливістю їх захоплення військовими формуваннями держави агресора. Відтак, в Управлінні Державної міграційної служби України в Миколаївській області та його територіальних підрозділах на період дії воєнного стану відсутня реальна можливість щодо оформлення та видачі паспортів громадян України у формі книжечки зразка 1994 року за відсутності відповідних бланків. Відповідач наголошує, що він не уникає виконання рішення суду у даній справі, однак виконання рішення суду на даний час є неможливим.

Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України, заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

24.02.2022 року розпочалась військова агресія Російської Федерації проти України. Указом Президента України № 54/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Указом Президента України від 14.03.2022 року № 133/22 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17.05.2022 року № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 12.08.2022 року № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Бойові дії протягом лютого - листопада 2022 року ведуться на території Миколаївської області та м. Миколаєва, місто піддається систематичним обстрілам у зв'язку з чим не вважається можливим забезпечити безпечне функціонування судової установи, в тому числі щодо проведення судових засідань.

Відтак, приймаючи до уваги об'єктивну неможливість створити для всіх учасників справи і працівників суду безпечних умов, суд розглядає заяву відповідача у порядку письмового провадження без виклику сторін.

Вирішуючи заяву, суд враховує наступне.

Згідно з положеннями ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до положень ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Отже, з аналізу вищенаведеної норми вбачається, що вона не містить конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового акта, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відтак, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання рішення, суд повинен враховувати не лише інтереси сторін, ступінь вини у виникненні спору, а й наявність інших надзвичайних непереборних подій, які існують у державі та можуть впливати на виконання судового рішення та належне відновлення порушених прав позивача.

Як вбачається з резолютивної частини рішення суду від 16.08.2022 року, Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі Кривоозерського сектору Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області зобов'язано оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ.

Суд враховує, що на даний час на території України діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України "Про правовий режим воєнного стану".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

З огляду на вищевикладене, під час дії воєнного стану можливі обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Наказом Державної міграційної служби України від 22.03.2022 року № 57 "Про передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу територіальних органів на баланс ГУ ДМС у Закарпатській області та книг обліку надходження і витрачання бланків паспортів", у зв'язку з введенням та продовженням воєнного стану, прийнято рішення передати з балансів територіальних органів ДМС на баланс ГУ ДМС у Закарпатській області залишки бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року згідно з актами приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.

Таким чином, у відповідача відсутні бланки паспортів громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, оскільки вони передані на баланс ГУ ДМС у Закарпатській області.

З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає, що введення воєнного стану в Україні є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення суду в цій справі, оскільки у відповідача відсутня можливість оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ, за відсутності відповідних бланків в зв'язку з їх передачею на баланс ГУ ДМС у Закарпатській області в цілях безпеки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що заява про відстрочення виконання рішення суду у справі № 400/468/22 підлягає задоволенню, а рішення суду відстроченню до завершення дії воєнного стану.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву про відстрочення виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 року у справі № 400/468/22, задовольнити.

2. Відстрочити виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 року у справі № 400/468/22 до завершення воєнного стану в Україні.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.

4. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя А. О. Мороз