Рішення від 08.11.2022 по справі 357/9654/22

Справа № 357/9654/22

2-о/357/226/22

Категорія 16

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2022 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Ярмола О. Я. ,

при секретарі - Пустова Ю. В.,

розглянувши в місті Біла Церква, в залі суду № 5, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Білоцерківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті,-

ВСТАНОВИВ:

Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою де просить встановити факт смерті її батька, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Чаплинка Каховського району Херсонської області, де і був похований.

Заявниця стверджує, що позбавлена можливості отримати оригінал лікарського свідоцтва про смерть батька, оскільки вказаний документ був виданий сестрі померлого батька, ОСОБА_3 , яка залишилась проживати на окупованій території України, а оригінал свідоцтва нею не отримувався. Та у зв'язку з тим, що територія смт. Чаплинка Каховського району Херсонської області, є територією, що перебуває в тимчасовій окупації, в зоні бойових дій, заявниця фактично позбавлена можливості отримати оригінал чи дублікат лікарського свідоцтва про смерть та відповідно зареєструвати смерть батька в належний спосіб. 26.09.2002 року Білоцерківським відділом ДРАЦС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУМЮ (м. Київ) заявнику в усній формі було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті батька з підстав відсутності у неї оригіналів вказаних документів в підтвердження смерті гр. ОСОБА_2 відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Зазначала, що встановлення факту смерті батька в судовому порядку необхідно їй для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України, тому вона звертається до суду.

Ухвалою судді від 19.10.2022 року дану справу було прийнято до провадження, призначено до розгляду на 19.10.2022 р. об 15:00 год. та оголошено перерву в судовому засіданні на 20.10.2022 року 08: 30 год.

Ухвалою суду від 20.10.2022 року, для перевірки вказаних заявником обставин справи, було витребувано з Білоцерківського відділу ДРАЦС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУМЮ (м. Київ) інформацію щодо державної реєстрації смерті ОСОБА_2 в зв'язку з чим, судове засідання 20.10.2022 року було відкладено на 08.11.2022 року.

В судове засідання заявник не з'явилася, 08.11.2022 року надала суду заяву, в якій просила розглядати справу без її участі, заяву підтримала.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали заяви, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно довідки від 08.09.2022 року № 3248-5002102444 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, заявник ОСОБА_1 фактично проживає по АДРЕСА_1 , а зареєстроване місце її проживання за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.5).

Судом встановлено, що заявник по справі ОСОБА_1 , являється дочкою ОСОБА_2 , що стверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 31.01.2014 року, повторно виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Чаплинського районного управління юстиції у Херсонській області (а.с.3).

Матеріали справи містять копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання якого було зареєстровано: АДРЕСА_2 (а.с. 7,8).

Матеріали справи містять посвідчення багатодітної сім'ї № НОМЕР_2 , на ім'я « ОСОБА_2 , як батька », " ОСОБА_4 , як матері", пред'явник посвідчення мав право на пільги, передбачені законодавством для багатодітних сімей.

Зі змісту заяви та наданих документів слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , по АДРЕСА_2 , помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією лікарського свідоцтва про смерть № 86 від 17 серпня 2022 року, за підписом начальника Центру медичної статистики МОЗ України М.В.Голубчиковим, яке було видане Кримській Р.С. Причина смерті: «МС ураження л/вузла пахвинної ділянки зліва, кісток скелету» (а.с. 6).

Згідно витребуваної судом інформації з Білоцерківського відділу ДРАЦС у Білоцерківському районі Київської області ЦМУМЮ (м. Київ) вбачається, що проведеною перевікою за паперовими носіями актових записів цивільного стану про смерть та за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян з 17.08.2022 року по теперішній час, відсутній актовий запис про смерть на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 4 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

За змістом частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Згідно положень ч.2 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті (яке провадиться на підставі п. 4 ст. 273 ЦПК і полягає у з'ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану) та від оголошення особи померлої, яке провадиться за правилами глави 35 ЦПК.

Згідно із ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Відповідно до п. 1 Розділу 5 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Отже, для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в органах державної реєстрації актів цивільного стану заявнику необхідно мати оригінал лікарського свідоцтва про смерть (форма № 106/0), отримати який заявник не має можливості у зв'язку із знаходження вказаного документа на території України, що у зв'язку зі збройною агресією росії проти України, є територією, що перебуває в тимчасовій окупації та на якій введено воєнний стан, ведуться бойові дії.

Згідно Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану», затвердженого Верховною Радою України 24.02.2022 року, відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 85 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» по всій території України введено військовий стан у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до Наказу Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25 квітня 2022 року (із змінами станом на 13 вересня 2022 року) «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 вересня 2022 року» територія Чаплинської селищної територіальної громади Каховського району Херсонської області, до складу якої входить смт. Чаплинка, віднесена до переліку територіальних громад, розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 вересня 2022 року.

У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку, що заявник дійсно позбавлена можливості отримати оригінал лікарського свідоцтва про смерть батька, оскільки його видача здійснювалася на території, яка наразі є тимчасово непідконтрольною територією України, де ведуться бойові дії, що призводить до відсутності можливості поштового листування та унеможливлює відвідування вказаної території заявником без ризику для життя та здоров'я.

Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Оскільки смерть особи є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав, тому встановлення факту смерті батька має для заявниці юридичне значення.

Також, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права.

Так, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Отже, заявник позбавлена можливості в інший, позасудовий порядок, вирішити питання щодо реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті рідної особи.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням наведених норм права, наданих суду документів, а також, враховуючи, що встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявникові для проведення державної реєстрації факту смерті батька, суд доходить висновку про підтвердження факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , в смт. Чаплинка Каховського району Херсонської області.

З урахуванням наведеного суд задовольняє заяву в повному обсязі.

Згідно з ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 10-13, 77-81, 263, 265, 293, 294, 315, 317 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт, що громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (ІПН: НОМЕР_3 ), уродженець с.Новопокровка Новотроїцького району Херсонської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Чаплинка Каховського району Херсонської області, Україна.

Рішення суду підлягає до негайного виконання, оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання його копії .

Рішення виготовлено та підписано 08.11.2022 року.

СуддяО. Я. Ярмола