Рішення від 03.11.2022 по справі 580/3938/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2022 року справа № 580/3938/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Державного агентства водних ресурсів України до Комунального підприємства “Водгео”, третя особа - Головне управління ДПС у Черкаській області про анулювання дозволу на спеціальне водокористування,

ВСТАНОВИВ:

Державне агентство водних ресурсів України (01004, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 8) звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства “Водгео” (20705, м. Сміла, пр. Водяного, 45) в якому просить анулювати дозвіл на спеціальне водокористування від 22.02.2021 № 26/ЧР/49д-21, виданий комунальному підприємству “Водгео”.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державним агентством водних ресурсів України було видано КП “Водгео” дозвіл на спеціальне водокористування від 22.02.2021 № 26/ЧР/49д-21 терміном дії до 22.02.2024. Разом з тим, згідно наданої ГУ ДПС у Черкаській області інформації, відповідачем не було сплачено рентну плату у сумі 210,959 тис.грн., що є підставою для анулювання наданого дозволу на спеціальне водокористування на підставі ст. 55 Водного кодексу України.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 05.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 03.11.2022 відмовлено у закритті провадження.

Представник відповідача до суду відзив на позовну заяву не подав, причини неподання не повідомлено.

Третя особа до суду пояснення не надала, причини неподання не повідомлено.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство “Водгео” зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку у ГУ ДПС у Черкаській області як платник податків.

Державним агентством водних ресурсів України видано відповідачу дозвіл на спеціальне водокористування №26/ЧР/49д-21 від 22.02.2021 терміном дії до 22.02.2024.

На підставі зазначеного дозволу відповідачем здійснюється спеціальне водокористування (для забезпечення питних, санітарно-гігієнічних та виробничих потреб, передача води для потреб населення, передача води вторинним водокористувачам).

Також судом було встановлено, що станом на 01.07.2022 за відповідачем рахувалася податкова заборгованість по рентній платі за спеціальне використання води в сумі 210,959 тис. грн. (з 18.01.2021 року).

18.07.2022 позивачем було отримано лист від ГУ ДПС у Черкаській області від 18.07.2022 №829/0/06-22, в якому ГУ ДПС у Черкаській області повідомило Державне агентство водних ресурсів України про те, що станом на 01.07.2022 по КП “Водгео” обліковується заборгованість по рентній платі за спеціальне використання води в сумі 210,959 тис.грн., яка виникла у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань та значиться більше ніж 6 місяців. Зважаючи на положення п.п. 258.2.5 п. 258.2 ст. 258 Податкового кодексу та метою недопущення втрат бюджету в частині надходжень рентної плати, просило Державне агентство водних ресурсів України вжити заходи щодо скасування дозволу на спеціальне використання води.

22.07.2022 Державне агентство водних ресурсів України направило лист КП “Водгео” за №2697/5/11-22 щодо необхідності сплати відповідачем боргу по рентній платі за спеціальне використання води в сумі 210,959 тис.грн.

Станом на час звернення до суду заборгованість погашена не була.

З огляду на вищевикладене, позивач звернувся з зазначеним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались у цьому випадку між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 16, 55 Водного кодексу України та Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №393, органом, який має право звернення до суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу є саме Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство), яке є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Відтак Державне агентство водних ресурсів України наділено правом звернення до суду з позовом про вжиття заходів реагування у вигляді анулювання дозволу на спеціальне водокористування.

Статтею 42 Водного кодексу України визначено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Згідно ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (ст. 49 Водного кодексу України).

Згідно п. 11 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства.

Відповідно до ст. 30 Водного кодексу України, збори за спеціальне водокористування справляються з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і включають рентну плату за спеціальне використання води та екологічний податок за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, які встановлюються Податковим кодексом України.

Пунктом 255.1 статті 255 Податкового кодексу України, визначено, що платниками рентної плати за спеціальне використання води є: первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів; суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п. 255.3 ст. 255 Податкового кодексу України).

Згідно підпункту 255.11.1 пункту 255.11 ст. 255 Податкового кодексу України, водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.

Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п. 255.12 ст. 255 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 257.1 ст. 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати (п. 257.2 ст. 257 Податкового кодексу України).

Згідно п. 257.5 ст. 255 Податкового кодексу України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Пунктом 258.1 статті 258 Податкового кодексу України, встановлена відповідальність платників рентної плати. Так, визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

При цьому, підпунктом 258.2.5 пункту 258.2 ст. 258 Податкового кодексу України передбачено, що у разі несплати рентної плати або сплати її не в повному обсязі протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про платників рентної плати до органів, що видають дозволи на спеціальне водокористування, для вжиття до них заходів згідно із законом.

У свою чергу, статтею 55 Водного кодексу України, визначено підстави для припинення права спеціального водокористування. Згідно вказаної статті припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування. Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав, серед іншого систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки.

Так, позивач звернувся до суду з цим позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з огляду на наявність інформації, отриманої від ГУ ДПС у Черкаській області про несплату рентної плати за спеціальне водокористування більше шести місяців відповідачем та вжиття заходів відповідно до законодавства.

Відповідач, при цьому, не вжив/вживає заходів погашення наявної заборгованості за минулий період.

Суд уважає, що захід реагування у вигляді анулювання дозволу на спеціальне водокористування може бути вжитий як наслідок саме винних дій водокористувача, що полягають у недотриманні встановленого обов'язку щодо сплати рентних платежів.

При цьому, наявність заборгованості зі сплати рентної плати за спеціальне використання води більше шести місяців узгоджується з даними облікової картки ГУ ДПС у Черкаській області по КП “Водгео”.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 22.02.2021 № 26/ЧР/49д-21.

Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до приписів ст. 139 КАС України відшкодування судового збору не передбачено.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Анулювати дозвіл на спеціальне водокористування від 22.02.2021 №26/ЧР/49д-21, виданий Комунальному підприємству “Водгео” (код ЄДРПОУ 30794986).

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.

Суддя Петро ПАЛАМАР