Постанова від 22.07.2010 по справі 2-а-3963/10/2270/12

< для копії >

Справа № 2-а-3963/10/2270/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2010 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-судді

суддівСавчука Р.І.

Коваля Р.Й.

Шевчука О.П.

при секретаріСвятецькому О.В.

< за участі >< перелік сторін >

розглянувши у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > Товариства з обмеженою відповідальністю "Трек" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача < 3-тя особа > до Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва , Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа > про визнання дій неправомірними та стягнення з Державного бюджету надмірно сплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області кадастру " про визнання дій неправомірними та стягнення з Державного бюджету надмірно сплачених коштів сумі 552505,09 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав просить суд його задоволити.

Прокурор та представник Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області позов не визнали та в його задоволенні просять відмовити.

Представник Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в судове засідання не з'явився, надіслав суду письмове заперечення в якому просить закрити провадження у справі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи за №248360 Серія А00, ТОВ"Трек" (код 22782598), зареєстроване 20.10.1995 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради і поставлене на облік, в ДПІ у м.Хмельницькому.

Згідно довідки за №173893 Головного управління статистики у Хмельницькій області основним видом господарської діяльності позивача є діяльність з організації азартних ігор, код КВЕД 92.71.0.

Платіжними дорученнями №540 від 31.05.2006 року та №552 від 01.06.2006 року позивач перерахував до Державного бюджету України 150000 євро за курсом у національній валюті України та отримав ліцензію серії АВ №08293 Міністерства фінансів України, якою йому надано право займатись організацією діяльності з проведення азартних ігор (діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах) терміном з 12.05.2006 року по 11.05.2011 рік.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку у разі його встановлення Кабінетом Міністрів України за умови виконання ліцензійних умов, плата за ліцензію - разовий платіж, що вноситься суб'єктом господарювання за одержання ліцензії.

Плата за видачу ліцензії вноситься після прийняття рішення про видачу ліцензії. Розмір плати за ліцензію на провадження діяльності з організації і проведення азартних ігор (крім випуску та проведення лотерей) встановлений у 30000 євро за кожний рік користування такою ліцензією, на кожну особу, що провадить діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах.

Ліцензія на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор (крім випуску та проведення лотерей) видається строком на п'ять років.

Як встановлено судом, позивачем була здійснена оплата за користування ліцензією у повному обсязі за весь період її дії з 12.05.2006 року по 11.05.2011 року у розмірі 150000 євро у національній валюті України, що підтверджується платіжними дорученнями №540 від 31.05.2006 року та №552 від 01.06.2006 року.

15.05.2009 року був прийнятий Закон України "Про заборону грального бізнесу в Україні", який набрав чинності 25.06.2009 року, нормою п.2 ст.4 якого визначено, що з дня набрання чинності цим Законом видача ліцензій на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор в Україні припиняється, а ліцензії, видані суб'єктам підприємницької діяльності до дня набрання чинності цим Законом, скасовуються.

Таким чином, ліцензія позивача серії АВ №08293, яка надавала йому право займатись організацією діяльності з проведення азартних ігор (діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах) була скасована.

Закон України "Про заборону грального бізнесу в Україні" не містить норм, які передбачають повернення суб'єктам господарювання коштів, сплачених за користування ліцензіями у період з моменту набрання чинності Закону до закінчення терміну дії отриманих ліцензій.

Листом від 30.06.2009 р. N 31-35010-03-10 Міністерство Фінансів України повідомило господарюючих суб'єктів, що із названої вище календарної дати видані Міністерством фінансів України ліцензії на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, в тому числі ліцензія ТОВ “Трек”, є скасованими.

Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2000 р. N 1755 “Про термін дії ліцензії на провадження певних видів господарської діяльності, розміри і порядок зарахування плати за її видачу”плата, яка вноситься суб'єктом господарювання за видачу та переоформлення ліцензії, а також за видачу копії та дубліката ліцензії, зараховується до Державного бюджету України і вноситься на рахунки територіального органу Державного казначейства N 3510 в установах Національного банку та N 2510 в установах комерційних банків (код бюджетної класифікації за доходами 14060200, символ звітності банку 069).

За змістом ч.2 ст.50 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

Порядком повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року N 226, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 р. за N 1000/7288, визначена процедура повернення органами Державного казначейства України коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Відповідно до п.1.2 наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва “Про організацію виконання окремих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”від 07 травня 2009 року №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 червня 2009 року за № 479/16495, обов'язки щодо оформлення суб'єктам господарювання (у разі їх звернення) подання на повернення помилково або надмірно перерахованих коштів до бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 14060200 “Плата за видачу ліцензій та сертифікатів”.

Зі змісту зазначених вище нормативно-правових актів вбачається, що за визначеною ними процедурою поверненню з бюджету підлягають помилково або надмірно сплачені кошти за видачу ліцензій.

Судом встановлено, що станом на день здійснення платежу (31 травня 2006 року і 01 червня 2006 року) позивач сплатив до бюджету кошти за видачу ліцензії на організацію діяльності з проведення азартних ігор строком на п'ять років в розмірі, визначеному ст.15 Закону України “Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності”за весь термін її дії. З моменту отримання ліцензії і до набуття винності Закону України “Про заборону грального бізнесу”позивач здійснював діяльність з організації азартних ігор.

Таким чином, сплачені позивачем кошти як в момент їх сплати в сумі 150000 євро, так і на дату скасування ліцензії у вказаній в позові в сумі 552505 грн 09 коп були авансовим платежем за невикористаний період дії ліцензії, а не надмірно перерахованими коштами, як вказує позивач.

Судом враховується, що на день розгляду позову законом не визначений порядок повернення з державного бюджету коштів, сплачених як плата за видачу ліцензій на організацію діяльності з проведення азартних ігор, за невикористаний термін дії ліцензії, які фактично є авансовим платежем, а так само орган, до повноважень якого належать оформлення подання про повернення таких коштів.

Отже, суд вважає, що дії відповідачів є правомірними, оскільки сам механізм повернення вказаних коштів не врегульовано чинним законодавством України.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому в задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити.

Керуючись Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", Законом України "Про заборону грального бізнесу в Україні", ст.ст. 158-163 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Трек» до Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та стягнення з Державного бюджету України 552505 грн 09 коп відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

< виготовлено > < Дата виготовлення >

< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >

Головуючий Суддя < для копії > Савчук Р.І.

Судді Коваль Р.Й.

Шевчук О.П.

< для копії > < для копії >