Постанова від 29.07.2010 по справі 2-а-1869/10/2270

< для копії >

Справа № 2-а-1869/10/2270

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2010 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСавчука Р.І.

при секретаріСвятецькому О.В.

< за участі >< перелік сторін >

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області < 3-тя особа > до Хмельницького міського споживчого товариства "Кооператор" < 3-тя особа > про зобов'язання допустити до проведення планової перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання Хмельницького міського споживчого товариства "Кооператор" допустити посадових осіб Державної інспекції з контролю за цінами до проведення планової перевірки дотримання порядку формування та застосування цін на окремі продовольчі товари та надати всі необхідні для проведення перевірки матеріали.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просить їх задоволити.

Представник відповідача позов не визнав та в його задоволенні просить відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області на I квартал 2010 року передбачалось здійснення перевірок з питань дотримання суб'єктами господарювання (в тому числі Хмельницького міського споживчого товариства "Кооператор") порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства відповідно до вимог нормативних актів місцевої державної адміністрації. Позивачем було надіслано відповідачу повідомлення №0033 від 15.01.2010 року про проведення з 22.02.2010 року по 12.03.2010 року планової перевірки.

Однак, посадовим особам інспекції, які прибули 24.02.2010 року на підконтрольний об'єкт було відмовлено у допуску до перевірки, про що був складений відповідний акт.

Згідно з п. 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою КМУ від 13 грудня 2000 року № 1819, Держінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування, вживає заходів за порушення суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів.

Держінспекція має право проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); перевіряти у посадових осіб, відповідальних за формування, встановлення та застосування цін (тарифів), проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін; одержувати відповідно до законодавства письмові пояснення, довідки, документи, матеріали з питань, що виникають під час перевірки порядку формування, встановлення цін (тарифів), документи про рівень і економічну обґрунтованість цін на товари, роботи, послуги, проводити перевірку правильності розрахунків щодо застосування цін (тарифів), на які запроваджене державне регулювання, здійснювати моніторинг цін (тарифів) та проводити цінові дослідження на споживчому та товарних ринках.

Правове регулювання ціноутворення в Україні здійснюється на підставі Закону України «Про ціни і ціноутворення» та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Господарські суб'єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін. Одним із методів контролю є проведення перевірок дотримання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено тимчасове припинення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику під провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.

Крім цього, вказаною Постановою КМ України встановлено наступне.

Органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 року тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

При цьому призупинення проведення планових перевірок суб'єктів, які віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику вказаною Постановою не передбачено.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2008 року № 483 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність приведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) за додержанням порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів)» затверджено критерії за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) за додержанням порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Відповідно до вимог цієї постанови критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження діяльності з реалізації суб'єктами господарювання продукції, товарів і послуг, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів), є: обсяг річної реалізації продукції, товарів і послуг; належність суб'єкта господарювання до суб'єкта природної монополії; монопольне (домінуюче) становище суб'єкта господарювання на ринку; порушення суб'єктом господарювання державної дисципліни цін; коливання цін на продукцію, товари і послуги, що спостерігається протягом одного або шести місяців.

До суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику можуть бути віднесені ті, що: займають монопольне (домінуюче) становище на ринку; є суб'єктами природних монополій; реалізують продукцію, товари і послуги в обсязі, що перевищує 500 тис. гривень на рік; провадять діяльність з реалізації продукції, товарів і послуг, коливання цін (тарифів) на які протягом місяця перевищує 10 відсотків; порушують державну дисципліну цін.

Таким чином, вказаними нормативними актами позивачу надано право в межах своєї компетенції проводити перевірки діяльності суб'єктів господарювання, а останнім, визначено обов'язок допускати посадових осіб інспекції до проведення таких перевірок.

Крім того, суд не бере до уваги посилання представника відповідача про те, що підставою для недопуску посадових осіб позивача до проведення перевірки є порушення Держінспекцією порядку оформлення розпорядчих документів, а саме - повідомлення №0033 від 15.01.2010 року та направлення №0135 від 22.02.2010 року підписані в.о. начальника інспекції, першим заступником начальника інспекції Борикіною І.М. з наступних підстав.

Відповідно до наказу №112к від 17.11.2009 року виконання обов'язків начальника державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області на період його відпустки було покладено на першого заступника начальника інспекції - Борикіну І.М.

Відповідно до Розподілу обов'язків між працівниками апарату Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області в період відсутності начальника Держінспекції цін перший заступник начальника інспекції виконує його обов'язки.

Отже, перший заступник начальника інспекції мала право підпису вказаних документів.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позов є обґрунтований та таким, що підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 158-163, КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Зобов'язати Хмельницьке міське споживче товариство "Кооператор" допустити посадових осіб Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до проведення планової перевірки та надати на вимогу перевіряючих документи, які необхідні для проведення перевірки.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя< для копії >Р.І. Савчук

< для копії >< для копії >