Рішення від 10.02.2022 по справі 160/24820/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 року Справа № 160/24820/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, третя особа на стороні позивача: Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання протиправними дій Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (далі - відповідач) щодо припинення компенсаційної виплати у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 на дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.01.2021 року та виставлення вимоги про по необхідність повернення до державного бюджету коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за грудень 2020 в сумі 1'779грн.00коп.;

- визнання протиправним та скасування рішення про припинення компенсаційної виплати у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня», прийнятого відповідачем від 14.04.2021 року б/н про припинення компенсаційної виплати у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 з 01.01.2021 року;

- зобов'язання відповідача поновити ОСОБА_1 компенсаційні виплати у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» на дитину ОСОБА_4 ; нарахувати і виплатити позивачу кошти у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» за період з січня по квітень 2021 включно та виплачувати ОСОБА_1 до досягнення дитиною трьох років, а саме до 04.10.2022 року компенсацію послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня відповідного року, на підставі наданих документів, що підтверджують витрати на оплату послуги «муніципальна няня».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно припинено компенсаційної виплати у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 з 01.01.2021, оформленого рішенням від 14.04.2021, а також виставлено вимогу про необхідність повернення до державного бюджету коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за грудень 2020 в сумі 1'779грн. коп.

Ухвалою суду від 13.12.2021р. позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що муніципальна няня, яка є фізичною особою-підприємцем (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї. На підставі перевірки дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №65 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» щодо одночасності здійснення догляду муніципальною нянею, яка є фізичною особою-підприємцем не більше ніж за трьома дітьми з різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею, яка є юридичною адресою, було з'ясовано, що муніципальна няня ФОП ОСОБА_2 , яка є фізичною особою підприємцем (КВЕД 97.00 та/або 88.91), одночасно здійснює догляд більше ніж за трьома дітьми. У зв'язку з чим, ОСОБА_1 припинена виплата компенсації послуги «муніципальна няня» з 01.01.2021 та виставлена переплата за грудень 2020 року у розмірі 1ґ779грн. 00коп.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 виданим Жовтневим РВДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області 18.04. 2011 року.

ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 .

01.12.2020 між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (Виконавець) і ОСОБА_1 (Замовник) укладено договір про надання послуг з догляду за дитиною №2, за умовами якого за завданням Замовника Виконавець надає послуги з догляду за дитиною до трьох років ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в обсязі та на умовах, визначених цим договором, та ще двома дітьми (п.1.1), а Замовник зобов'язався своєчасно здійснювати оплату цих послуг.

Договір набирає чинності з дня підписання його сторонами та діє до 05.10.2022 (п. 6.3. договору).

Відповідно до п.1.2.1 передбачено догляд за дитиною до трьох років та перебування з нею за адресою мешкання Замовників та Дитини в узгоджений з Замовниками час.

Пунктом 1.3 передбачено, що сторони договору попередньо погоджуються, що загальна кількість часу, протягом якого Виконавець не має бути меншим, ніж 25 годин на місяць.

Відповідно до п.4.1. договору вартість послуг за цим договором визначається Сторонами за фактом їх надання з розрахунку ціни у 100грн. 00коп. за одну годину догляду за дитиною. За наслідками кожного календарного місяця і фіксується в актах про надані послуги та видається розрахункова квитанція про сплату.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа-підприємець 28.02.2019 за кодом основного виду діяльності 88.91 Денний догляд за дітьми.

Згідно Акту приймання-передачі наданих послуг до договору про надання послуги «муніципальна няня» за грудень 2020 року замовник (позивач) визнає факт надання послуги якісно та вчасно: 05.12.2020 - 4год., 07.12.2020 - 5год., 11.12.2020 - 4год., 15.12.2020 - 5год., 25.12.2020 - 4год., 28.12.2020 - 3год., в обсязі передбаченому п.1.2 Договору. Загальна вартість наданих послуг складає 2ґ500,00грн.

Згідно Акту приймання-передачі наданих послуг до договору про надання послуги «муніципальна няня» за січень 2021 року замовник (позивач) визнає факт надання послуги якісно та вчасно: 05.01.2021 - 5год., 13.01.2021 - 5год., 16.01.2021 - 5год., 18.01.2021 - 5год., 22.01.2021 - 5год., в обсязі передбаченому п.1.2 Договору. Загальна вартість наданих послуг складає 2ґ500,00грн.

Згідно Акту приймання-передачі наданих послуг до договору про надання послуги «муніципальна няня» за лютий 2021 року замовник (позивач) визнає факт надання послуги якісно та вчасно: 05.02.2021 - 4год., 08.02.2021 - 5год, 11.02.2021 - 5год., 20.02.2021 - 4год., 26.02.2021 - 7 год., в обсязі передбаченому п.1.2 Договору. Загальна вартість наданих послуг складає 2ґ500,00грн.

Згідно Акту приймання-передачі наданих послуг до договору про надання послуги «муніципальна няня» за березень 2021 року замовник (позивач) визнає факт надання послуги якісно та вчасно: 01.03.2021 - 4год., 10.03.2021 - 5год., 12.03.2021 - 5год. 16.03.2021 - 4год., 23.03.2021 - 3год., 25.03.2021 - 4год., в обсязі передбаченому п.1.2 Договору. Загальна вартість наданих послуг складає 2ґ500,00грн.

Згідно Акту приймання-передачі наданих послуг до договору про надання послуги «муніципальна няня» за квітень 2021 року замовник (позивач) визнає факт надання послуги якісно та вчасно: 09.04.2021 - 5год., 10.04.2021 - 4год., 13.04.2021 - 5год., 19.04.2021 - 4год., 23.04.2021 - 4год., в обсязі передбаченому п.1.2 Договору. Загальна вартість наданих послуг складає 2ґ500,00грн.

Позивачем сплачено за послуги, надані на підставі вище вказаного договору та відповідно до Актів приймання-передачі наданих послуг до договору про надання послуги «муніципальна няня», що підтверджується копіями розрахункових квитанцій серії ББАЩ (форма №РК-1): №622112 від 28.01.2021 за січень 2021 року у сумі 2ґ500,00грн.; №622118 від 23.02.2021 за лютий 2021 року у сумі 2ґ500,00грн.; №622126 від 26.03.2021 за березень 2021 року у сумі 2ґ500,00грн.; №622130 від 27.04.2021 за квітень 2021 року у сумі 2ґ500,00грн.

Копії вказаних квитанцій відправлено відповідачу електронною поштою, що підтверджується копією скріншоту, наданою позивачем.

25.12.2020 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення компенсації послуги «муніципальна няня». У відповідь на звернення позивач отримала лист від 25.06.2021 №07-563, в якому повідомляється, що рішенням Управління від 24.12.2020 їй призначено компенсацію послуги з догляду за дитиною трьох років «муніципальна няня» з 01.12.2020 по 04.10.2022. На підставі копії квитанції від 21.12.2020, яка підтверджує витрати на оплату «муніципальна няня» за грудень 2020 року проведено виплату компенсації послуги з догляду за дитиною трьох років «муніципальна няня» у розмірі 1'779грн. 00коп. (з 01.12.2020 по 31.12.2020). Враховуючи те, що згідно наданої Управлінню інформації, ФОП ОСОБА_2 станом на 01.12.2020 надавала послуги з догляду одночасно більше ніж за трьома дітьми на території міста Дніпра, Управлінням прийнято рішення від 14.04.2021 про припинення виплати компенсації послуги з догляду за дитиною трьох років «муніципальна няня» з 01.01.2021 ОСОБА_1 , відповідно до п.4 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019р. №68. кошти компенсації, отримані за грудень 2020 року в сумі 1'779грн. 00коп. підлягають поверненню до державного бюджету протягом місяця.

Відповідно до службової записки Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Шевченківському районі від 02.08.2021 №391/01-28 «муніципальна няня» ФОП ОСОБА_2 станом на 01.08.2021 одночасно здійснює догляд за 2-ма дітьми до трьох років у Шевченківському районі за договорами з терміном дії 01.10.2019 - 23.12.2021 та 01.04.2019 - 28.02.2022.

Відповідно до листа Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 29.04.2021 №4/7-720 «муніципальна няня» ФОП ОСОБА_2 одночасно здійснює догляд за 4-ма дітьми до трьох років в Індустріальному районі за договорами з терміном дії: 01.08.2019 - 19.08.2021, 01.08.2019 - 19.08.2021, 02.01.2020 - 03.08.2022.

15.09.2021 позивач подала скаргу відповідачу щодо незгоди з припиненням виплати компенсації та встановленою переплатою з 01.12.2020. Скарга обґрунтована тим, що п.4 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019р. №68 не містить обмеження щодо кількості отримувачів послуги «муніципальна няня», з якими ФОП, яка надає цю послугу, може мати договірні відносини в один період та/або кількості договорів між «муніципальною нянею» ФОП та отримувачами цієї послуги, діючих одночасно. Відповідно до договору від 01.12.2020 адреса, де повинен здійснюватися догляд за дитиною є місцем проживання замовника послуги та дитини. При цьому, кількість дітей, за якими здійснюється догляд за вказаною адресою, становить - 1 дитина. Таким чином, «муніципальна няня» ФОП ОСОБА_2 здійснювала догляд в обумовлений із замовником час та за однією адресою тільки за однією дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . ФОП ОСОБА_2 узгоджувала на початку кожного місяця відповідний графік з отримувачами послуги. Крім того, ФОП ОСОБА_2 було укладено цивільно-правовий договір №1 від 03.08.2020, відповідно до якого ФОП ОСОБА_5 здійснювала догляд за дітьми за умови узгодженості з батьками, відповідно до графіку.

У відповідь на звернення позивача листом від 05.10.2021, ФОП ОСОБА_2 повідомила, що догляд за дитиною позивача завжди здійснювався лише в обумовлені дні і години лише за адресою позивача. За період догляду за дитиною позивача жодних перевірок Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо дотримання вимог Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років муніципальна няня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019р. №68 в тому числі виконання умов договору та кількості дітей, за якими здійснюється догляд, не проводилося.

Не погодившись з діями відповідача щодо відмови у виплаті компенсації з 01.01.2021 та вимогою про необхідність повернення до державного бюджету коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за грудень 2020 в сумі 1'779грн. 00коп., позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" визначений Порядком відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 року №68 (далі - Порядок).

У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

- послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років;

- отримувач послуги "муніципальна няня" - батьки, опікуни дитини;

- муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини (п.2 Порядку).

За правилами п.3 Порядку відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги "муніципальна няня") за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.

Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

Відповідно до п.4 Порядку компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше від вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня".

Муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї.

Муніципальна няня, яка є юридичною особою (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), може забезпечувати здійснення догляду одночасно не більше ніж за десятьма дітьми з різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею.

Згідно з п.5 Порядку право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.

Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до п.6 Порядку договір укладається у письмовій формі між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.

У договорі має бути зазначено, зокрема, назву послуги, її обсяг з визначенням конкретних заходів, інформацію про дітей, за якими здійснюється догляд, та інформацію про особу, яка здійснює догляд за такими дітьми, умови та строк надання послуги, її вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін, місце проживання отримувача послуги "муніципальна няня", місце проживання муніципальної няні (для фізичних осіб - підприємців)/місцезнаходження муніципальної няні (для юридичних осіб).

Відповідно до п.12 Порядку компенсація послуги "муніципальна няня" призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.

Згідно з положеннями п.7 Порядку для отримання компенсації послуги "муніципальна няня" отримувач послуги "муніципальна няня" подає заяву та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.

За змістом п.8 Порядку у паперовій формі отримувач послуги "муніципальна няня" подає такі документи: 1) заяву про надання компенсації послуги "муніципальна няня"; 2) заяву про перерахування коштів для компенсації послуги "муніципальна няня" із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного отримувачем послуги "муніципальна няня" відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999р. №1596; 2) копію договору між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею; 3) документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня" (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, оформлені відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016р. №13, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995р. №88, за місяць, в якому подано заяву.

До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном та відсутності свідоцтва про народження, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану України, - копія виданого компетентним органом країни перебування та легалізованого в установленому порядку документа про народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально; паспорта отримувача компенсації послуги "муніципальна няня" з даними про прізвище, ім'я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги "муніципальна няня"; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною); довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби); медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю); трудової книжки отримувача послуги "муніципальна няня" та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб - підприємців); довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю).

Алгоритм дій місцевих структурних підрозділів з питань соціального захисту населення визначений пунктом 11 Порядку, а саме:

1) розглядають подані документи;

2) перевіряють факт реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

3) протягом десяти робочих днів з дати надходження документів приймають рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня";

4) протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги "муніципальна няня" про прийняте рішення.

В силу вимог п.11 Порядку отримувачу послуги "муніципальна няня" може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня":

- у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 цього Порядку,

- відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань,

- та/або викладення недостовірної інформації в договорі.

Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги "муніципальна няня" є також установлення факту порушення:

- муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку;

- отримувачем послуги "муніципальна няня" - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.

Пунктом 17 Порядку визначено, що виплата раніше призначеної компенсації послуги муніципальна няня припиняється, якщо отримувачем послуги муніципальна няня було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років, які вплинули на призначення компенсації послуги муніципальна няня, з підстав, визначених абзацами сьомим - дев'ятим пункту 11 цього Порядку, внаслідок чого було надміру виплачено кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

У разі одержання надміру виплачених коштів під час виплати компенсації послуги муніципальна няня отримувач послуги муніципальна няня повинен відшкодувати місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення ці кошти за весь період з моменту, коли він не мав права на їх одержання.

Для цього місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення:

визначає обсяг надміру виплачених коштів і встановлює строки їх повернення, про що повідомляє отримувачу послуги муніципальна няня;

у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати компенсації послуги муніципальна няня у наступних періодах здійснює щомісячні відрахування на підставі прийнятих рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, яка підлягає виплаті.

Як вже було зазначено вище, на виконання вимог п.8 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 року №68 позивачем зібрано та подано до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради пакет документів для призначення та виплати вищезазначеної компенсації. Документи були прийняті відповідачем без зауважень. Кожного місяця, в якому позивачу надавалась послуга муніципальної няні, остання направляла до відповідача згідно вимог Порядку, квитанції про оплату послуг "муніципальна няня" та отримувала компенсацію вказаної послуги.

Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради за результатами розгляду документів позивача підтверджено її право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня». Рішенням Управління від 24.12.2020 позивачу призначено компенсацію послуги з догляду за дитиною трьох років «муніципальна няня» з 01.12.2020 по 04.10.2022.

Відповідно до листа від 25.06.2021 №07-563 рішенням Управління від 14.04.2021 позивачу припинено виплату компенсації послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» з 01.01.2021 року відповідно до п.4 Порядку №68. Підстава: муніципальна няня ФОП ОСОБА_2 станом на 01.12.2020 надавала послуги з догляду більш ніж за трьома дітьми. Кошти компенсації, отримані позивачем за грудень 2020 року в сумі 1ґ779грн. 00коп. підлягають поверненню до державного бюджету.

Однак, суд не може погодитися з такими висновками відповідача, з огляду на наступне.

Згідно з п.4 Порядку муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї.

Буквальне тлумачення даної норми дає підстави для висновку, що за однією адресою, визначеною замовником послуги «муніципальна няня», одночасно може здійснюватися догляд не більше ніж за трьома дітьми одночасно. Тобто, пункт 4 Порядку не містить обмеження щодо кількості отримувачів послуги "муніципальна няня", з якими фізична особа підприємець, яка надає цю послугу, може мати договірні відносини в один період та/або кількості договорів між муніципальною нянею та отримувачами цієї послуги, діючих одночасно. Отже, обмеження, визначені пунктом 4 Порядку, встановлюють кількість дітей (не більше 3), за якими муніципальною нянею здійснюється догляд одночасно за однією визначеною адресою.

Як свідчить зміст Договору про надання послуг по догляду за дитиною №2 від 01.12.2020, догляд за дитиною позивача та перебування з нею відбувається за адресою мешкання позивача та дитини в узгоджений з позивачем час: АДРЕСА_1 . При цьому, кількість дітей, за якими здійснювався догляд за вказаною адресою, становить - 1 дитину (п. 1.1. Договору).

За надані нянею послуги позивач сплатила визначену в Актах-приймання передачі наданих послуг до договору про надання послуги «муніципальна няня» за січень-квітень 2021 року суму коштів, що підтверджується копіями квитанцій, долучених до матеріалів справи.

Таким чином, няня ФОП ОСОБА_2 , яка діяла на підставі цивільно-правового договору №2 від 01.12.2020, за адресою: АДРЕСА_1 здійснювала догляд за однією дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Жодних належних та допустимих доказів того, що за цією адресою ФОП ОСОБА_2 здійснювала догляд одночасно більше ніж за 3 дітьми, відповідачем суду не надано, матеріали справи не містять і судом не встановлено.

За наведених обставин, на переконання суду, у відповідача відсутні будь-які правові підстави для висновку як про порушення ФОП ОСОБА_2 вимог абзацу 3 та 4 п.4 Порядку, так і для припинення надання послуги «муніципальна няня» з 01.01.2021 року відповідно до п.11 та п.17 Порядку.

При цьому, суд враховує, що аналіз п.17 Порядку вказує, що виплата раніше призначеної компенсації послуги муніципальна няня припиняється, якщо отримувачем послуги муніципальна няня було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

В той час, відповідачем за результатами розгляду документів при призначенні виплати позивачці підтверджено її право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» та не надано жодних доказів, що отримувачем послуги муніципальна няня було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років. Припинення ж надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» в межах спірних правовідносин відповідачем обґрунтовано виключно помилковим трактуванням норм абз.3 та 4 п.4 Порядку.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

З огляду на наведене та беручи до уваги встановлені обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що припинення відповідачем надання послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 здійснено не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначеними нормами законодавства.

Відповідно до п.14 Порядку кошти компенсації послуги «муніципальна няня», не одержані отримувачем послуги «муніципальна няня» з вини органу, який її призначає та виплачує, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого у рік призначення виплати.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при подачі даної позовної заяви був сплачений судовий збір у сумі 908,00грн., що підтверджується квитанцією №0.0.2362515006.1 від 01.12.2021.

Таким чином, позивачу підлягають відшкодуванню витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради в сумі 908,00грн.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, третя особа на стороні позивача: Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо припинення компенсаційної виплати у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 на дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.01.2021 року та виставлення вимоги про необхідність повернення до державного бюджету коштів компенсації послуги «муніципальна няня» за грудень 2020 в сумі 1'779грн. 00коп.

Визнати протиправним та скасувати рішення про припинення компенсаційної виплати у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня», прийнятого Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 14.04.2021 року б/н про припинення компенсаційної виплати у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 з 01.01.2021 року.

Зобов'язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради поновити ОСОБА_1 компенсаційні виплати у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» на дитину ОСОБА_3 .

Зобов'язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради нарахувати і виплатити ОСОБА_1 кошти у вигляді відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» за період з січня по квітень 2021 включно та виплачувати ОСОБА_1 до досягнення дитиною трьох років, а саме до 04.10.2022 року компенсацію послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня відповідного року, на підставі наданих документів, що підтверджують витрати на оплату послуги «муніципальна няня».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49005, м.Дніпро, вул.Василя Жуковського, 39/41; код ЄДРПОУ 42788347) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати у розмірі 908,00грн. (дев'ятсот вісім грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова