Рішення від 20.10.2022 по справі 580/3529/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2022 року справа № 580/3529/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Тимошенко В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

12 серпня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 27.01.2022 про відмову в призначенні пенсії позивачу;

2) зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 19.01.2022, зарахувавши до стажу роботи, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2 періоди з 12.07.2001 по 26.06.2002 та із 27.06.2002 по 27.04.2005;

3) стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору та витрати на професійну правничу допомогу.

Позивач вважає дії відповідачів щодо відмови у призначенні пенсії незаконними, а прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії за віком неправомірними, оскільки на момент звернення до органу Пенсійного фонду за призначенням пенсії він досяг віку 55 років, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 29.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подало відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні. В обгрунтування своєї позиції зазначило, що приписами діючого законодавства чітко передбачено обов'язкову умову проведення атестації робочих місць за умовами праці для підтвердження роботи на відповідних посадах для зарахування до пільгового стажу при встановлені права на дострокове призначення пенсії за віком недотримання вказаної норми є порушенням діючого законодавства. Так позивач зазначив, що в трудовій книжці позивача зазначена посада, яка не відповідає наказам про атестацію робочих місць, тому не можливо зарахувати до пільгового стажу період роботи з 12.07.2001 по 26.06.2002 та з 27.06.2002 по 31.05.2007.

Ухвалою суду від 16.09.2022 залучено до участі в адміністративній справі №580/3529/22 в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду в Чернігівській області.

У встановлений судом строк Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відзив на позовну заяву не надало.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається у письмовому провадженні.

Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві, поясненнях на позовну заяву та відзиві, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив таке.

Позивач, звернувся із заявою до відповідача щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Заява позивача про призначення пенсії розглянута Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області за принципом екстериторіальності.

На підставі поданих документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області прийнято рішення № 231450000674 від 27.01.2022 про відмову у призначенні пенсії.

На підставі прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області рішення № 231450000674 від 27.01.2022 про відмову у призначенні пенсії, аналогічне рішення прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Вважаючи вказані рішення відповідачів про відмову в призначенні пенсії протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішення спору суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України Про пенсійне забезпечення (далі - Закон №1788-XII) та Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон №1058-ІV).

Законом №1788-XII визначено такі види державних пенсій: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років (стаття 2 Закону № 1788-ХІІ).

Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 1058-ІУ за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати; 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За загальним правилом, на час виникнення спірних відносин, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 27 років.

Крім цього, пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників передбачена статтею 114 Закону №1058-IV.

Так, відповідно до частини першої статті 114 Закону №1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-ІV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Порядок та процедура призначення пенсій, передбачених Законом №1788-XII регламентується положеннями Закону №1058-ІV.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що призначення пенсії за віком на пільгових умовах є додатковою соціальною гарантією для осіб, які, зокрема виконували певні професійні функції на роботах із шкідливими і важкими умовами праці. Особливість цього виду пенсій полягає у зменшенні пенсійного віку, тобто, чим більший ступінь важкості та шкідливості умов праці, тим нижчий вік виходу на пенсію, а також менші вимоги до стажу, необхідного для призначення пенсії, вищі розміри пенсій.

Пенсія за віком на пільгових умовах призначається тоді, коли відсутні умови для призначення пенсії за віком на загальних підставах. Тому особі, яка має право на пенсію за віком не може бути призначена пенсія за віком на пільгових умовах, оскільки пенсія за віком і пенсія за віком на пільгових умовах є пенсіями одного й того ж виду, з тією лише різницею, що пенсія за віком на пільгових умовах призначається у випадку відсутності у особи права на призначення пенсії за віком на загальних умовах.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.03.2020 в справі № 752/18396/16-а, та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як слідує з матеріалів справи, позивач 19.01.2022 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Для підтвердження пільгового стажу ОСОБА_1 надав:

- трудову книжку серії НОМЕР_1 ;

- довідку про пільговий характер роботи від 11.11.2019 року № 115, видану Філією «Єрківський спецкар'єр» ДП «Черкаський облавтодор»;

- витяги з наказів про результати проведення атестації робочих місць від 18.01.2001 № 24, від 28.04.2005 № 98-о, від 18.12.2014 №111 та додатки до них із переліком робочих місць, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням.

При розгляді наданих заявником документів встановлено, до пільгового стажу за Списком №2 не зараховано До пільгового стажу за Списком № 2 не зараховано періоди роботи відповідно до довідки від 11.11.2019 № 15, виданої філією «Єрківський спецкар'ер» АП “Черкаський облавтодор”, оскільки в наказах про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці атестовані посади: електрослюсара по ремонту гірничого обладнання (наказ від 18.01.2004 № 24), електрослюсара чергового та з ремонту електроустаткування (накази від 28.04.2008 № 98-о та від 18.12.2014 № 111).

Згідно з довідкою від 11.11.2019 № 15 заявник працював електрослюсарем черговим та з ремонту устаткування, що не відповідає посадам, по яких проведена атестація робочих місць. В довідці відсутнє посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.

З такими твердженнями відповідача суд не погоджується, виходячи з такого.

Судом встановлено, що відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 працював: із 12.07.2001 до 26.06.2002, із 27.06.2002 до 27.04.2005 на посаді електрослюсаря; із 28.04.2005 до 31.05.2007, із 02.02.2015 до 12.08.2015, із 13.06.2016 до 23.08.2019 на посаді електрослюсаря чергового та з ремонту устаткування.

Вказані записи скріплені печаткою підприємства та підписом уповноваженої особи, достовірність та порядок оформлення трудової книжки позивача відповідачем під сумнів не ставиться

Статтею 62 Закону №1788-XII передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Щодо відсутності результатів атестації робочих місць, як про це зазначає представник відповідача у відзиві, суд зазначає таке.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.93 № 637.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України (далі Порядок №442) від 01.08.1992 №442 та Методичними рекомендаціями.

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

За змістом пунктів 8 та 9 Порядку №442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Своєчасність проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівників і не може позбавити їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Аналогічну позицію висловила Велика Палата Верховного Суду 19.02.2020 року у справі №520/15025/16, зокрема, Велика Палата Верховного Суду зазначила, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Отже, відсутність проведення атестації робочого місця позивача не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Щодо посилань відповідачів на те, що до пільгового стажу за Списком №2 не зараховано періоди роботи відповідно до довідки від 11.11.2019 № 15, виданої філією «Єрківський спецкар'ер» АП “Черкаський облавтодор”, оскільки в наказах про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці атестовані посади: електрослюсара по ремонту гірничого обладнання (наказ від 18.01.2004 № 24), електрослюсара чергового та з ремонту електроустаткування (накази від 28.04.2008 № 98-о та від 18.12.2014 № 111) та те, що згідно з довідкою від 11.11.2019 № 15 заявник працював електрослюсарем черговим та з ремонту устаткування, що не відповідає посадам, по яких проведена атестація робочих місць, в довідці відсутнє посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, суд зазначає таке.

Верховний Суд в постанові від 06.03.2018 у справі №754/14898/15-а стосовно аналогічних правовідносин зазначив, що підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний підтверджений стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки чи інших документів (довідок, наказів), оскільки визначальним є саме підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах.

Тому, саме по собі невірне формулювання роботодавцем посади у первинних документах та/або в трудовій книжці працівника не може обмежувати право позивача на пенсію на пільгових умовах, і позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на отримання пільгової пенсії за віком за такі помилки роботодавця.

Таким чином, доводи відповідача, наведені у відзиві не спростовують висновків суду під час розгляду даної справи.

З огляну на наведені норми чинного законодавства, та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що ГУ ПФУ у Черкаській області та ГУ ПФУ у Чернігівській області протиправно відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV, а тому суд дійшов висновку визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до пільгового трудового стажу ОСОБА_1 , період роботи, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2 з 12.07.2001 по 26.06.2002 та із 27.06.2002 по 27.04.2005 та зобов'язати відповідача здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV, з 19.01.2022.

Згідно з вимогами ст. 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 992,40 грн.

Керуючись статтями 14, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 27.01.2022 №231450000674.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 27.01.2022 №231450000674.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до пільгового трудового стажу ОСОБА_1 , період роботи, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 з 12.07.2001 по 26.06.2002 та із 27.06.2002 по 27.04.2005.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.01.2022.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 копійок судового збору.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 копійок судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя Валентина ТИМОШЕНКО