21 жовтня 2022 р. № 400/3792/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього онука ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Бузької сільської ради, пл. Центральна, 1, с. Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область, 56541,
про:визнання протиправним та скасування рішення від 05.05.2022 року № 216/02.16; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої особи ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Бузької сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у реєстрації онука ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи, яке оформлене листом від 05.05.2022 №216/02.16; зобов'язання видати ОСОБА_2 довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.05.2022 року відповідачем прийнято рішення №216/02.16 про відмову у реєстрації її онука ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов проживання мешкав у ОСОБА_1 до 24.02.2022, тобто фактично не переміщувався. Позивач вважає таке рішення протиправним та за захистом прав звернулась до суду.
Ухвалою суду від 15.08.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому зазначено, що відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, оскільки ним було встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов проживання мешкав у ОСОБА_1 до 24.02.2022, тобто фактично не переміщувався, а тому підстави для видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у відповідача відсутні.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд
Постійне місце проживання ОСОБА_2 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання у будинковій книзі. Навчається у Вознесенській ЗОШ №2.
Як зазначила у позові позивач, у зв'язку з тим, що мати ОСОБА_2 знаходиться на заробітках за межами території України, вона разом з онуком до 24.02.2022 року проживала у її квартирі, за адресою: АДРЕСА_2 .
Після введення Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану позивачка разом з онуком перемістилася з м. Вознесенськ до ОСОБА_1 у село Бузьке Вознесенського району Миколаївської області, де проживають по АДРЕСА_3 .
24.04.2022 року позивач звернулась до відповідача із заявою про взяття на облік онука як внутрішньо переміщену особу, згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 (далі Порядок № 509).
05.05.2022 рішенням Бузької сільської ради у формі листа №216/02.16 позивачу було відмовлено у видачі довідки про взяття на облік онука, у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов проживання від 24 квітня 2022 мешкав у ОСОБА_1 до 24 лютого 2022, тобто фактично не переміщувався.
Законом України від 20.10.2014 № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII) закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до статті 1 Закону 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частина друга статті 4 Закону № 1706-VII).
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону № 1706-VII для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.
Згідно з частиною 4 статті 4 Закону № 1706-VIІ заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника (далі - заявник).
Заява підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах другому - четвертому цієї частини, яка дає згоду на обробку, використання, зберігання його персональних даних та персональних даних особи, від імені якої подається заява.
Разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини (частина 7 статті 4 Закону № 1706-VII).
Частиною 9 статті 4 Закону № 1706-VII визначено, що порядок збирання та оброблення даних, оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У частині 10 статті 4 Закону № 1706-VII визначено підстави, з яких заявнику може бути відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, зокрема, якщо у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки (пункт 2).
Особа має право звернутися із заявою повторно, якщо у неї з'явилися підстави, визначені у статті 1 цього Закону, або усунуті підстави для відмови у видачі довідки, передбачені цією статтею, чи оскаржити рішення про відмову у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до суду.
Частинами 1 та 2 статті 4-1 Закону № 1706-VII визначено, що Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб.
Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, є відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509).
Пунктом 2 Порядку № 509 визначено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Відповідно до п.4 Порядку № 509 під час подання заяви про взяття на облік заявник пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо).
Пунктом 8 Порядку № 509 визначено, що заявнику може бути відмовлено у видачі довідки у разі, коли, зокрема, у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки (підпункт 2).
Рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстав для відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви про взяття на облік, а у випадку, передбаченому абзацом другим пункту.
Таким чином, Законом № 1706-VII, Порядком № 509 визначено вичерпний перелік підстав, з яких може бути відмовлено особі у видачі довідки внутрішньо переміщеної особи. До таких підстав віднесено й наявність у державних органів відомостей про подання для отримання довідки завідомо неправдивих відомостей.
Як вбачається з матеріалів справи, зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_2 є: АДРЕСА_2 (про що свідчить запис та штамп у будинковій книзі від 22.03.2010 року), з якого здійснено внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», на момент виникнення цих обставин.
Також, на підтвердження проживання позивачки з онуком на адміністративно-територіальної одиниці, з якої вони були вимушені переїхати у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону України №1706-VII, надано до суду довідку квартального комітету від 12.07.2022 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що наданими позивачем документами підтверджено факт його проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», на момент виникнення цих обставин.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на акт обстеження матеріально-побутових умов проживання, оскільки дані даного акту встановлені на день його складання 22.04.2022 та не може встановлювати обставини, які нібито існували у минулому до 24.02.2022, а також, інформацію щодо дати переміщення ОСОБА_2 до ОСОБА_1 у АДРЕСА_3 .
Тому позивач підпадає під визначення внутрішньо переміщеної особи, наведене в ст.1 Закону №1706-VII, і визначені ч.10 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та пунктом 8 Порядку №509 підстави для відмови позивачу у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - відсутні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправним рішення Бузької сільської ради про відмову у реєстрації онука ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи, яке оформлене листом від 05.05.2022 №216/02.16.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої особи ОСОБА_2 до Бузької сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення про визнання протиправним та скасування рішення від 05.05.2022 року № 216/02.16; зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Бузької сільської ради про відмову у реєстрації ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи, яке оформлене листом від 05.05.2022 №216/02.16.
3. Зобов'язати Бузьку сільську раду (пл. Центральна, 1, с. Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область, 56541, код ЄДРПОУ 04376185) взяти ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ) на облік як внутрішньо переміщену особу та видати довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар