Справа № 626/1897/22
Провадження № 1-кс/626/860/2022
про тимчасовий доступ до речей і документів
13 жовтня 2022 року м. Красноград
Слідчий суддя Красноградського районного суду Харківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Красноградського РВП ГУ НП в Харківській області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, яке погоджено прокурором, в рамках кримінального провадження № 42022222100000052 від 07 вересня 2022 року за ч.2 ст.197-1 КК України, -
13.10.2022р. до суду надійшло клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів у даному кримінальному провадженні, на обґрунтування якого останній зазначає, що за адміністративними межами населеного пункту с.Попівка Наталинської об'єднаної територіальної громади розташовані земельні ділянки за кадастровими номерами 6323385700:06:000:0141, 6323385700:06:000:0140, 6323385700:06:000:0163, 6323385700:06:000:0164.
Окрім того, під час досудового розслідування було опрацьовано інформацію з Публічної кадастрової карти України, а саме щодо земельних ділянок із кадастровими номерами: 6323385700:06:000:0141, 6323385700:06:000:0140, 6323385700:06:000:0163, 6323385700:06:000:0164, за результатами якої встановлено, що земельна ділянка за кадастровим номером 6323385700:06:000:0141 за формою власності відноситься до державної та належить ІНФОРМАЦІЯ_1 , категорія: землі сільськогосподарського призначення; земельна ділянка за кадастровим номером 6323385700:06:000:0140 за формою власності відноситься до приватної, категорія: землі сільськогосподарського призначення; земельна ділянка за кадастровим номером 6323385700:06:000:0163 за формою власності відноситься до приватної, категорія: землі сільськогосподарського призначення; земельна ділянка за кадастровим номером 6323385700:06:000:0164 за формою власності відноситься до приватної, категорія: землі сільськогосподарського призначення.
Також було встановлено, що на земельних ділянках із вищезазначеними кадастровими номерами, в межах прибережної захисної смуги водного об'єкта, розташовані самовільно збудовані дерев'яні будівлі.
З огляду на викладене, в діях невстановлених осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України - самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво.
З метою повного, всебічного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, отримання фактичних даних, на підставі яких можливе встановлення наявності фактів вчинення кримінального правопорушення, необхідно здійснити тимчасовий доступ до документів, які стали підставою для надання у власність, користування або оренду земельних ділянок за вищезазначеними кадастровими номерами, а саме: державні акти, договори, проекти землеустрою, технічні документації, розпорядження щодо відведення земельних ділянок, що включає весь перелік документів до них, передбачених ст.ст. 50, 55-571 Закону України «Про землеустрій».
Частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні ( ч. 7 ст. 118 ЗК України).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін (абзац другий частини 7 ст. 118 ЗК України).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч. 7 ст. 118 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ( ч.9 ст. 118 ЗК України).
Згідно ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб.
Як зазначено у ч. 1 ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Постановою КМУ 14.01.2015 №15 визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
ІНФОРМАЦІЯ_3 на сьогоднішній день є територіальним органом Держгеокадастру та відповідно являється розпорядником документів, тимчасовий доступ до яких планується отримати.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження достатньо підстав вважати, що інформація тимчасовий доступ до якої планується отримати, сама по собі та в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин під час досудового розслідування, можливість використати такі відомості як доказ у кримінальному провадженні, а також те, що іншим способом вказані відомості отримати неможливо, оскільки вищезазначені документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 та становлять персональні дані особи, слідчий і звернувся до суду з відповідним клопотанням.
Заслухавши слідчого, який підтримав внесене клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З метою уникнення загрози знищення, перетворення, приховання або фальсифікації вищезазначених документів, виникла необхідність проведення судового засідання щодо розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, слідчим суддею без виклику особи у володіння якої вони знаходяться, що передбачено ч.2 ст.163 КК України.
Відповідно до ст.91 - 93 КПК України одними із обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні є подія кримінального правопорушення, винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив та вид і розмір шкоди завданої кримінальної правопорушення. Обов'язок доказування вищевказаних обставин покладається на слідчого, прокурора та в установлених випадках -на потерпілого. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів зокрема шляхом проведення слідчих дій, витребування висновків судових експертиз.
Як передбачено ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Виходячи зі змісту вимог ст.131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Вищезазначені документи не відносяться до документів, до яких заборонено доступ відповідно ст.161 КПК України, але у зазначених документах маються відомості, які відповідно до п.4 ч.1 ст.162 КПК України можуть становити конфіденційну інформацію, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
На даний час неможливо іншими способами встановити обставини, що мають значення для даного кримінального провадження, окрім як, отримати до них тимчасовий доступ та вилучити вищевказані документи.
В своєму клопотанні слідчим доведено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться мова в клопотанні слідчого та завдання, для виконання якого слідчий звертається з клопотанням, може бути виконане.
Документи про тимчасовий доступ до яких заявлено клопотання, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), які у сукупності з іншими документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Внесене слідчим клопотання відповідає вимогам ст.160 КПК України, матеріали клопотання містять достатні дані про здійснення слідчим СВ Красноградського РВП ГУ НП досудового розслідування даного кримінального правопорушення, а також приймаючи до уваги те, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно надати дозвіл щодо тимчасового доступу до речей і документів, які зазначені в клопотанні.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено усі, передбачені ст.132, ч.ч.5-7 ст.163 КПК України, підстави до задоволення внесеного слідчим клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.132, 160, 163-165, 166, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого СВ Красноградського РВП ГУ НП в Харківській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 42022222100000052 від 07 вересня 2022 року за ч.2 ст.197-1 КК України - задовольнити.
Надати слідчому СВ Красноградського РВП ГУНП в Харківській області лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому оперуповноваженому СКП Красноградського РВП ГУНП в Харківській області майору поліції ОСОБА_4 , оперуповноваженому СКП Красноградського РВП ГУНП в Харківській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_5 , оперуповноваженому СКП Красноградського РВП ГУНП в Харківській капітану поліції ОСОБА_6 , старшому оперуповноваженому СКП Красноградського РВП ГУНП в Харківській області майору поліції ОСОБА_7 , оперуповноваженому СКП Красноградського РВП ГУНП в харківській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_8 , старшому оперуповноваженому СКП Красноградського РВП ГУНП в Харківській області майору поліції ОСОБА_9 та іншим оперативним працівникам СКП Красноградського РВП ГУНП в Харківській області, відповідно до наданого доручення в порядку ст. 40-1 КПК України, тимчасовий доступ та можливість вилучити (здійснити їх виїмку) документи, які становлять відомості про персональні дані особи, та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме до документів, які стали підставою для надання у власність, користування або оренду земельних ділянок земельних ділянок з кадастровими номерами 6323385700:06:000:0141, 6323385700:06:000:0140, 6323385700:06:000:0163, 6323385700:06:000:0164 а саме: державні акти, договори, проекти землеустрою, технічні документації, розпорядження щодо відведення земельних ділянок, що включає весь перелік документів до них, передбачених ст.ст. 50, 55-571 Закону України «Про землеустрій».
У разі відсутності будь-яких з вище перелічених документів, зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 - письмово повідомити про причини їх відсутності та ненадання даних документів згідно з ухвалою слідчого судді, а також надати інформацію про їх місцезнаходження.
Роз'яснити особам, які повинні надати доступ до речей і документів, що відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Красноградського районного суду ОСОБА_1