Рішення від 12.10.2022 по справі 480/2198/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2022 року Справа № 480/2198/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2198/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області, в якій просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області, що виразилась у відмові здійснити нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням індексації грошового забезпечення, а також у відмові виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованим та фактично виплаченим розмірами грошової допомоги.

2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області, виконати наступне:

2.1. здійснити нарахування ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням індексації його грошового забезпечення, а також інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення;

2.2. здійснити доплату ОСОБА_1 різниці одноразової грошової допомоги при звільненні між її розміром, обчисленим з грошового забезпечення з урахуванням індексації грошового забезпечення, а також інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення, та фактично виплаченим розміром одноразової грошової допомоги при звільненні позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що при нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні відповідач не врахував у грошове забезпечення позивача, з якого проведений розрахунок, індексацію.

На своє звернення до відповідача від 27.12.2021 щодо врахування індексації при розрахунку одноразової допомоги при звільненні позивач отримав лист від 06.01.2022, в якому повідомлено, що індексація не є складовою грошового забезпечення поліцейських, підстави для її включення до одноразової грошової допомоги при звільненні відсутні.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Представник відповідача до суду надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначивши, шо нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж роботи в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, установлені наказом на день звільнення. Разом з цим, індексація є часткою державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності, та не належить до числа щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації його грошового забезпечення є безпідставними та такими, що не відповідають положенням спеціального законодавства.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Сумській області.

Наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 30.09.2021 № 413 о/с «По особовому складу» відповідно до п. 2 (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції підполковника поліції ОСОБА_1 старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції в Сумській області, з 04.10.2021.

Також в наказі зазначено, що вислуга років на 04.10.2021 для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні становить - 26 р. 01 м. 21 д.

Згідно розрахунку нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні, наданого за підписом начальника УФЗБО ГУНП в Сумській області, позивачу нарахована одноразова грошова допомога при звільненні у розмірі 193536,98 грн. з розрахунку: посадовий оклад 2700,00 грн. + оклад за спец. званням 2200,00 грн. + надбавка за стаж служби в поліції (50%) 2450,00 грн. + надбавка за специфічні умови проходження служби (50%) 3675,00 грн. + надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 405,00 грн. + премія (30,249%) 3457,46 грн. = 14887,46 грн. х 50% х 26 років вислуги = 193536,98 грн.

Після відрахувань обов'язкових податків та зборів, одноразова грошова допомога при звільненні у сумі 190633,93 грн. була перерахована позивачу на особистий рахунок.

У подальшому, ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою від 27.12.2021, в якій просив здійснити перерахунок виплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації його грошового забезпечення та виплатити різницю між одноразовою грошовою допомогою при звільненні, обчисленою з урахуванням індексації грошового забезпечення, та фактично виплаченою грошовою допомогою.

Листом від 06.01.2022 №15/05/29/Б-256-2022 відповідач повідомив позивача, що у зв'язку з тим, що індексація не є складовою грошового забезпечення поліцейських, підстави для її включення до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Цією ж статтею передбачено, що право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII(далі - Закон №580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Частинами першою та другою ст. 94 Закону №580-VIII обумовлено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Положення Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року №260 (далі - Порядок МВС №260) визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських.

Пунктом 3 розділу І Порядку МВС №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1)посадовий оклад; 2)оклад за спеціальним званням; 3)щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4)премії; 5)одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Розділом VI Порядку МВС №260 визначена виплата одноразової грошової допомоги при звільненні із служби.

Пунктом 1 цього розділу визначено, що поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров'я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Згідно пункту 6 даного розділу нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.

За змістом ч. 5 ст. 94 Закону №580-VIII, яка регулює питання грошового забезпечення поліцейських, грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон №1282) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно статті 2 Закону №1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

У частині 5 ст. 2 Закону №1282 вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 5 Закону №1282 підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Частиною 2 ст. 6 Закону України Закон №1282 визначено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації цих положень Закону №1282 Кабінет Міністрів України постановою від 17.07.2003 №1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок №1078).

Порядок №1078 визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі; допомога по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей (п. 2 Порядку).

Пунктом 6 Порядку №1078 встановлено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Верховний Суд в постанові від 03.04.2019 року по справі №638/9697/17 зазначив, що індексація грошового забезпечення має враховуватися у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених із військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому разі неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Таким чином індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому, вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців як обрахункової величини одноразової грошової допомоги при звільненні.

Як вбачається з розрахунку нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні, наданого за підписом начальника УФЗБО ГУНП в Сумській області позивачу нараховано одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 193536,98 грн. Проте, при обрахунку цієї суми відповідач не включив індексацію, як додатковий вид грошового забезпечення. Натомість, як вбачається з розрахункових листів позивачу при нарахуванні та виплаті грошового забезпечення за жовтень 2019 року - вересень 2021 року, індексація нараховувалась та виплачувалась.

Таким чином, суд робить висновок про протиправну бездіяльність відповідача щодо не включення при розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні індексації грошового забезпечення.

Для належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області здійснити перерахунок позивачу розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення, та виплатити ОСОБА_1 різницю недоотриманої грошової допомоги при звільненні, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до норм Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо не включення при розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Головного управління Національної поліції в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23,м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40108777) здійснити перерахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення, та виплатити ОСОБА_1 різницю недоотриманої грошової допомоги при звільненні, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець