03 жовтня 2022 року м. Житомир справа № 240/11626/22
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірнимии дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 21.05.2015 по 14.04.2016 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати відповідача зарахувати позивачу період мобілізації на військову службу з 21.05.2015 по 14.04.2016 до страхового стажу в потрійному розмірі;
- зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах з моменту звернення із заявою про призначення пенсії з 01.04.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач відмовив у призначенні пенсії у зв'язку відсутністю необхідного стажу 25 років. Зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не зараховано період проходження військової служби в особливий період у 2015-2016 роках до спеціального та пільгового стажу в потрійному розмірі. Підставою не зарахування спірного періоду вказано про відсутність у довідці №766/38 від 04.08.2015 даних про звільнення з військової служби. Звертаючись до суду, позивач вважає, що відповідач порушив його право на пенсію. Просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27.06.2022 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. Зобов'язано відповідача надати до суду копії матеріалів відмовної пенсійної справи.
Відзив на позовну заяву надійшов до суду 03.08.2022. Заперечуючи позовні вимоги, відповідач вказує, що документально підтверджений страховий стаж позивача становить 24 роки 8 місяців 29 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком. Зазначає, що період із 01.11.2015 по 04.04.2016 зараховано до страхового стажу позивача без пільгового обчислення, оскільки пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період із 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Зазначає, що до страхового стажу позивача не зарахований період з 21.05.2015 по 31.10.2015, оскільки відсутня довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески. Просить відмовити у задоволені позову. До відзиву додано копії матеріалів відмовної пенсійної справи позивача.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, з'ясувавши обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 17.02.2016.
З матеріалів відмовної пенсійної справи, копію якої надано відповідачем на вимогу суду, вбачається, що 01.04.2022 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви додано, зокрема: військовий квиток, документ про освіту, посвідчення учасника УБД, трудову книжку, довідку №21 від 19.01.2022, довідку військової частини НОМЕР_2 №3029 від 23.08.2019; витяг з наказу №141 від 21.05.2015, довідку №6 від 07.02.2022, довідку №766/38 від 04.08.2015.
Згідно записів у військовому квитку позивача, у період із 21.05.2015 по 14.04.2016 ОСОБА_1 приймав участь в антитеритористичній операції у складі Військової частини польова пошта НОМЕР_3 .
У Витягу з наказу керівника сектору «М» (по стройовій частині) від 21.05.2015 №141 (надана позивачем до заяви від 01.04.2022), позивача вважати таким, що прибув до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в АТО на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових завдань).
Суд зауважує, що довідку №766/38 видано Військовою частиною польова пошта НОМЕР_3 04 серпня 2015 року, тобто у період перебування позивача на військовій службі, а тому вказана довідка не містить інформації про звільнення позивача з військової служби.
Рішенням від 11.04.2022 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком. У рішенні вказано: вік заявника - 55 років; необхідний страховий стаж, визначений п.4 ч. ст. 115 Закону №1058 становить не менше 25 років; страховий стаж особи становить 24 роки 03 місяці 10 днів. Результати розгляду документів: за доданими документами до страхового стажу не зараховано період роботи в колгоспі згідно довідки №21 від 19.01.2022, оскільки довідка завірена одноособово, відсутній підпис бухгалтера. Згідно пп. 6 п. 2.1 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону №1058, до наданих документів необхідно долучити довідку про безпосередню участь в АТО згідно з додатком 2 до Порядку №637 від 12.08.1993 та довідку про заробітну плату (грошове забезпечення) за період проходження військової служби 2015-2016 роки, оскільки у довідці №766/38 від 04.08.2015 відсутні дані щодо звільнення з військової служби.
Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про прийняте рішення, яким відмовлено у призначенні пенсій.
Вважаючи таке рішення протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
Положення підпункту 5 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», посвідчення учасника бойових дій та довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення визначають, як альтернативні документи, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій, які кожний окремо є достатнім документом, який засвідчує спеціальний статус особи, яка звернулась за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.
Саме такий правовий висновок щодо застосування зазначених у даному позові норм права, які регулюють спірні правовідносини, викладений в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.06.2021, прийнятої у справі № 430/576/19.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 46 Конституції України норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок №413).
Відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзвязку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей.
Пунктом 2.3 розділу 2 вказаного Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватись у потрійному розмірі.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №348/347/17.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 розділу XIV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Згідно з листом Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генштабу Міноборони від 21.08.2014 № 322/2/7142 основним документом, який підтверджує призов та проходження військової служби військовослужбовцем в особливий період, а також підтверджує призов під час мобілізації резервістів та військовозобов'язаних, є військовий квиток, у якому у відповідних розділах здійснюються службові відмітки. Якщо такої можливості немає, то документами, що підтверджують призов на військову службу під час мобілізації, може бути:
- для військовозобов'язаних - довідка про призов військовозобов'язаного на військову службу, видана військовим комісаріатом або військовою частиною;
- для резервістів - витяг із наказу чи довідка про зарахування до списків військової частини, які видаються військовою частиною.
Як видно з матеріалів справи спірним у такій справі є зарахування до страхового стажу позивача періоди безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, а саме: 21.05.2015 по 14.04.2016 з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Однак, як вбачається із матеріалів даної справи, на підтвердження даних обставин справи позивачем надано: копію посвідчення учасника бойових дій, військовий квиток, витяг з наказу №141 від 21.05.2015, довідку №766/38 від 04.08.2015, які в сукупності містять інформацію про період безпосередньої участі позивача в АТО.
Враховуючи те, що належними доказами підтверджується, що у період із 21.05.2015 по 14.04.2016 позивач приймав безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції (Донецькій та Луганській областях), що підтверджується записами у військовому квитку позивача, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на зарахування до пільгового стажу в кратному обчисленні періоду проходження військової служби в періоди з 21.05.2015 по 14.04.2016.
Отже, позовні вимоги є обґрунтованими.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Керуючись статями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003) про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 21.05.2015 по 14.04.2016 для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 період мобілізації на військову службу з 21.05.2015 по 14.04.2016 до страхового стажу в потрійному розмірі;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 01.04.2022.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук