Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 вересня 2022 року Справа№200/12398/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в загальному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Добропільської міської ради
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільської міської ради, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,0 гектари для ведення особистого селянського господарства позивачу;
- скасувати рішення відповідача № 8/12-24 від 18 серпня 2021 року в частині визначення переліку вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподар-ського призначення за межами населених пунктів, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий № 14220888000:01:000:1657) сільськогосподарського призначення комунальної власності, права на яку підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону, відповідно до п. 1 додатку до даного рішення відповідача;
- зобов'язати відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вказаної у викопіюванні з публічної кадастрової карти, доданому до клопотання № 04-01/10134 від 26 липня 2021 року, безоплатно у власність площею 2,0 гектари для ведення особистого селянського господарства.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
21 липня 2021 року направив до Центру надання адміністративних послуг у місті Добропіллі клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,0 гектари для ведення особистого селянського господарства з доданими до нього документами, зокрема, викопіювання з Публічної кадастрової карти України з відміченою ділянкою землі, яку хотів би отримати у власність.
26 липня 2021 року Добропільська міська рада отримала вище зазначене клопотання та зареєструвало за вх. № 04-01/10134.
Листом № 03/1400-14/02 від 19 серпня 2021 року Добропільська міська рада відмовила позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,0 гектара для ведення особистого селянського господарства посилаючись на ч. 5 ст. 134 Земельного кодексу України та зазначила, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватись, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.
Однак жодного підтвердження того, що ділянка землі, відмічена позивачем у листі викопіювання з кадастрової карти, доданому до клопотання № 04-01/10134 від 26 липня 2021 року, фактично виставлена на торги - немає.
Також Добропільська міська рада повідомила позивача, що вказана їм земельна ділянка знаходиться в межах сформованої земельної ділянки з кадастровим № 142208800:01:000:1657, тобто є сформованою.
Позивач вважає, що вказана у листі від 19 серпня 2021 року підстава для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є необґрунтованою та неправомірною, так як не зазначена у переліку таких підстав, визначеному ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Посилається при цьому на правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах по справі № 420/914/19 від 8 листопада 2019 року; по справі № 815/905/17 від 19 лютого 2019 року, по справі № 2240/3066/18 від 24 листопада 2020 року, по справі П/811/397/18 від 17 лютого 2021 року, по справі № 0640/4182/18 від 7 квітня 2021 року (а.с. 1-11).
У відзиві на позов відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог позивача та зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.
Зазначена норма Земельного кодексу повністю кореспондує із нормою, встановленою абз. 1 ч. 7 ст. 118 кодексу, яка визначає, що підставою відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів.
Системний аналіз чинних правових норм вказує на те, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому приписи ст. 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Посилається на правову позицію, викладену в постановах Верховного Суду від 25 лютого 2020 року у справі № 723/1964/14-а, від 15 квітня 2020 року у справі № 638/15764/17, від 15 квітня 2020 року у справі № 638/15764/17, від 22 квітня 2020 року у справі № 818/1707/16 та від 14 травня 2020 року у справі № 360/536/17-а, від 2 жовтня 2018 року у справі № 806/3708/15; від 3 квітня 2018 року у справі № 815/3059/17; від 17 жовтня 2019 року у справі № 823/1120/16; від 23 січня 2020 року у справі № 620/1058/19; від 22 квітня 2020 року у справі № 823/1267/16.
Рішенням Добропільської міської ради від 18 серпня 2021 року № 8/12-24 земельна ділянка з кадастровим № 1422088000:01:000:1657 площею 22.1726 га (цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва) включена до Переліку земельних ділянок право оренди на яку буде реалізовано на земельних торгах (аукціоні). Встановивши, що бажана земельна ділянка входить до складу земельної ділянки з кадастровим №1422088000:01:000:1657, відповідач діяв в єдиний можливий спосіб, враховуючи пряму заборону встановлену Земельним кодексом щодо неможливості відчуження земельних ділянок права на які виставлені на земельні торги, до завершення торгів.
Також у відзиві зазначено, що ще 13 липня 2021 року на засіданні постійної комісії з питань охорони навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів було обговорене питання раціональності використання спірної земельної ділянки та прийнято відповідне рішення про доцільність включення її до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, права оренди яких може бути реалізовано на земельних торгах у зв'язку з необхідністю поповнення бюджету Добропільської міської територіальної громади.
Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача (а.с. 40-45).
Ухвалою суду від 24 вересня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін; справу призначено до судового розгляду на 25 жовтня 2021 року (а.с. 27).
Ухвалою від 7 грудня 2021 року суд вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 12 січня 2022 року (а.с. 57).
Ухвалою від 26 січня 2022 року закрито підготовче провадження у справі; справу призначити до судового розгляду по суті на 11 лютого 2022 року (а.с. 85).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX«Про затвердження Указу Президента України«Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Через військову агресію Російської Федерації, внаслідок постійної загрози ракетних ударів по всій території України, обстрілів та загрози сухопутного просування військ Російської Федерації в деяких областях України, з метою збереження життя і здоров'я працівників Донецького окружного адміністративного суду та учасників справ, всі судові справи, призначені до розгляду в судових засіданнях в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, були зняти із розгляду, про що на офіційному сайті Донецького окружного адміністративного суду було опубліковано відповідне оголошення.
Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022 та від 12 серпня 2022№573/2022, затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 року № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263 та від 15 серпня 2022 року № 2500-IX (відповідно), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб та з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Ухвалою від 17 липня 2022 року (з урахуванням ухвали про виправлення помилки від 8 вересня 2022 року) адміністративну справу прийнято до провадження суддею Волгіною Н.П. (а.с. 100, 107).
31 серпня 2022 року судом отримано клопотання представника відповідача про розгляд справи без участі відповідача в порядку письмового провадження (а.с. 104).
Ухвалою від 9 вересня 2022 року у зв'язку із наявністю клопотань від сторін судом вирішено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження (а.с. 108).
Ухвалою від 29 вересня 2022 року провадження у справі в частині позовних вимог про скасування рішення відповідача № 8/12-24 від 18 серпня 2021 року в частині визначення переліку вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності (кадастровий № 14220888000:01:000:1657), права на яку підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону, відповідно до п. 1 додатку до даного рішення відповідача - закрито.
Розглянувши справу в частині позовних вимог про визнання дій відповідача протиправними та в частині зобов'язання вчинити певні дії, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, зареєстроване місце проживання згідно паспорту НОМЕР_2 від 31 травня 2008 року: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 16-18, 1).
Відповідач, Добропільська міська рада, код ЄДРПОУ 32897190, зареєстроване місцезнаходження: 85004, Донецька область, м. Добропілля, вул. Першотравнева, 83, є органом місцевого самоврядування та належним відповідачем по справі (а.с. 112, 53).
Як встановлено судом, 21 липня 2021 року позивач звернувся до Добропільської міській раді із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, площею 2,0 га в тому числі пасовища 2,0 га із земель сільськогосподарського призначення, Добропільської міської ради Донецької області для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер бажаної земельної ділянки 14220888000:01:000:1657 (а.с. 13).
В матеріалах справи наявна копія витягу з протоколу засідання постійної комісії з питань охорони навколишнього природного середовища і раціонального використання природних ресурсів Добропільської міської ради від 13 липня 2021 року, з якого вбачається, що на даному засіданні було вирішено: для наповнення міського бюджету необхідно включити до переліку вільних земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону, земельну ділянку сільськогосподарського призначення, кадастровий № 1422088000:01:000:1657) та суміжну земельну ділянку без кадастрового номеру за межами населених пунктів Світлівського старостинського округу (а.с. 50).
Листом Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 28 травня 2021 року (вих. № 18-5-0,10-2478/2-21) на адресу голови Добропільської міської об'єднаної територіальної громади повідомлено про включення Головним управлінням до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які виставляються на земельні торги, земельної ділянки Світлівської сільської ради, кадастровий номер 14220888000:01:000:1657, площею 22,1726 га (а.с. 66-67).
29 липня 2021 року на сайті відповідача (https://doc.mrd.gov.ua/) опубліковано проект рішення Добропільської міської ради «Про визначення переліку вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону», яким передбачено, в тому числі, надати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки сільськогосподарського призначення (кадастровий номер 14220888000:01:000:1657) площею 22,1726 га на дві земельні ділянки, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону (https://doc.mrd.gov.ua/component/documents/10584:pro-vyznachennia-pereliku-vilnykh-zemelnykh-dilianok-komunalnoi-vlasnosti-silskohospodarskoho-pryznachennia-prava-na-iaki-pidliahaiut-prodazhu-na-zemelnykh-torhakh-u-formi-auktsionu, а.с. 63).
18 серпня 2021 року відповідачем прийнято рішення № 8/12-24 «Про визначення переліку вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону», яким вирішено:
- визначити перелік вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону відповідно до додатку;
- надати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки сільськогосподарського призначення (кадастровий номер 14220888000:01:000:1657) площею 22,1726 га на дві земельні ділянки, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону;
- надати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки сільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1422088000:01:000:1680) площею 28,5533 на дві земельні ділянки, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону;
- надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, права на яку підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону (а.с. 21-22).
Як вбачається з додатку до цього рішення, до переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону включено:
- Світлівський старостинський округ, за межами населених пунктів, кадастровий номер 14220888000:01:000:1657, орієнтована площа, 11,0863 га;
- Світлівський старостинський округ, за межами населених пунктів, кадастровий номер 14220888000:01:000:1680, орієнтована площа 20,0000 га;
- Світлівський старостинський округ, за межами населених пунктів, кадастровий номер відсутній, ділянка знаходиться на південь від 14220888000:01:000:1657) орієнтована площа 20,0000 га (а.с. 23).
Листом від 19 серпня 2021 року (вих. № 03/1400-14/02) у відповідь на клопотання позивача від 21 липня 2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою відповідач повідомив позивача, що бажана позивачем земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1422088000:01:000:1657, і що рішенням Добропільської міської ради від 18 серпня 2021 року № 8/12-24 вказана земельна ділянка включена до переліку вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону. Також у листі зазначено, що відповідно до ч. 5 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів. Також запропоновано обрати іншу земельну ділянку комунальної власності або звернутись до іншої ради (а.с. 14).
Будучи не згодним із відмовою відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою на бажану земельну ділянку позивач 22 вересня 2021 року звернувся до суду із даним позовом.
Під час розгляду справи судом також встановлено, що після звернення позивача до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом, 20 жовтня 2021 року відповідачем прийнято рішення № 8/14-89, яким внесено зміни до рішення Добропільської міської ради від 18 серпня 2021 року № 8/12-24 «Про визначення переліку вільних земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону», а саме:
1.2. у пункті 2 рішення кадастровий номер земельної ділянки 14220888000:01:000:1657 замінено на кадастровий номер 1422088000:01:000:1657;
1.3. пункт 4 рішення викладено у наступній редакції: «Надати дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення (кадастровий номер відсутній) орієнтованою площею 20,000 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою: Донецька область, Добропільська міська рада, Світлівський старостинський округ, за межами населених пунктів» (а.с. 52).
Рішеннями відповідача від 9 грудня 2021 року № 8/16-36 та № 8/16-35 вирішено: затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1422088000:01:000:1657) на дві земельні ділянки, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону; продати право оренди земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 11,0863 га, кадастровий номер 1422088000:01:000:1758, розташованої на території Добропільської міської ради за межами населених пунктів, на земельних торгах у формі електронного аукціону; продати право оренди земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 11,0863 га, кадастровий номер 1422088000:01:000:1759, розташованої на території Добропільської міської ради за межами населених пунктів, на земельних торгах у формі електронного аукціону (а.с. 68-69, 70-71).
21 грудня 2021 року земельні ділянки, які сформовані після поділу земельної ділянки під кадастровим номером 1422088000:01:000:1657, Добропільською міською радою було виставлено на продаж: ділянка 1422088000:01:000:1659 (https://ubiz.ua/sale3/auction/LRE001-UA-20211221-63517), ділянка 1422088000:01:000:1658 (https://ubiz.ua/sale3/auction/LRE001-UA-20211221-60877) (а.с. 77-78).
Згідно матеріалів справи 21 січня 2022 року відбувся аукціон з продажу права оренди спірних земельних ділянок у справі № 200/12398/21:
- протоколом про результати земельних торгів № LRЕ001-UA-20211221-60877 від 28 січня 2022 року визначено: земельні торги відбулися; відомості про земельну ділянку (склад лота): Продаж права оренди на земельну ділянку площею 11.0863 га комунальної власності сільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1422088000:01:000:1758, розташована на території Добропільської міської ради за межами населених пунктів (Світлівський старостинський округ); переможець земельних торгів: Приватне Акціонерне Товариство «Екопрод», ЄДРПОУ: 23981928 (а.с. 89, 90-92);
- протоколом про результати земельних торгів № LRЕ001-UA-20211221-63517 від 28 січня 2022 року визначено: земельні торги відбулися; відомості про земельну ділянку (склад лота): Продаж права оренди на земельну ділянку площею 11.0863 га комунальної власності сільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1422088000:01:000:1759, розташована на території Добропільської міської ради за межами населених пунктів (Світлівський старостинський округ); переможець земельних торгів: Приватне Акціонерне Товариство «Екопрод», ЄДРПОУ: 23981928 (а.с. 89, 94-96).
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 1 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року (далі - Земельний кодекс) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується.
Статтею 2 Земельного кодексу передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно ст. 3 Земельного кодексу земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Згідно ч.ч. 1 та 3 ст. 22 Земельного кодексу землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування Громадянам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Як встановлено судом, земельна ділянка, щодо розробки проекту відведення якої відмовлено позивачу, відноситься до земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 116 Земельного кодексу громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч. 1). Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2). Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч. 3).
Згідно п. «б» ч. 2 ст. 121 Земельного кодексу громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно ст. 118 Земельного кодексу порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянам передбачає визначену земельно-правову процедуру, яка включає такі послідовні стадії: 1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; 2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні); 3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів ст. 186-1 Земельного кодексу; 4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі; 5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення.
Аналіз наведених норм права, якими врегульовано процедуру безоплатного отримання земельних ділянок, свідчить про те, що всі дії відповідних суб'єктів земельно-правової процедури є взаємопов'язаними, послідовними і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання земельної ділянки у власність.
Згідно ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
При цьому абзацом 1 ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі надання відмови особі у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою обов'язковим є зазначення конкретної підстави для такої відмови, що визначені у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку, що Земельним кодексом визначено перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Суд зауважує, що включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги, прямо не передбачено серед підстав для відмови, визначених у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу, проте фактично така підстава передбачена у ст. 136 зазначеного кодексу, відповідно до якої земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 3 квітня 2018 року у справі № 815/3059/17, віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Ця правова позиція була підтримана також в інших постановах Верховного Суду, зокрема, від 30 березня 2021 року у справі № 2040/6485/18, від 13 квітня 2021 року у справі № 818/1470/18, від 28 жовтня 2020 року у справі № 819/1976/17, від 22 жовтня 2020 року у справі № 815/7279/16, від 30 червня 2021 року у справі № 440/3609/20.
Згідно ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року № 1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Суд також зазначає, що станом на час розгляду відповідачем клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, рішення відповідача № 8/12-24 від 18 серпня 2021 року, яким бажану позивачем земельну ділянку включено в перелік земельних ділянок, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону, - було чинним.
Посилання позивача на правові висновки Верховного Суду у справах, викладених у постановах від 8 листопада 2019 року по справі № 420/914/19; від 19 лютого 2019 року по справі № 815/905/17, від 24 листопада 2020 року по справі № 2240/3066/18, від 17 лютого 2021 року по справі П/811/397/18, від 7 квітня 2021 року по справі № 0640/4182/18 суд відхиляє, з огляду на те, що спірні правовідносини, що розглядались в межах зазначених справ, не є аналогічні правовідносинам, спірність яких є предметом розгляду у справі № 200/12398/21.
На підставі викладеного вище суд дійшов висновку, що включення відповідачем бажаної позивачем земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, права на які підлягають продажу на земельних торгах у формі аукціону, є належною підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на цю ділянку.
При цьому суд відхиляє посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 3 жовтня 2019 року у справі № 823/1172/17, відповідно до якої у випадку, якщо особа претендує на земельну ділянку (частину земельної ділянки), яка вже сформована, вона має звернутись із заявою про виділення земельної ділянки з вже сформованою, а не із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, - так як жодних доказів на підтвердження наявності у вільному доступі інформації, на підставі якої позивач мав можливість встановити, що бажана ним земельна ділянка вже є сформованої (є частиною сформованої земельної ділянки) і їй присвоєно кадастровий номер - суду не надано.
При цьому суд зазначає, що як встановлено судом відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою листом.
Згідно абз. 1 ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 25 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції (ч. 3 ст. 26 Закону № 280/97-ВР).
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. ч. 1 ч 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні (ч. 16 ст. 46 Закону № 280/97-ВР).
Отже, за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності сільської ради, в тому числі з питань регулювання земельних відносин, останньою на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу приймається відповідне рішення.
Як наслідок, рішення про надання особі дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення ради, прийнятого на її пленарному засіданні.
Таким чином, отримавши клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідач згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу зобов'язаний був у місячний строк прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у наданні такого дозволу з наведенням відповідних мотивів.
Відповідач всупереч приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою позивачеві на розгляд сесії ради не виніс та відповідне рішення не прийняв.
Отже, в порушення ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не прийняття в межах повноважень належного рішення за результатами розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Враховуючи наведене, керуючись приписами ч. 2 ст. 9, ст. 245 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог позивача та визнати таку бездіяльність протиправною та зобов'язати відповідача прийняти належне рішення.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до квитанції № 40 від 18 вересня 2021 року позивач при поданні даного адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 3 ст. 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи встановлені судом обставини та висновок суду про часткове задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати в розмірі 454,00 грн.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Добропільської міської ради (код ЄДРПОУ 32897190, зареєстроване місцезнаходження: 85004, Донецька область, м. Добропілля, вул. Першотравнева, 83) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Добропільської міської ради, яка полягає у неприйнятті належного рішення за наслідками розгляду клопотання ОСОБА_1 від 21 липня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,0 гектари для ведення особистого селянського господарства.
Зобов'язати Добропільську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 21 липня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,0 гектари для ведення особистого селянського господарства позивачу - із дотриманням порядку, встановленого ст. ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 118 Земельного кодексу України.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Добропільської міської ради (код ЄДРПОУ 32897190, зареєстроване місцезнаходження: 85004, Донецька область, м. Добропілля, вул. Першотравнева, 83) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна