копія
< (ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >
27 липня 2010 р. Справа № 2а-5398/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Дишковець Ю.М.,
представників позивача - Ковальчук Л.П., Однорога В.М.,
представника відповідача - Богатиренко С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2а-5398/10/1870
за позовом Комунального підприємства "Кролевецьке районне комунальне підприємство " Акватермо"
до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області
про скасування рішення ,-
Комунальне підприємство "Кролевецьке районне комунальне підприємство "Акватермо" (надалі по тексту - позивач, КП "Кролевецьке районне комунальне підприємство "Акватермо") звернулось до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області, в якому просить суд:
- скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №47 від 19 травня 2010 р. про застосування фінансових санкцій за порушення державної дисципліни цін;
- скасувати припис Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №68 від 12.10.2010 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
В обґрунтування позовних вимог, зазначив, що 25.05.2010 року отримали рішення відповідача №47 від 19 травня 2010 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно з яким вилучається у дохід бюджету Кролевецького району 17 948,10 грн. та стягується штраф у сумі 35 896,20 грн.
Вважають рішення неправомірним, виходячи із наступного.
Рішення №47 від 19.05.2010 року винесене на підставі акту №103 від 12.05.2010, складеного головним держінспектором Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області Л.О.Крикун, в якому зазначено, що протягом 2009 р. та І кварталу 2010 року підприємство користувалося нечинними тарифами на теплопостачання, а саме через порушення п.1 та п.4 рішення виконавчого комітету Кролевецької міської ради від 18.12.2008 №463 «Про затвердження тарифів на теплопостачання».
Крім того, на підставі вказаного акту Держінспекцією було винесено припис №68 від 12.10.2010 р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, в якому зазначено, що підприємство порушило вимоги ст. ст. 57, 58 Конституції України, п.5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.1, п.4 Рішення виконавчого комітету Кролевецької міської ради від 18.12.2008 №463 «Про затвердження тарифів на теплопостачання», а в Рішенні №47 від 19.05.2010 р. зазначено, що підприємством було порушено вимоги «п.1 рішення виконавчого комітету Кролевецької міської ради від 22.02.2008 р. №50 «Про затвердження тарифів на теплопостачання».
Так, рішенням виконавчого комітету Кролевецької міської ради від 18.12.2008 р. затверджені нові тарифи на теплопостачання.
Згідно п. 4 даного рішення воно підлягає офіційному оприлюдненню.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» - «порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування - розклад, обсяг, форми і методи оприлюднення відомостей про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування в межах визначених цим Законом квот часу, газетних (журнальних) площ та виділених коштів».
Кролевецькою міською радою, у визначений ними спосіб, було оприлюднене рішення виконавчого комітету від 18.12.2008 р. №463 «Про затвердження тарифів на теплопостачання» у місцевій газеті «Кролевецький вісник» від 19 грудня 2008 року №101 (9936).
Дату оприлюднення рішення міською радою було доведено до КП "Кролевецьке районне комунальне підприємство "Акватермо", яке в свою чергу листом від 19.12.2010 р. №207 повідомило 19.12.2008 р. ДПТНЗ «Кролевецьке ВПУ» - споживача, який користується тарифом за двома категоріями: бюджетна організація та населення (має гуртожиток, в якому проживають студенти). Крім того, ДПТНЗ «Кролевецьке ВПУ» отримало копію рішення виконкому і підписало всі додаткові угоди, згідно яких збільшилися тарифи на теплопостачання.
Таким чином, позивач вважає, що розрахунки тарифів є економічно обґрунтованими, що підтверджується висновками Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області № 22 від 18.02.2008 року та №476, 477, 478 від 08 грудня 2008 р. та рішення виконавчого комітету Кролевецької міської ради від 18.12.2008 р. №463 «Про затвердження тарифів на теплопостачання» належно оприлюднено у місцевій газеті.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача заперечувала проти позовних вимог.
Заслухавши доводи представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 05.05.2005 року по 12.05.2010 року відповідачем проведено планову перевірку Комунального підприємства "Кролевецьке районне комунальне підприємство " Акватермо" з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання, відповідності зміни їх розмірів, а також рівня відшкодування населенням вартості послуг за підсумками виробничої діяльності у 2009 році та 1 кварталі 2010 року.
12.05.2010 р. за результатами перевірки головним державним інспектором Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області Л.О.Крикун складено акт перевірки №103, в якому зазначено, що протягом 2009 р. та І кварталу 2010 року підприємство користувалося нечинними тарифами на теплопостачання, а саме через порушення п.1 та п.4 рішення виконавчого комітету Кролевецької міської ради від 18.12.2008 року №463 «Про затвердження тарифів на теплопостачання» (а.с.30-34).
На підставі зазначеного акту відповідачем винесено припис №68 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін (а.с.37).
19.05.2010 р. начальником Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області прийнято рішення №47 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме: вилучити в дохід державного бюджету Кролевецького району 17948,10 грн., а також стягнути штраф в сумі 35896,20 грн. (а.с.36).
З матеріалів справи, вбачається, що з 19.12.2008 р. по 12.05.2010 р. тарифи на теплопостачання були підвищені згідно рішень виконкому Кролевецької міської ради від 18.12.2008 р. №463 «Про затвердження тарифів на теплопостачання» (а.с. 39).
Відповідачем при перевірці встановлено, що рішення виконкому Кролевецької міської ради від 18.12.2008 р. №463 не було офіційно оприлюднене, не набрало законної сили, а отже його застосування позивачем було передчасним, і до офіційного оприлюднення нових тарифів підприємство повинно було надавати послуги з водопостачання і водовідведення за чинними тарифами, які були затверджені раніше рішенням виконкому Кролевецької міської ради від 22.02.2008 р. №50 «Про затвердження тарифів на теплопостачання».
Суд погоджується із висновками зазначеними в акті перевірки, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон) місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно ст.ст. 11, 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет є виконавчим органом сільських селищних, міських, районних у містах рад, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень у складі голови ради, його заступника, керуючого справами секретаря виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. До складу виконавчого комітету входить також за посадою секретар відповідної ради. Очолює виконавчий комітет - голова ради.
Відповідно до ч.6 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет у межах своїх повноважень приймає рішення, яке підписує голова відповідної ради.
За змістом п.11 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення.
Крім того, відповідно до ст. 57 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не введені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Згідно ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» рішення органів місцевого самоврядування публікуються в друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 5 статті 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» встановлено порядок офіційного оприлюднення нормативних актів. Відповідно до цієї статті регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
В ході перевірки додержання державної дисципліни цін, проведеної Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області, в КП "Кролевецьке районне комунальне підприємство "Акватермо" (акт перевірки від 12.05.2010 р. №103) встановлено порушення порядку застосування тарифів на теплопостачання протягом 2009 р. та І кварталу 2010 року за рахунок застосування нечинних тарифів на вказані послуги.
Відповідно до повноважень, наданих ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим комітетом Кролевецької міської ради було прийнято рішення 18.12.2008 р. №463 «Про застосування тарифів на теплопостачання».
Діюче законодавство України пов'язує можливість застосування будь-якого нормативно-правового акту, що визначає права та обов'язки населення з його офіційним оприлюдненням.
Так, відповідно до ст. 57 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є не чинними, а отже - застосовуватись не можуть.
Згідно ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» рішення органів місцевого самоврядування публікуються в друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» встановлено порядок офіційного оприлюднення нормативних актів. Відповідно до цієї статті регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання. Рішення органів місцевої влади щодо тарифів на житлово комунальні послуги є регуляторними актами у сфері господарської діяльності.
Посилання представника позивача, щодо надрукованих в газеті «Кролевецькому віснику» від 12.12.2008 року статей під назвою «Тарифи вартості послуг централізованого теплопостачання з урахуванням ПДВ, затверджені рішенням виконавчого комітету Кролевецької міської ради №463 від 18.12.2008 року» та від 19.12.2008 року під назвою «Централізоване теплопостачання дорожчає», суд не приймає до уваги, виходячи з наступного.
Зазначені статті мають інформаційний характер, що висвітлюють діяльність виконкому міської ради, щодо виконання наданих повноважень.
Також, статті ні за формою, ні за змістом не можуть вважатись офіційним оприлюдненням відповідних рішень виконкому.
Як вбачається із матеріалів справи рішення виконавчого комітету Кролевецької міської ради №463 від 18.12.2008 року, за своїм змістом не відповідає тексту публікації у газеті. Зазначене рішення яким вводяться в дію нові тарифи не оприлюднено, в публікаціях не містяться, і не набрало чинності, а тому застосування нових тарифів є не правомірним (а.с. 39)
Отже, до офіційного оприлюднення нових тарифів підприємство повинно було надавати послуги з теплопостачання за чинними тарифами, які були затверджені рішенням виконкому Кролевецької міської ради від 22.02.2008 р. №50.
Отже, КП "Кролевецьке районне комунальне підприємство "Акватермо", застосовуючи нечинні тарифи порушило рішення виконавчого комітету Кролевецької міської ради від 22.02.2008 р. №50 «Про затвердження тарифів на теплопостачання».
В період застосування КП "Кролевецьке районне комунальне підприємство "Акватермо" нечинних тарифів на теплопостачання за період з 19.12.2008 р. по 12.05.2010 р. відповідачем було одержано необґрунтовану виручку в сумі 17948,10 грн. (а.с. 36).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства "Кролевецьке районне комунальне підприємство" Акватермо" до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області щодо скасувати рішення №47 від 19 травня 2010 р. про застосування фінансових санкцій за порушення державної дисципліни цін та скасування припис відповідача №68 від 12.10.2010 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 94,98,158-163,167,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Кролевецьке районне комунальне підприємство " Акватермо" до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про скасування рішення - відмовити.
< Текст > < Сумма стягнення (цифрами) > < Текст > .
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
< Список > < Дата >
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук
Повний текст постанови виготовлено 30.07.2010 року.