27.09.2022м. СумиСправа № 920/488/22
Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Яковенка В.В., за участю секретаря судового засідання Балицького В.В., розглянувши матеріали справи № 920/488/22 в порядку спрощеного позовного провадження
за позовом: Акціонерного товариства “Сумиобленерго” (40035, м. Суми, вул.. Івана Сірка, 7, ЄДРПОУ 23293513)
до відповідача: Комунального підприємства “Сумижилкомсервіс” Сумської міської ради (40031, м. Суми, вул.. Романа Атаманюка, 49А, ЄДРПОУ 34328815)
про стягнення 22141,24 грн.,
представники сторін:
позивача - Луніка О.В.,
відповідача - Лисаченко А.О.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача вартість необлікованої електричної енергії у сумі 22141,24 грн. з, а також судові витрати в сумі 2481,00 грн.
Ухвалою від 25.07.2022 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначити розгляд справи по суті в судове засідання на 23.08.2022 з повідомленням сторін.
Ухвалою від 23.08.2022 суд відклав розгляд справи по суті на 08.09.2022.
У судовому засіданні 08.09.2022 оголошено перерву до 20.09.2022.
У судовому засіданні 20.09.2022 оголошено перерву до 27.09.2022.
16.09.2022 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі у зв'язку з його необґрунтованістю та незаконністю, оскільки створена комісія прийняла рішення на підставі недійсного акта, складеного з грубими порушеннями порядку, визначеному у п. 8.2.5. Правил, і як наслідок порушила пункти 8.4.2, 8.4.12, 8.4.8. Правил роздрібного ринку електричної енергії нарахувавши неправомірні обсяги вартості необлікованої електричної енергії та збитки.
20.09.2022 судом відзив відповідача залишено без розгляду.
26.09.2022 представник позивача подав до суду письмові пояснення, в яких просить суд позов задовольнити, оскільки твердження відповідача про недійсність акта про порушення є безпідставними та спростовуються матеріалами справи та поясненнями самого відповідача.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своєї позиції в справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом у межах наданих йому повноважень сторонам створено всі належні умови для надання доказів.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п. 2 постанови НКРЕКП № 1445 від 16.11.2018 «Про видачу ПАТ «Сумиобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом» регулятор постановив анулювати ПАТ «Сумиобленерго» ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 17 вересня 1996 року № 91 та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 01 жовтня 1996 року № 132 на підставі пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії».
Пунктом 4 вказаної постанови НКРЕКП визначено, що пункт 2 набирає чинності з 01 січня 2019 року.
Таким чином, з 01.01.2019 ПАТ «Сумиобленерго» надає послуги з розподілу електричної енергії.
У відповідності до п. 1.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (далі Правила), на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, гадання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Пунктом 2.1.2 Правил визначено, що оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем.
Згідно з абз. 1 п. 2.1.5 Правил договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Пунктом 1.2.15 Правил визначається, що укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбачених цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
Публічне акціонерне товариство «Сумиобленерго» у зв'язку із приведенням своїх статутних документів у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства» з 22.04.2020 має нове повне найменування Акціонерне товариство «Сумиобленерго», що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та копією Повідомлення про особливу інформацію (інформацію про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю) емітента, що оприлюднена у відповідності до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2826 від 03.12.2013.
До акціонерного товариства «Сумиобленерго» перейшли всі права та обов'язки публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» і воно є правонаступником всіх прав та обов'язків публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», що підтверджується статутом товариства.
Комунальне підприємство «Сумижилкомсервіс» Сумської міської ради 01.01.2019 приєдналося до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії згідно пункту 4 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 та 1.2.15 Правил. Таким чином, між позивачем та відповідачем для надання послуг з розподілу електричної укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 (далі договір) на умовах договору про постачання електричної енергії № 853 від 17.06.2009, зокрема, для надання послуг з розподілу електричної енергії з метою електроживлення об'єкта Споживача, розташованого за адресою: м. Суми, вул. Ковпака, 55.
Відповідно до підп. 4 п. 6.2 договору Споживач зобов'язується узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії. Підпунктом 4) частини 2 вказаної статті Закону визначено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до підпунктів 3), 4), пункту 5.1.1 Правил оператор системи має право: проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору. Аналогічні права Оператора системи розподілу передбачені в п. 7.1 договору.
Згідно з п. 8.2.4 Правил у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Пунктом 8.2.5 Правил визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото - та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
Відповідно до акта розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін по об'єкту «Житловий будинок» за адресою: м. Суми, вул. Ковпака, 55, що є додатком № 6 до договору, межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності електромереж та установок встановлюється у точці підключення 8КЛ - 0,4 кВ у ВРП житлового будинку по вул. Ковпака, 55.
Згідно з п. 1.2.4 Правил точка розподілу (передачі) електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначається в договорі споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з оператором системи. Оператор системи покриває всі витрати, пов'язані з транспортуванням електричної енергії в точку розподілу (передачі) електричної енергії.
Виходячи з вищевикладеного, оператор системи розподілу забезпечує розподіл (передачу) електричної енергії у точку підключення 8КЛ - 0,4 кВ у ВРП житлового будинку по вул. Ковпака, 55 і покриває всі витрати, пов'язані з розподілом електроенергії саме до цієї точки.
06.10.2021 під час проведення представниками оператора системи перевірки вузла обліку комунальної електричної енергії та контрольного огляду технологічних електричних мереж житлового будинку за адресою м. Суми, вул. Ковпака, 55, було виявлено порушення підп. 20 п. 5.5.5, п. 7.6, підп.. 7 п. 8.4.2 Правил, а саме: самовільне підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу (мереж живлення квартир) струмоприймачів освітлення місць загального користування поза розрахунковим приладом обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку. Тобто самовільне підключення здійснене з метою використання (надання) тієї послуги, на забезпечення якої між позивачем та відповідачем укладено договір. Виявлене порушення зафіксоване Актом про порушення № 001356 від 06.10.2021, який було складено за участю представників позивача та представника відповідача - електромонтера КП «Сумижилкомсервіс» СМР, який був присутнім під час проведення перевірки вузла обліку, контрольного огляду технологічних електричних мереж житлового будинку та складання Акта про порушення. Також представниками позивача проведено фото та відеофіксацію виявленого порушення (про що зазначено в Акті про порушення) та вилучено кабель самовільного підключення, яким було здійснено самовільне підключення.
Представник споживача відмовився від підписання документа, про що зазначено в акті.
Абзацом 9 п. 8.2.5. Правил передбачено, що у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відео зйомкою.
Отже, виконання двох умов одночасно не вимагається. Виконання позивачем будь-якої з цих умов вважається дотриманням положень абз. 9 п. 8.2.5. Правил та свідчить про дійсність відповідного акта про порушення.
Відповідно до п. 8.2.4 Правил у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до підп. 5 п. 7.1 договору Оператор системи має право вимагати від Споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем під час користування електричною енергією.
Згідно з підп. 7 п. 8.4.2 Правил визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Пунктом 8.2.6 Правил визначено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Комісія з розгляду Акта про порушення № 001356 від 06.10.2021 була призначена на 13:00 годину 23.11.2021, про що зазначено у п. 11 вказаного Акта, один примірник якого позивач направив відповідачу засобами поштового зв'язку (лист № 59-16/3562 від 08.10.2021), оскільки уповноважена особа відповідача відмовилась отримувати та підписувати складений Акт про порушення.
23.11.2021 відбулось засідання Комісії філії «Сумський МРЕМ» AT «Сумиобленерго» з розгляду Акта про порушення за участю представника споживача КП «Сумижилкомсервіс» СМР енергетика Карпенка В.В., який погодився з виявленим порушенням. За результатами засідання комісії було прийнято рішення, що вартість необлікованої електричної енергії на підставі Акта про порушення № 001356 від 06.10.2021, визначити згідно п.8.4.12 Правил по формулі 8 п.8.4.12 Правил. Для визначення потужності самовільного підключення застосувати формулу 9 п.8.4.12 Правил, оскільки самовільне підключення здійснено до однієї фази. Силу струму, що може протікати по колу самовільного підключення визначити, виходячи з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі згідно з главою 1.3 ПУЕ приймається рівним 21 А (здійснено одне підключення одним двожильним проводом з алюмінієвими жилами перерізом 1,5 мм2, прокладено відкрито). Час використання самовільного підключення протягом доби приймається 12 год/доб згідно п. 8.4.12 Правил. Косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, згідно п. 8.4.12 Правил приймається рівнем 0,9. Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням, визначено згідно підп.. 2 п. 8.4.8 Правил, виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку до дня виявлення порушення, тобто з 12.07.2021 по 06.10.2021.
Рішення комісії оформлене 23.11.2021 протоколом № 1 засідання комісії філії «Сумський МРЕМ» AT «Сумиобленерго» з розгляду Акта про порушення № 001356 від 06.10.2021 та визначено вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 22141,24 грн.
Протокол № 1 від 23.11.2021, а також розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії по Акту про порушення № 001356 від 06.10.2021 та рахунок № 810 від 23.11.2021 на оплату було вручено 23.11.2021 представнику Споживача.
Відповідно до п. 8.2.7 Правил кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Відповідачем не було оплачено суму необлікованої електричної енергії у визначений законодавством термін. Тому позивач звернувся до суду з цим позовом.
Суд, перевіривши правильність розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, встановив, що розрахунок здійснено у відповідності до умов ПРРЕЕ.
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
За змістом ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Частиною 1 ст. 216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до положень частин 1, 2 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Положеннями ст. 235 ГК України встановлено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
Із змісту положень статей 15, 16 ЦК України, статті 20 ГК України вбачається, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб та в порядку, що встановлені договором або законом.
Матеріалами справи доведено факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем.
Доказів оплати виставленого позивачем рахунку на суму 22141,24 грн відповідачем суду не надано.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 22141,24 грн вартості необлікованої електроенергії є обґрунтованими, законними і такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Позивач надав усі необхідні докази на підтвердження позовних вимог, зокрема: факту порушення з боку відповідача, правомірності дій позивача щодо його фіксації, документального оформлення та здійснення відповідних нарахувань.
Доводи відповідача, надані в обґрунтування заперечень на позов, судом визнані безпідставними та необґрунтованими.
Суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі “Серявін та інші проти України” зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі “Трофимчук проти України” Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у контексті конкретних обставин справи.
Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами по справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка. Стосовно інших доводів сторін, які детально не зазначені в рішенні, то вони не підлягають врахуванню, оскільки суперечать встановленим судом фактичним обставинам справи та не стосуються предмета доказування в справі.
На підставі викладеного позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір у розмірі 2481,00 грн. покладається на відповідача.
Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства “Сумижилкомсервіс” Сумської міської ради (40031, м. Суми, вул.. Романа Атаманюка, 49А, ЄДРПОУ 34328815) на користь Акціонерного товариства “Сумиобленерго” (40035, м. Суми, вул.. Івана Сірка, 7, ЄДРПОУ 23293513, рахунок в АБ «Укргазбанк» у форматі IBAN НОМЕР_1 , МФО 320478, код 23822696) вартість необлікованої електричної енергії у сумі 22141 грн 24 коп. (двадцять дві тисячі сто сорок одна гривня 24 копійки) та судовий збір у розмірі 2481 грн 00 коп. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 копійок).
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно зі статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 29.09.2022
Суддя В.В. Яковенко