про залишення позовної заяви без руху
22 вересня 2022 року м. Ужгород№ 260/3521/22
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Луцович М.М., розглянувши матеріали позовної ОСОБА_1 до Оноківської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Оноківської сільської ради, яким просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення четвертої, сьомої, восьмої та дев'ятої сесій Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області якими порушені конституційні права позивача ОСОБА_1 , а саме:
- Рішення №230- ІV - VIII четвертої сесії восьмого скликання (друге засідання) від 03 березня 2021 року «Про скасування та внесення змін до рішень сільської ради щодо МПП «Карпати»;
- Рішення №511 - V - VIII сьомої сесії восьмого скликання (першого засідання) від 08 липня 2021 року «Про відмову МПП «Карпати» (код ЄДРПОУ 20467094) у поновленні договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 08 серпня 1996 року;
- Рішення 587 - VIII - VIII восьмої сесії восьмого скликання (перше скликання) від 05 серпня 2021 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо поділу земельної ділянки за кадастровим номером 2124884802:04:004:0006, на три частини, після закінчення терміну дії договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 08 серпня 1996 року, укладеного між Оноківською сільською радою та МПП «Карпати»;
- Рішення № 684-ІХ - VIII дев'ятої сесії восьмого скликання (перше засідання) від 16 вересня 2021 року «Про звернення до МПП «Карпати» щодо звільнення земельних ділянок, надання пропозицій для подальшого їх використання.
- зобов'язати Оноківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області зареєструвати Договір оренди укладений на 49 років між Оноківською сільською радою та директором МПП «Карпати» ОСОБА_1 укладений на підставі : Рішення № 1317 від 14 грудня 2019 року ХХХХІІІ сесія VII скликання II засідання «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель»; Рішення № 1331 від 14 грудня 2019 року ХХХХІІІ сесія VII скликання в II засідання «Про продовження терміну дії на тимчасове користування на земельну ділянку», яким розглянувши заяву директора МПП «Карпати» про продовження дії терміну договору на право тимчасового користування на земельну ділянку пл. 36,9002 га.; Додаткової угоди про внесення змін до Договору про право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 2 від 08.08.1996 року від 21.01.2020 року - через місцевий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Відповідно до статті 171 частини 1 пункту 3 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Розглянувши поданий адміністративний позов, суддя вважає за необхідне залишити такий без руху з огляду на наступне.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України "Про судовий збір" № 3674-VI (надалі Закон України № 3674-VI).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Позивач при зверненні до суду не надав документ про сплату судового збору.
Разом з позовною заявою позивач надав до суду клопотання про відстрочення сплати судового збору.
У відповідності до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Майновий стан сторони є оціночним поняттям та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану.
Так, до заяви не додано доказів, що позивач не має доходів, які обліковуються органами ДПС України, а тому позивачем не доведено, що його майновий стан не дозволяє сплатити йому судовий збір, у зв'язку із чим в задоволенні заяви про звільнення від сплати судового збору належить відмовити.
Відповідно до прохальної частини позовної заяви, позивачем в даній адміністративній справі заявлено п'ять позовних вимог немайнового характеру.
Статтею 6 частиною 3 Закону України № 3674-VI визначено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У відповідності до статті 4 частини 1 Закону України № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову: 1) майнового характеру, поданого фізичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з позовної заяви така містить п'ять самостійних позовних вимог немайнового характеру, кожна з яких є об'єктом сплати судового збору.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01 січня 2022 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 2481 грн 00 коп.
Відтак, позивачу необхідно сплатити судовий збір згідно ставок, передбачених Законом України "Про судовий збір" за подання адміністративного позову немайнового характеру за одну позовну вимогу у розмірі 992,40 грн.
Оскільки позивачем, зокрема заявлено 5 позовних вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру, а відтак позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання позовних вимогу немайнового характеру у розмірі 4962,00 грн (992,40*5).
Для сплати судового збору для звернення до Закарпатського окружного адміністративного суду встановлені наступні реквізити: отримувач коштів - ГУК у Зак. обл/Ужгородська тг/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37975895; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA988999980313141206084007493; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу *; 101; _____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Також, ч. 1 ст. 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 зазначеної статті для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до матеріалів позовної заяви, предметом даного позову є рішення прийняті у березні, липні, серпні та вересні 2021 року.
Однак позивач з позовною заявою щодо оскарження такого звернувся до суду тільки 20 вересня 2022 року, що вбачається з відтиску печатки канцелярії Закарпатського окружного адміністративного суду. Таким чином, позов був поданий з пропущенням строків на звернення, встановлених ч. 2 ст. 122 КАС України.
Разом з позовом позивач заявив клопотання про поновлення шестимісячного строку звернення до суду, посилаючись на те, що позивач намагався врегулювати порушені права шляхом звернення до відповідача (суб'єкта владних повноважень) зразу як йому ставало відомо про оскаржувані рішення (після надсилання оскаржуваних рішень на адресу позивача) участі незаконні рішення (після надсилання цих рішень на його домашню адресу). Крім того зазначив, просив рахувати те, що на жодну сесію Оноківської сільської ради де вирішувались питання позивача, такого не запрошували та військовий стан в Україні з 24 лютого 2022 року.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, та запобігає зловживанням.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав про те, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (рішення Європейського суду у справі Перез де Рада Каванілес проти Іспанії від 28.10.1998 року, заява № 28090/95, пункт 45). Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Отже, інститут строків давності в судовому процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого правовідносини можуть вважатися спірними.
Позивач у поданій ним позовній заяві та клопотанні про поновлення пропущеного строку звернення зазначає, що йому стало відомо про оскаржувані рішення після надсилання останніх на його адресу, однак в обґрунтування зазначеного не долучив до позовної заяви жодних конвертів чи супровідних листів де зазначалася б дата отримання позивачем оскаржуваних рішень.
Крім того, позивач посилається, як на одну з причин пропуску звернення до суду, його попереднє звернення до Оноківської сільської ради з метою досудового врегулювання спору. Однак, позивач жодних доказів (листів чи конвертів) в обґрунтування своїх тверджень суду не надав.
Відтак, суд вважає подане позивачем клопотання про поновлення строку звернення до суду необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Суд відхиляє доводи позивача щодо врахування військового стану в Україні як на причину пропуску звернення до суду з даним позовом, оскільки такий введено в Україні у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, а оскаржувані позивачем рішення були прийняті у березні, липні, серпні та вересні 2021 року. Відтак на думку суду вказана обставина не могла слугувати причиною пропуску позивачем строку звернення до суду.
Водночас, щоб не порушити право позивача на судовий захист суд надає позивачу можливість подати до суду клопотання про поновлення пропущеного строку звернення з урахуванням вищевикладеного, надавши суду належні докази дати отримання позивачем оскаржуваних рішень та вмотивованих причин пропуску звернення до суду.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Зазначене також кореспондується з вимогами ч. 6 ст. 161 КАС України, згідно з якими у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Отже, позивачу необхідно надати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку.
За таких обставин, згідно з вимогами ст. 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків шляхом подачі до суду доказів сплати судового збору у розмірі 4962,00 грн., заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку разом з належними доказами, що підтверджують причини пропуску такого звернення.
Відповідно до статті 169 КАС України суддя, зокрема, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до статті 169 частини 4 пункту 1 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви позивачеві необхідно сплатити судовий збір в розмірі 4962,00 грн. на належні реквізити Закарпатського окружного адміністративного суду, а також вмотивоване клопотання про поновлення строку звернення до суду із належним обґрунтуванням причин пропуску такого.
На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суддя, -
1.Позовну заяву ОСОБА_1 до Оноківської сільської рада про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
2.Надати позивачеві строк для усунення недоліків, вказаних в описовій частині даної ухвали, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3.Попередити позивача, що у випадку не виправлення недоліків, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху у встановлені судом строки, позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.
Суддя М.М. Луцович