Постанова від 09.06.2009 по справі 2а-21169/09/1270

Справа № 2а-21169/09/1270

Категорія № 6.14

ПОСТАНОВА

Іменем України

«09» червня 2009 року м. Луганськ

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді: Твердохліба Р.С.

при секретарі: Молчановій С. В., за участі сторін:

прокурора заявника Гриненка С. В.,

представника позивача: не з'явився, представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до Міського комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства „Перевальськтепло" про стягнення суми економічних санкцій в розмірі 16499 гривень 92 копійки, -

ВСТАНОВИВ:

19 березня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження в особі територіального управління Державної інспекції з енергозабезпечення по Луганській області до Міського комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства „Перевальськтепло" про стягнення суми економічних санкцій в розмірі 16499 гривень 92 копійки. В обгрунтування своїх позовних вимог посилається на наступне. Відповідно до ст. 26 Закону України «Про енергозбереження» державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетам Міністрів України. Відповідно до п. 1 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2000 р. № 1039 Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує конірольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів. Згідно до ч. 2 ст. 26 згаданого закону державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей, правильність та ефективність використання цільових коштів, виділених

з фонду енергозбереження для вжиття заходів щодо раціонального використання та економного витрачання паливно-енергетичних ресурсів. Статтею 27 Закону України «Про енергозбереження» встановлено, що порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність. Пунктом II додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.1993 року № 699 „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві" за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного їх використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата у двократному розмірі. Відповідно до п. 4 Положення Державна інспекція з енергозбереження має право застосовувати економічні санкції до підприємств відповідно до законодавства у разі виявлення фактів перевитрати ними зазначених ресурсів внаслідок неефективного їх використання.Відповідно п. 15 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження № 64 від 04.08.2000 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2000 за № 653/4874), рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати. При проведенні перевірки стану використання паливно-енергетичних ресурсів на МКСТП „Перевальськтепло" було виявлено нераціональне використання природного газу на суму 6638, 24 грн. та теплової енергії на суму 1611, 72 грн., що підтверджується актом перевірки №15-12/006, складеним 19.01.2009 року. Постановою ТУ Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області від 20.01.2009р. №15-12/006-1 на підставі ст. .11 Закону України „Про енергозбереження" до відповідача застосовано економічні санкції у вигляді підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 16499, 92 грн., однак, відповідне рішення щодо застосування до підприємства підвищеної плати відповідачем не оскаржувалось. Відповідно до п.16 Порядку відповідач у 30-денний термін з дня винесення постанови повинен був сплатити до Державного бюджету застосовані економічні санкції, але, незважаючи на неодноразові попередження, не виконав вимоги постанови у встановлений термін і продовжує ухилятись від сплати санкцій. Пунктом 17 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання встановлено, що у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується у судовому порядку. Просить суд задовольнити позовні вимоги та стягнути з відповідача суму економічних санкцій в розмірі 16499 гривень 92 копійки.

У судовому засіданні прокурор підтримав у повному обсязі заявлені позовні вимоги, просив їх задовольнити, дав суду аналогічні викладеним у позові пояснення.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час розгляду справи був повідомлений, причини неявки суду не відомі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про місце, час та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, однак про причини неприбуття суду не доповів.

Суд заслухавши пояснення прокурора, вивчивши письмові матеріали справи та дослідивши докази, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що при проведенні перевірки стану використання паливно-енергетичних ресурсів на МКСТП «Перевальськтепло» виявлено нераціональне використання природного газу на суму 6638, 24 грн. та теплоенергії на суму 1611, 72 грн., що підтверджується актом перевірки № 15-12/006, складеним 19.01.2009 року.

Постановою Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області від 20.01.2009 № 15-12/006-1 на підставі ст. 11 Закону України «Про енергозбереження» до відповідача застосовано економічні санкції у вигляді підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 16 499, 92 грн.

Згідно до п. 18 Порядку рішення щодо застосування до підприємства підвищеної плати може бути оскаржено в установленому законом порядку.

Постанову від 20.01.2009 про застосування підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів відповідачем не оскаржено. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до ТУ Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми економічних санкцій в Держбюджет.

Відповідно до п. 16 Порядку відповідач повинен був у 30-денний термін з дня винесення постанови сплатити до Державного бюджету застосовані економічні санкції, але, незважаючи на неодноразові попередження, не виконав вимоги постанови у встановлений термін і продовжує ухилятись від сплати санкцій.

Пунктом 17 Порядку встановлено, що у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про енергозбереження» порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність.

Зокрема, відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у порушенні строків внесення платежів за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів (п. «ж» ч. 2 згаданого Закону).

Ненадходження у встановлені терміни до Державного бюджету сум застосованих економічних санкцій спричиняє значної шкоди державним інтересам у сфері ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів, від вирішення яких не в останню чергу залежить забезпечення енергетичної безпеки держави.

Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області утворено з метою приведення у відповідність до «Положення про Державну інспекцію з енергозбереження», затвердженого Постановою КМУ від 29 червня 2000 року №1039 та на підставі Положення, затвердженого наказом № 44 від 28.03.2007 року Державної інспекції з енергозбереження.

Законом України «Про джерела фінансування органів державної влади» від 30.06.1999 року визначено, що грошові стягнення за правопорушення в повному обсязі зараховуються до Державного бюджету України (п.2 ст. 4). Тому ненадходження сум штрафів спричиняє шкоду держбюджету та інтересам держави.

Ненадходження у встановлені терміни до Державного бюджету сум застосованих економічних санкцій спричиняє значної шкоди державним інтересам у сфері ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів, від вирішення яких не в останню чергу залежить забезпечення енергетичної безпеки держави.

Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача суми економічних санкцій в розмірі 16499 гривень 92 копійки на користь Державного бюджету відповідають чинному законодавству України, документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи і підлягають задоволенню в повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до Міського комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства „Перевальськтепло" про стягнення суми економічних санкцій в розмірі 16499 гривень 92 копійки задовольнити повністю.

Стягнути з Міського комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Перевальськтепло» (74300 Луганськ область, м. Перевальськ, вул. Литовська, 2-а) до Державного бюджету України (одержувач: Державний бюджет Перевальського району, 21081200, рахунок 31216202700241, код ЗКПО 24046917, МФО 804013, банк одержувача ГУ ДК України в Луганській області, призначення платежу: «Штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів») суму підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 16 499 грн. 92 коп. (шістнадцять тисяч чотириста дев'яносто дев'ять гривень дев'яносто дві копійки).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.