Справа № 750/4014/22
Провадження № 2/750/1132/22
13 вересня 2022 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
судді Карапута Л.В.
секретаря Новик В.С.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії,
25.07.2022 року Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суму надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 3211 грн. 11 коп. Позивачу стало відомо, що відповідач перебувала в зареєстрованому шлюбі, проте розрахунок житлової субсидії проводився без урахування доходів чоловіка, у зв'язку з чим Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернулось з позовом до відповідача про стягнення суми надміру перерахованої житлової субсидії.
Представник позивача до початку судового засідання через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, проти заочного розгляду справи не заперечувала.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи сповіщалася завчасно і належним чином. Судова повістка відповідачу надсилалася за адресою її місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про поважні причини неявки до суду відповідач не повідомила, відзив не подала. З письмової згоди представника позивача, суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Чернігівської міської ради від 25 червня 2020 року 54/УІІ-13 «Про припинення управлінь праці та соціального захисту населення шляхом реорганізації» управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради 18 грудня 2020 року припинено шляхом реорганізації через приєднання до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, який є правонаступником усіх прав та обов'язків Управління, про що 18 грудня 2020 року внесено відповідний запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи за № 1000641120010002574 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та про підставу для його внесення - рішення щодо реорганізації.
Згідно з ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України).
Згідно п. 3.2 та п. 4.2 Положення про департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради 28.01.2021 р. № 4/УІІІ-4 управління соціального захисту населення Деснянського району (далі - Управління) є одним із структурних підрозділів Департаменту. Департамент представляє свої інтереси у відносинах з органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування,
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (у відповідній редакції у відповідності до якого 28 грудня 2016 року управлінням була прийнята заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 . На підставі поданих відповідачем документів їй була призначена житлова субсидія починаючи з грудня 2016 року.
При подачі документів для оформлення житлової субсидії, в заяві та декларації, заявниця зазначала дані та доходи про себе - ОСОБА_1 .
Пунктом 14 Положення № 848 (в редакції чинній на момент звернення), було передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива), а тому перерахунки житлової субсидії на наступні періоди управлінням здійснювалися автоматично з розрахунку на одну особу.
27.04.2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022», якою Положення про порядок призначення житлових субсидій №848 викладено у новій редакції.
Пунктом 2 Постанови КМУ № 329 установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства, зокрема є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Пунктом 5 цієї Постанови КМУ № 329 передбачено, що ця постанова набирає чинності з 1 травня 2018 року.
З 01.05.2018 положення про порядок призначення житлових субсидій № 848 викладено в новій редакції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022».
Згідно з пунктом 8 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
При цьому, за приписами пункту 9 Положення № 848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Частиною 2 статті 3 Сімейного кодексу України встановлено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
12.07.2019 року на адресу управління надійшов лист від Ріпкинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівський області № 44.6-21/1236/15.16 в якому повідомлялось, що в архіві відділу знаходиться актовий запис про шлюб № 16 від 23.09.1975 року на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ,
ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Оскільки, жодної інформації щодо чоловіка заявниці управління станом на 01.05.2018 року не мало, розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням доходів тільки тих осіб, які були задекларовані, а саме тільки ОСОБА_1 .
Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням № 848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов'язки, визначені Положенням № 848, зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення № 848). Наслідком не виконання цього обов'язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.
Таким чином, хоча чоловік відповідача не зареєстрований за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1 , проте необхідно під час призначення житлової субсидії враховувати його доходи також, як члена сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, що відповідає вимогам зазначеним в пункті 9 Положення № 848 (у відповідній редакції).
ОСОБА_1 з травня 2018 року повинна була повідомити управління, що вона одружена та звернутися до управління з новою заявою та декларацією, задекларувати відповідно до її та III розділів декларації дані чоловіка, оскільки це впливає на визначення права та розміру отриманої субсидії.
ОСОБА_1 було здійснено перерахунок призначеної субсидії за період з 01.05.2018 року по 30.04.2019 року відповідно до якого, сума надміру виплачених коштів складає 8723 грн. 33 коп.
Абзацом 2 пунктом 1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку приховування заробітку чи іншого доходу громадянами.
За положеннями ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте манно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Таким чином, сума надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.
Відповідно до п. 22 Положення № 848 (в редакції чинній на момент виявлення обставин) на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Відповідно до п. 22 Положення № 848, сума житлової субсидії 5512 грн. 22 коп. за період з 01.05.2018 року по 31.01.2019 року, яка надавалась не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Відповідача було ознайомлено про припинення надання житлової субсидії, повідомленням від 01.08.2019 року, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 3211 грн. 11 коп.
Особова справа ОСОБА_1 була передана до юридичної служби управління, про що листом № 11-08/2366 від 13.02.2020 року відповідача було повідомлено та повторно запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 3211 грн. 11 коп. до 28 лютого 2020 року.
На даний час надміру виплачені бюджетні кошти у розмірі 3211 грн. 11 коп. відповідачем не сплачені, тому підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Також підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 2481 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 280-282, 289, 354 ЦПК України
позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової артки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (місце знаходження: вул. Івана Мазепи, 19, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 43649464) суму надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 3211 грн. 11 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради 2481 грн. 00 коп. у відшкодування судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Л.В. Карапута