ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
07 липня 2022 року м. Київ № 640/25441/21
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 09.07.2021, перерахунок та виплату пенсії народному депутату України 3 і 4 скликання (1998-2006 роки) ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати працюючого народного депутата України;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві здійснити виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено "Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду";
- встановити судовий контроль за виконанням рішення відповідно до статті 382 КАС України.
Ухвалою суду від 15.09.2021 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 11.11.2001 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про статус народного депутата України" у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати працюючого народного депутата на момент призначення пенсії. У зв'язку зі зміною посадових окладів народних депутатів, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України". Проте відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії за віком, призначеної згідно Закону України "Про статус народного депутата України", оскільки вказаним законом, на час звернення позивача із заявою, не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати народного депутата. З таким рішенням позивач не погоджується, стверджує, що протиправною відмовою у перерахунку пенсії грубо порушено його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення та вказує, що право на отримання пенсії у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, як і право на її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого народного депутата України, було надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі чинного на той час законодавства, а отже таке право не може бути обмежено чи скасовано при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому пенсійний орган заперечує проти задоволення позовних вимог з посиланням на те, що чинні вимоги законодавства не містять такої підстави проведення перерахунку, як підвищення заробітної плати діючого народного депутата, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
ОСОБА_1 є народним депутатом України 3-го (1998-2002) та 4-го скликання (2002-2006) про що свідчить посвідчення народного депутата №313.
З 11.11.2001 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про статус народного депутата України", в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, у розмірі 90 % місячної заробітної плати працюючого народного депутата на момент призначення пенсії, що не заперечується сторонами.
Відповідно до довідки Управління справами апарату Верховної Ради України від 30.11.2005 № 9-1-12/2898 для обчислення пенсії народному депутату України, ОСОБА_1 , який працював на посаді заступника голови комітету Верховної ради України, заробітна плата становить 19807,71 грн.
09.06.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до вимог статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України" (в редакції від 07.08.2001) на рівні умов та складових заробітної плати, відповідно до постанови Верховної Ради України "Про фінансове забезпечення діяльності народних депутатів України" станом на 07.12.2017.
За результатами розгляду вказаної заяви позивача, відповідач листом від 12.07.2021 №18150-17709/С-02/8-2600/21 повідомив позивача про те, що при перерахунку пенсії розмір обчислюється за нормами Закону чинного на день звернення за перерахунком пенсії. Згідно Закону України "Про статус народного депутата України" пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до пункту 12 статті 20 "Про статус народного депутата України" (в редакції чинній з 01.10.2017) пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсію обчислено в розмірі 90% середньомісячної заробітної плати. Розмір пенсії складає 17 826,94 грн (19807,71 грн*90%). Загальний розмір пенсії складає: основний розмір пенсії від середнього заробітку 17826,84 грн, підвищення дітям війни Постанова №112 - 66,43 грн, розмір пенсії з надбавками - 17893,37 грн.
29.07.2021 представник позивача звернувся до відповідач із заявою про здійснення перерахунку пенсії позивача.
Листом від 05.08.2021 №2600-0211-8/125509 позивач повідомив про те, що з 2017 року розмір грошового пенсійного забезпечення позивача поступово змінювався у зв'язку з зміною прожиткового мінімуму та становив з 01.01.2017 - 14663,81 грн, з 01.11.2017 - 16822,43 грн, з 01.01.2018 - 17068,13 грн, з 01.04.2018 - 17876,74 грн, з 01.07.2021 - 17893,37 грн. Пенсію обчислено в розмірі 90% середньомісячної заробітної плати.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку його пенсії, позивач звернувся до суду з позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Нормативно-правовим актом, який визначає статус (права, обов'язки і відповідальність) народного депутата України у Верховній Раді України та за її межами, встановлює правові і соціальні гарантії здійснення народним депутатом України своїх депутатських повноважень, є Закон України "Про статус народного депутата України".
Відповідно до абзацу першого частини дванадцятої статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України" від 17.11.1992 № 2790-XII після досягнення чоловіками 62 років і жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також у разі визнання інвалідом I або II групи народному депутату призначається пенсія в розмірі 60 відсотків суми місячної заробітної плати працюючого народного депутата з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Нарахування пенсії здійснюється із суми заробітної плати, що складається з посадового окладу з урахуванням усіх доплат та надбавок працюючого народного депутата на момент призначення пенсії.
Згідно з абзацом одинадцятим частини дванадцятої статті 20 вказаного Закону передбачалося, що у разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється з усієї суми місячної заробітної плати працюючого народного депутата з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючих народних депутатів з дня виникнення права на перерахунок пенсій без обмеження граничного розміру пенсії.
Частиною сімнадцятою статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України" визначено, що положення частин другої, третьої, п'ятої, шостої, одинадцятої, дванадцятої, тринадцятої, чотирнадцятої, п'ятнадцятої, шістнадцятої цієї статті поширюються також на народних депутатів України починаючи з першого скликання і не можуть бути скасовані чи звужені іншими законодавчими актами.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28.12.2014, згідно пунктом 28 якого визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій народним депутатам України визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.11.2017 № 2148-VIII до положень статті 20 вказаного Закону внесено зміни.
Зокрема, згідно з частиною дванадцятою статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України" (у редакції, що була чинна на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, у зв'язку із набуттям чинності цього Закону, норми частини дванадцятої статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України", що передбачали перерахунок пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення народного депутата, втратили чинність.
Крім того, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить такої підстави для перерахунку пенсій, як підвищення заробітної плати працюючих народних депутатів.
Вирішуючи питання застосування норм норм у часі, суд зазначає, що правовідносини щодо перерахунку пенсій регулюються нормами права, чинними на момент виникнення права на такий перерахунок (звернення із заявою про перерахунок).
Відтак, станом на момент виникнення спірних правовідносин відсутнє призначення пенсії і її перерахунок на підставі Закону України "Про статус народного депутата".
Враховуючи те, що на момент коли, як вважає позивач, виникло право на перерахунок пенсії, у законодавстві відсутні норми, які б регламентували умови та порядок проведення такого перерахунку, у відповідача не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на те, що у законодавстві, що регулює питання перерахунку пенсії вказаної категорії осіб, відбулись зміни, тобто, по новому врегульовано відносини у даній сфері.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивачем відповідно до квитанції від 08.09.2021 №0.0.2257685421.1 сплачено судовий збір в розмірі 1816,00 грн. Оскільки в задоволені позову відмовлено, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню з Державного бюджету України не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.А. Донець