22 серпня 2022 р. № 400/3169/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Вільнозапорізької сільської ради, вул. Москаленко , 35,Вільне Запоріжжя,Новобузький район, Миколаївська область,55650,
про:визнання протиправним та скасування рішення п. 3 від 28.01.2022 року № 341 ; зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Вільнозапорізької сільської ради про визнання протиправним та скасування пункт 3 рішення ХІІІ сесії VІІІ скликання Вільнозапорізької сільської ради від 28.01.2022 р. № 341 «Про повторний розгляд клопотань громадян щодо безоплатної приватизації земельних ділянок», зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки площею 41 га. кадастровий номер 4824583000:01:000:0131, що розташована в межах території Новохристофорівського старостинського округу Вільнозапорізької сільської ради Баштанського району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Пархомівка), за клопотанням від 08.06.2021 про безоплатну приватизацію земельної ділянки.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач протиправно не надає дозвіл на розробку проекту землеустрою, оскільки п.3 спірного рішення прийнятий всупереч ч.7 ст.118 ЗК України.
Відповідач відзив суду не надав. Відповідач зареєстрований в е-суді. Ухвала суду від 27.06.2022 була отримана ним 27.06.2022.
Справа слухається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Рішенням Миколаївського окружного суду від 04.01.2022 по справі № 400/10347/21 за позовом ОСОБА_1 до Вільнозапорізької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії зобов'язано Вільнозапорізьку сільську раду розглянути на пленарному засіданні сесії сільської ради клопотання ОСОБА_1 від 08.06.2021 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 та для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки площею 41 га. кадастровий номер 4824583000:01:000:0131, розташованої в межах території Новохристофорівського старостинського округу Вільнозапорізької сільської ради Капітанського району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Пархомівка). та прийняти за ним рішення згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Пунктом 3 рішення XIII сесії VIІІ скликання Вільнозапорізької сільської ради від 28.01.2022 р. № 341 «Про повторний розгляд клопотань громадян щодо безоплатної приватизації земельної ділянки», у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 08.06.2021 про безоплатну приватизацію земельної ділянки орієнтованою площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки комунальної власності, розташованої за межами населених пунктів, поблизу с. Пархомівка, площею 41 га. кадастровий номер 4824583000:01:000:0131 - відмовлено, у зв'язку із створенням на цій земельній ділянці громадського пасовища на підставі рішення Вільнозапорізької сільської ради від 30.11.2021 р. № 221 «Про створення громадського пасовища».
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано ст. 118 ЗК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст.122 Земельного Кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з ч. 6, 7 ст. 118 Земельного Кодексу України передбачено, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що Земельним Кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.
Крім того, виходячи з аналізу статті 118 ЗК України, вбачається, що порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянами передбачає реалізацію таких послідовних етапів:
- звернення громадян з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування;
- розробка суб'єктами господарювання за замовленням громадян проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, передача (надання) земельної ділянки у власність відповідно до статті 118 ЗК України є завершальним етапом визначеної процедури безоплатної приватизації земельних ділянок, а надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає прийняття в подальшому суб'єктом владних повноважень позитивного рішення щодо відведення земельної ділянки у власність.
Таким чином, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення сільської ради.
Відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою посилаючись на те, що земельна ділянка, на яку позивач бажає отримати дозвіл відноситься до пасовищ, що унеможливлює надання їй дозволу відповідно до рішення Вільнозапорізької сільської ради від 30.11.2021 р. № 221 «Про створення громадського пасовища».
Відповідно до ст.34 Земельного Кодексу України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Відтак, Земельним кодексом визначено право органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування визначати цільове призначення земельної ділянки та надавати такі земельні ділянки тільки в оренди, а не у власність, як в подальшому позивач хоче оформити обрану земельну ділянку.
Публічна кадастрова карта, яка частково відновила свою роботу свідчить, що земельна ділянка кадастровий номер 4824583000:01:000:0131, площею 41га відноситься до земель сільськогосподарського призначення. Призначення: 16.00. Землі запасу. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам або юридичним особам.
Відтак, станом на день розгляду справи земельна ділянка кадастровий номер 4824583000:01:000:0131 не відноситься до пасовищ, тому рішення Вільнозапорізької сільської ради від 30.11.2021 р. № 221 «Про створення громадського пасовища» є нереалізованим та відповідач, всупереч ст.77 КАС України не довів суду та не надав будь-які докази, які б підтверджували, що обрана позивачем земельна ділянка відноситься до пасовищ. Враховуючи зазначені обставини, суд вважає, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення про відмову у наданні дозволу про розробку проекту землеустрою, діяв з порушенням матеріально-правових засад діяльності суб'єктів владних повноважень, закріплених у ч.2 ст.2 КАС України, з огляду на що п.3 спірного рішення підлягає визнанню протиправними.
Але позовні вимоги в частині зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки площею 41 га. кадастровий номер 4824583000:01:000:0131, що розташована в межах території Новохристофорівського старостинського округу Вільнозапорізької сільської ради Баштанського району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Пархомівка), за клопотанням від 08.06.2021 про безоплатну приватизацію земельної ділянки задоволенню не підлягають з огляду на таке:
Законом України № 2145-ІХ від 24.03.2022, який набрав чинності 07.04.2022 розділ Х Перехідних положень Земельного Кодексу України доповнено п.27 відповідно до пп.5 якого передбачено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:
- безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Указом Президента України введено воєнний стан в України з 24.02.2022, який затверджено Законом України № 2102 від 24.02.2022. Указом Президента України від 17.05.2022 продовжено дію воєнного часу до 23.08.2022, який затверджено Законом України №2263 від 22.05.2022.
Відтак, в Україні триває воєнний час під, час дії якого Земельним Кодексом України забороняється надання дозволів на розроблення документації із землеустрою.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача надати дозвіл задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів суду, що він розглянув клопотання позивача в установленому законом порядку, тому позов належить задовольнити частково.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України пропорційно задоволеним вимогам, оскільки одна вимога задоволена, а в задоволенні другої відмовлено, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача половина сплаченого судового збору в сумі 496,20 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Вільнозапорізької сільської ради (вул. Москаленка, 35, с. Вільне Запоріжжя, Баштанський район, Миколаївська область, 55650, ідентифікаційний код 04375671) задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати пункт 3 рішення ХІІІ сесії VIII скликання Вільнозапорізької сільської ради від 28.01.2022 р. № 341 «Про повторний розгляд клопотань громадян щодо безоплатної приватизації земельних ділянок».
3.В задоволенні позовних вимог про зобов'язання Вільнозапорізьку сільську раду(вул. Москаленка, 35, с. Вільне Запоріжжя, Баштанський район, Миколаївська область, 55650, ідентифікаційний код 04375671) прийняти рішення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки площею 41 га. кадастровий номер 4824583000:01:000:0131. що розташована в межах території Новохристофорівського старостинського округу Вільнозапорізької сільської ради Баштанського району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Пархомівка), за її клопотанням від 08.06.2021 про безоплатну приватизацію земельної ділянки відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Вільнозапорізької сільської ради (вул. Москаленка, 35, с. Вільне Запоріжжя, Баштанський район, Миколаївська область, 55650, ідентифікаційний код 04375671) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 496,20 грн.(чотириста дев'яносто шість грн.20коп), сплачений квитанцією №9271-7413-0321-3544 від 10.06.2022.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко